Szukaj na blogu

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

FILTR CHEMICZNY - WKŁADY

filtracja chemiczna - wkłady do filtracji chemicznej - www.AkwaPasja.com.pl








JAKIE WKŁADY DO FILTRACJI CHEMICZNEJ



Filtracja chemiczna ma usunąć szkodliwe związki z wody, czyli będą to  metale ciężkie, leki, amoniak, jony amonowe. Do tego celu stosuje się specjalne wkłady, jednak takie wkłady działają dość krótko i należy je co jakiś czas je wymieniać na nowe.

Wkłady do filtracji chemicznej tego usuwają z wody szkodliwe związki na dwa sposoby:

absorbcji  polega na wchłonięciu niepożądanych substancji
adsorbcji na ich zatrzymaniu na powierzchni materiału filtracyjnego


Wkłady do filtracji chemicznej umieszcza się w ostatnich komorach filtrów, tak by przepływająca przez nie woda była już oczyszczona mechanicznie i biologicznie. Należy je co jakiś czas wymieniać, ponieważ po się zużywają.



►Żwirki zeolitowe - Produkuje się je z pewnego rodzaju skał wulkanicznych. Minerały te specjalnie przygotowane do wchłaniania różnych substancji między innymi Azotany. Mają porowatą strukturę, i dzięki temu zwiększa się powierzchnia kontaktu wody z materiałem filtracyjnym. Żwirki te pochłaniają amoniak i jony amonowe, wiążą metale ciężkie i fenole. Wkłady te mogą być używane jednocześnie do filtracji mechanicznej i chemicznej. Przed włożeniem wkładów do filtra należy je dobrze wypłukać, by pozbyć się zawartego w nich pyłu.

►Jonity -  używamy głównie w procesie uzdatniania wody, by zmienić jej twardość i pH. W naturalnych wodach rozpuszczone są różnorodne substancje, związki wapnia, fosforu, magnesu, sodu i wiele innych, które wpływają na dwie najważniejsze cechy: twardość i odczyn. Wody słodkie różnią się pod względem twardości i odczynu, co uzależnione jest od podłoża, przez jaki przypływają.

Wszystkie żyjące w wodzie organizmy, w tym ryby, przystosowały się do twardości i pH zbiorników wodnych, w których żyją. Niektóre z nich do tego stopnia, że nie są wstanie przeżyć w wodzie o innych właściwościach. Wodę w akwarium powinniśmy zatem tak dostosować, by jak najbardziej odpowiadała jego mieszkańcom. Do tego służą między innymi właśnie jonity, które wychwytują z wody niepożądane jony. Jonity dzielimy na dwie główne grupy: takie, które usuwają aniony i takie, które usuwają kationy.

►Wkłady z wypalanej glinki - Mają postać drobnych kuleczek. Pochłaniają fosforany, ale dzięki porowatej strukturze stanowią również dobre podłoże dla rozwoju bakterii nitryfikacyjnej, czyli w znaczącym stopniu spełniają także funkcje wkładów biologicznych.

►Węgiel aktywowany - Materiał ten cechuje się wysokimi właściwościami adsorbcyjnymi. Zawiera bardzo dużą powierzchnię roboczą czyli może pomieścić bardzo dużo związków chemicznych, służy do oczyszczenia wody z leków, metali ciężkich, chloru, wiele szkodliwych substancji chemicznych. Niestety, nie działa wybiórczo i oprócz tych złych, usuwa z wody także związki potrzebne. Z tego powodu nie powinno stosować się węgla aktywowanego ciągle, tylko okresowo, np. po leczeniu ryb, by usunąć z wody pozostałości zastosowanych lekarstw. Dłuższe stosowanie prowadzi do wyjałowienia wody.

►Torf - Dostępny jest w naturalnej postaci lub w formie granulatu. Wydziela do wody naturalne kwasy organiczne, powoli obniżając jej pH, i jednocześnie nieznacznie zmniejsza jej twardość węglanową. Wydzielane przez niego związki zabarwiają wodę, nadając jej herbaciany odcień, co nie każdemu się podoba.

Jeśli jednocześnie z wkładem torfowym stosujemy węgiel aktywowany, to woda powinna najpierw przepływać przez węgiel a potem dopiero przez torf, ponieważ węgiel wyciągnie z wody to, co torf do niej dodał.

WAŻNE !!!

Należy pamiętać o bardzo ważnych zagadnieniach związanych z eksploatacją wkładów do filtrów akwarystycznych. Nigdy nie należy wymieniać od razu wszystkich wkładów filtrujących. Wkłady zawsze myjemy w wodzie o temperaturze zbliżonej do panującej w akwarium, nigdy pod bierzącą  wodą z kranu, nigdy w gorącej wodzie bo zniszczymy pożyteczne bakterie nitryfikacyjne, które biorą udział w cyklu azotowym. Wkłady zawsze płuczemy w wodzie spuszczonej z akwarium podczas częściowej podmiany wody. Nie należy myć wkładów filtracyjnych zbyt dokładnie, ponieważ możemy zabić wszelkie pożyteczne bakterie w nich się znajdujące.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

NAJLEPSZE FILTRY

PREPARATY I TESTY

AKWARIA NOWE WZORY

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...