Szukaj na blogu

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

NAPOWIETRZANIE WODY



napowietrzanie akwarium - tlen w akwarium - sposoby napowietrzania - www.AkwaPasja.com.pl














NAPOWIETRZANIE - NATLENIANIE WODY W AKWARIUM

Na czym polega napowietrzanie ?

Napowietrzanie wody w akwarium czy naturalnym zbiorniku wodnym polega na rozpuszczaniu w wodzie niezbędnego dla ryb i roślin tlenu - powietrza. W naturalnych zbiornikach woda napowietrza się samoistnie. Zawartość tlenu rozpuszczonego w wodzie w naturalnych zbiornikach i ciekach wodnych jest różna. Niewielkie nagrzane zbiorniki z gnijącą materią organiczną na dnie i niewielką  ilością tlenu, istnieją rześko i wartko płynące strumienie, rzeki, w których woda jest bardzo dobrze nasycona tlenem dla żyjących tam ryb.

Ryby zamieszkujące różne środowiska wykształciły różne cechy przystosowawcze. Niektóre przystosowały się do dodatkowego oddychania powietrzem atmosferycznym i nie wymagają specjalnie wysokiej zawartości tlenu w wodzie. Wśród ryb akwariowych przykładem są ryby z rodziny beloncjowatych. Natomiast gatunki żyjące w wodach dobrze natlenionych nie znoszą jego braku, jak na przykład ryby z rodziny zbrojnikowatych i pielęgnicowatych. Muszą mieć dobrze natleniona wodę.


W naturze jak i w naszych akwariach  większość ryb jest wrażliwa na niedobór tlenu w wodzie. Natomiast gdy mamy zbyt dobre natlenienie nie jest to szkodliwe dla żadnej ryby. Należ więc zadbać, aby w akwarium nie występował brak tlenu Jednak w zbiornikach sztucznych czyli naszym akwarium musimy sami zadbać o odpowiednią ilość tlenu w wodzie.

Niektóre typy akwariów mogą się obyć bez sztucznego napowietrzania, a nawet jest wskazane aby ich nie napowietrzać. Są to akwaria typowo roślinne w których jest znaczna przewaga roślin nad rybami. W takim akwarium rośliny same produkują tyle tlenu że wystarczy go dla roślin, które pobieraja tlen w nocy i dla ryb pobierajacych tlen całodobwo. Wszystkie inne typy zbiorników i akwariów trzeba napowietrzać w różnym stopniu w zależności od przeznaczenia.

Co zrobić aby w akwarium nie zabrakło tlenu ?

Gdy chcemy aby w akwarium nie brakło tlenu, należy zachować w nim odpowiedni stopień czystości, okresowo podmieniać część wody, ściągać z mułu z dna zalegające nieczystości, usówać gnijące części roślin, kontrolować ilość rozrastających się roślin, nie wprowadzać zbyt dużej obsady ryb. Przy hodowli ryb o dużym zapotrzebowaniu na tlen  np. zbrojnikowate, pielęgnicowate należy zainstalować odpowiednio wydajne filtry i dobrze przewietrzać wodę. Przewietrzanie jest niezbędne przy wychowie naszego narybku, który jest bardziej wrażliwy na niedobór tlenu, niż ryby dorosłe,  poza tym narybek jest  wychowywany w dość dużym zagęszczeniu. 

Czym napowietrzać nasze akwarium ?

Do napowietrzania naszego zbiornika służą  nieduże pompki powietrzne zwane brzęczykami. To sprzęt nie drogi, ale dość hałaśliwy, głośno pracuje i jeśli akwarium stoi w sypialni, to może taki brzeczek przeszkadzać podczas snu. Można oczywiście go trochę wyciszyć. . Można temu zapobiec zawieszając pompkę w powietrzu lub wkładając ją do pudełeczka wypełnionego pianką izolacyjną. Trzeba jedna przy tym pamiętać aby zapewnić jej dobre chłodzenie.

