Szukaj na blogu

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

AKWARYSTYKA - AKWARIUM HT (HIGH -TECH)

AKWARIA HT  (HIGH -TECH )  to typ słodkowodnego lub morskiego akwarium kompletnie wyposażone w nowinki techniczne i w pełni zautomatyzowane, z wszelkimi dodatkami. To raczej drogie rozwiązania, posiadają nierzadko komputer akwarystyczny, stałe pomiary niektórych parametrów wody, reaktory, kolumny filtrujące, UV, ozonatory, itp .



Czy to pogoń za nowościami technicznymi czy taki sprzęt ułatwi nam obsługę zbiornika? 

W przypadku decyzji o akwarium HIGH_TECH jest zasobność portfela, im większe zaawansowanie technologiczne tym sprzęt jest droższy.

Są zwolennicy takich rozwiązań i przeciwnicy. Zdarza się, ze akwarysta najpierw zakłada akwarium typu LOW - TECH a potem doposaża w dodatkowe sprzęty aby ułatwić sobie pracę, choć uważam, że tak nie jest ponieważ często się zdarza, że są przeładowane najnowszym sprzętem i wymagające od użytkownika dużo czasu na utrzymywanie parametrów wody: wymiany wody, zaawansowanych filtrów, testów laboratoryjnych, silne oświetlenie co wymusza obfite nawożenie wody. To także nowoczesne podłoża substratowe wzbogacane różnymi substancjami. 

Niektóre urządzenia się przydają np. elektroniczne wyłączniki i termostaty. Albo podłączenie filtrów, grzałek i napowietrzania np.  do UPS-A, który działa jak padnie zasilanie z prądem. UPS-A można podłączyć do akumulatora :) To wszystko dla bezpieczeństwa żyjących w akwarium organizmów.
Proste i nie wielkie zbiorniki nie wymagają wielu urządzeń i aparatur pomiarowych, są naturalne i łatwe w obsłudze. Taki zbiornik bazuje na prostocie i naturalnych procesach samozachodzących w zbiorniku. Inni chcą zbiornik jak najbardziej zautomatyzować, by wszystko działało samo. Z drugiej strony akwarystyka to hobby, pasja i uważam, że to sama przyjemność spędzać przy akwarium i wykonywać samemu większość czynności. No chyba, że masz zbiorników zbyt wiele by je obsłużyć samemu :) 

Ja zawsze średnio miałam lub mam zawsze kilka zbiorników różnej wielkości. Ta ilość zbiorników oczywiście zmienia się na przestrzeni lat. Albo jest kilka średnich 150 - 200 litrów z różnymi biotopami,  lub jeden duży 750 litrów ma ok. 12 lat + 2-3 zbiorniki na krewetkarium. To zbiorniki mało zaawansowane technologicznie, oparte raczej na funkcjonowaniu bardziej naturalnym, biologicznym z prostymi urządzeniami, które jako minimum muszą być. 



Filtry, grzałki do podtrzymania temperatury choćby u gatunków źle reagujących na skoki temperatury. ( choć nie we wszystkich zbiornikach ) oświetleniem bo musi  być zbiornik oświetlony, choć niektóre nie roślinne mają skromne oświetlenie, bardziej zgodne z biotopem i potrzebami ryb.




Napowietrzanie i cyrkulacja wody wszystko w zależności od biotopu i wymagań jego mieszkańców. Bardziej ufam naturalnym procesom niż urządzeniom podtrzymująco - dozującym. Bo wiem, ze natura w takim zbiorniku sobie poradzi. 


A gdzie jest granica między LT a HT ? 

trudno powiedzieć, jest to uzależnione od biotopu i żyjących tam roślin i rybek. Na pewno dobór obsady ma wpływ na to czy zbiornik wyposażymy bardziej lub mniej.  








pozdrawiam
LadyBonaFide


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

NAJLEPSZE FILTRY

PREPARATY I TESTY

AKWARIA NOWE WZORY

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...