Szukaj na blogu

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

FILTR BIOLOGICZNY - WKŁADY

filtracja biologiczna - wkłady BIO - www.AkwaPasja.com.pl






JAKIE UŻYWAĆ WKŁADY DO FILTRACJI BIOLOGICZNEJ ?


Filtracja biologiczna jest najważniejszym rodzajem filtracji, reguluje zawartość związków azotowych jak Amoniak, Azotyny. Wewnątrz wkładów filtracyjnych rozwijają się bakterie nitryfikacyjne, które są odpowiedzialne za proces azotowy a tym samym za dojrzewanie zbiornika. Bakterie te rozkładają resztki organiczne a następnie oczyszczają wodę ze związków chemicznych. Bez nich w dość szybkim czasie doszło by do nagromadzenia się Amoniaku czy Jonów Amonowych w akwarium  a ryby mogły by ulec poważnemu zatruciu. Aby takie bakterie mogły się rozwinąć potrzebne im jest miejsce do zasiedlenia i rozwoju, w tym celu w filtrach stosuje się specjalne wkłady zapewniające odpowiednią ilość powierzchni dla rozwoju tych bakterii. Wkłady tego typu możemy zakupić w sklepach akwarystycznych.

Biologiczne wkłady do filtrów akwariowych produkowane są w takich sposób i z takich materiałów by miały jak największą powierzchnię by stwarzały najlepsze warunki do rozwoju dla bakterii nitryfikacyjnych. Wkłady do filtracji biologicznej umieszcza się po wkładach do filtracji mechanicznej, tak by przepływająca przez nie woda została już oczyszczona z rozmaitych zawiesin i pyłów, które mogłyby je zapychać, zmniejszając tym samym ich wydajność. W przeciwnym razie pory w biologicznym substracie zatkają się, a to doprowadzi do śmierci rozwijającej się tam kolonii bakterii i biologiczna filtracja ustanie.

►Ceramiczne rurki - czyli BIO CERAMIKA najczęściej ma postać krótkich, ceramicznych, porowatych rurek. należą do najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych biologicznych materiałów filtracyjnych. Mają różną wielkość, dużą powierzchnię, na której mogą rozwijać się bakterie nitryfikacyjne. Można je stosować w dużych i małych filtrach. Ich bardzo porowate ścianki stanowią doskonałą powierzchnię dla rozwoju kolonii bakterii nitryfikacyjnych.

►Bio-kulki - Biokuleczki są nowoczesnym materiałem filtracyjnym, który wytwarza się z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Mają doskonałe podłoże dla rozwoju bakterii nitryfikacyjnych, a woda może swobodnie przez nie przepływać, dostarczając bakterią pożywienia. Są zatem wydajnym wkładem filtracyjnym.

►Gąbka - specjalne gąbki o otwartych oczkach, zwykła gąbka nie nadaje się ponieważ ma oczka zamknięte i nie przepływa przez nią swobodnie wody.

►Porowate Żwirki - specjalny żwir o bardzo dużej porowatości. Popularnymi substratami do filtracji biologicznej są również różnego rodzaju żwirki produkowane z porowatych materiałów. Niektóre rodzaje tych wkładów cechują się również zdolnością pochłaniania amoniaku, jonów amonowych lub fosforanów.


Najczęściej tego typu wkłady stosowane są w filtrach zewnętrznych, natomiast filtrach wewnętrznych przeważnie stosuje się gąbkę. Zdarza się również, że w filtrach kaskadowych znajdzie się trochę miejsca na wkład biologiczny.

WAŻNE !!!

Należy pamiętać o bardzo ważnych zagadnieniach związanych z eksploatacją wkładów do filtrów akwarystycznych. Nigdy nie należy wymieniać od razu wszystkich wkładów filtrujących. Przy prawidłowej eksploatacji filtra, wkłady biologiczne wymienia się naprawdę bardzo rzadko. Nie wolno ich również płukać, by nie niszczyć kolonii bakterii nitryfikacyjnych, które biorą udział w cyklu azotowym.  Prawidłowo użytkowane mogą nam służyć nawet przez kilka lat. Podczas czyszczenia filtra nie powinniśmy dopuścić do przesuszenia biologicznego substratu, co również spowoduje obumarcie bakterii.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

NAJLEPSZE FILTRY

PREPARATY I TESTY

AKWARIA NOWE WZORY

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...