NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

INFORMACJE

10 listopada 2016

AKWARYSTYKA - AKWARIUM HT (HIGH -TECH)

AKWARIA HT  (HIGH -TECH )  to typ słodkowodnego lub morskiego akwarium kompletnie wyposażone w nowinki techniczne i w pełni zautomatyzowane, z wszelkimi dodatkami. To raczej drogie rozwiązania, posiadają nierzadko komputer akwarystyczny, stałe pomiary niektórych parametrów wody, reaktory, kolumny filtrujące, UV, ozonatory, itp .Czy to pogoń za nowościami technicznymi czy taki sprzęt ułatwi nam obsługę zbiornika? 

W przypadku decyzji o akwarium HIGH_TECH jest zasobność portfela, im większe zaawansowanie technologiczne tym sprzęt jest droższy.

Są zwolennicy takich rozwiązań i przeciwnicy. Zdarza się, ze akwarysta najpierw zakłada akwarium typu LOW - TECH a potem doposaża w dodatkowe sprzęty aby ułatwić sobie pracę, choć uważam, że tak nie jest ponieważ często się zdarza, że są przeładowane najnowszym sprzętem i wymagające od użytkownika dużo czasu na utrzymywanie parametrów wody: wymiany wody, zaawansowanych filtrów, testów laboratoryjnych, silne oświetlenie co wymusza obfite nawożenie wody. To także nowoczesne podłoża substratowe wzbogacane różnymi substancjami. 

Niektóre urządzenia się przydają np. elektroniczne wyłączniki i termostaty. Albo podłączenie filtrów, grzałek i napowietrzania np.  do UPS-A, który działa jak padnie zasilanie z prądem. UPS-A można podłączyć do akumulatora :) To wszystko dla bezpieczeństwa żyjących w akwarium organizmów.
Proste i nie wielkie zbiorniki nie wymagają wielu urządzeń i aparatur pomiarowych, są naturalne i łatwe w obsłudze. Taki zbiornik bazuje na prostocie i naturalnych procesach samozachodzących w zbiorniku. Inni chcą zbiornik jak najbardziej zautomatyzować, by wszystko działało samo. Z drugiej strony akwarystyka to hobby, pasja i uważam, że to sama przyjemność spędzać przy akwarium i wykonywać samemu większość czynności. No chyba, że masz zbiorników zbyt wiele by je obsłużyć samemu :) 

Ja zawsze średnio miałam lub mam zawsze kilka zbiorników różnej wielkości. Ta ilość zbiorników oczywiście zmienia się na przestrzeni lat. Albo jest kilka średnich 150 - 200 litrów z różnymi biotopami,  lub jeden duży 750 litrów ma ok. 12 lat + 2-3 zbiorniki na krewetkarium. To zbiorniki mało zaawansowane technologicznie, oparte raczej na funkcjonowaniu bardziej naturalnym, biologicznym z prostymi urządzeniami, które jako minimum muszą być. Filtry, grzałki do podtrzymania temperatury choćby u gatunków źle reagujących na skoki temperatury. ( choć nie we wszystkich zbiornikach ) oświetleniem bo musi  być zbiornik oświetlony, choć niektóre nie roślinne mają skromne oświetlenie, bardziej zgodne z biotopem i potrzebami ryb.
Napowietrzanie i cyrkulacja wody wszystko w zależności od biotopu i wymagań jego mieszkańców. Bardziej ufam naturalnym procesom niż urządzeniom podtrzymująco - dozującym. Bo wiem, ze natura w takim zbiorniku sobie poradzi. 


A gdzie jest granica między LT a HT ? 

trudno powiedzieć, jest to uzależnione od biotopu i żyjących tam roślin i rybek. Na pewno dobór obsady ma wpływ na to czy zbiornik wyposażymy bardziej lub mniej.  
pozdrawiam
LadyBonaFide


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ZOBACZ NAJNOWSZE WZORY I ROZMIARY AKWARIA

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...