 W swoich wcześniejszych akwariach, w których stosowałam jeszcze brzęczyki (teraz juz nie stosuję idąc drogą nowości technologicznych) wyciszałam je np. stawiając urządzenie na wyciszającej macie lub grubej tkaninie aby zredukowac drgania, można owinąć go w grubą wyciszająca tkaninę, można  próbować wyregulować dopływ na wężykach zaworkami tak, aby wyciszyć brzęczenie i bulgotanie, choć nie zawsze się to udaje. Czasem kupowałam poprostu inne cichsze urządzenie.

Czy można obejść się bez brzęczyka i dobrze natlenić akwarium  ?

W tamtych latach, gdy używałam jeszcze szklanych filtrów zewnetrznych przelewowych w swoich akwariach pompka napowietrzająca była niezbędna. Jednak po latach użytkowania  brzęczyka zrezygnowałam z tego urządzenia. Moi znajomi akwaryści również odłożyli brzęczyk do lamusa, bo są inne znacznie łatwiejsze, cichsze i wygodniejsze sposoby napowietrzania wody w akwarium.

Większość dostępnych teraz filtrów wewnętrznych posiada funkcję napowietrzania wody, a jeśli trochę pomyślimy to każdy praktycznie dostępny filtr może napowietrzać naszą wodę w akwarium. Gdy naszego filtra nie da się tak ustawić aby z jego głowicy wylatywały bąbelki powietrza to możemy go tak ustawić przy samej powierzchni wody aby  nasz filtr robił ruch wody przy granicy z powietrzem, wtedy będzie się ona poprostu napowietrzała. Tak napowietrzają też wodę filtry kaskadowe, które jednocześnie ją filtrują.


Najprostsza pompka membranowa – brzęczyk

Jest to najtańszy w utrzymaniu i jednocześnie prosty w obsłudze typ pompki, dzięki czemu jest najbardziej popularna w akwarystyce.  Brzęczyk składa się z bębenka z gumową membraną oraz zaworu. Po włączeniu do prądu ramię poruszane elektromagnesem, drgając uciska i popuszcza na przemian membranę. Dzięki temu powietrze zostaje wypychane z bębenka do zaworu, który podłączony jest z gumową rurką doprowadzającą powietrze do akwarium.


Bardziej zaawansowana pompka tłokowa

Jest to dużo droższy typ pompki niż pompka membranowa, ale  za to dużo bardziej cichsza. Używana jest przede wszystkim przez bardziej zaawansowanych akwarystów. Składa się z koła zamachowego, tłoków i cylindrów. Podłączając do prądu koło zostaje wprawione w ruch. Obracając się powoduje pracę tłoków, które naciskając w cylinder wypychają powietrze do gumowych rurek doprowadzonych do akwarium.

Jak zainstalować pompkę napowietrzającą ?


Instalując pompkę należy zabezpieczyć ją przed cofnięciem się wody i zalaniem jej. Można to zrobić na dwa sposoby: stawiając pompkę powyżej poziomu wody lub mocując na przewodzie doprowadzającym powietrze zawór zabezpieczający. Powietrze tłoczone przez pompkę musi być przed wprowadzeniem do wody rozbite na drobne pęcherzyki, co potęguje efekt napowietrzania. Aby tego dokonać należy posłużyć się specjalnymi rozpylaczami dostępnymi na rynku. Obecnie produkowane są kostki napowietrzające o różnych wielkościach, kolorach i kształtach. Aby nie było jej widać w akwarium można przysypać ją żwirem lub schować za korzenie albo kamienie. Montując kostkę podłużna łatwo jest uzyskać efektowną kurtynę powietrza, która jednocześnie bardzo dobrze napowietrza wodę.


© Lady BonaFide

Wykorzystywanie i publikowanie w części lub całości tekstów, zdjęć i rysunków bez zgody autora jest zabronione i podlega ochronie prawa autorskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

NAJLEPSZE FILTRY

PREPARATY I TESTY

AKWARIA NOWE WZORY

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...