Szukaj na blogu

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

CHLOR W WODZIE AKWARIOWEJ - ODCHLOROWANIE I PRZYGOTOWANIE WODY. JAK POZBYĆ SIĘ CHLORU ?

CHLOR (CL2) – to pierwiastek chemiczny z grupy fluorowców. Jest to substancja chemiczna dodawana do wody wodociągowej w celu wyeliminowania bakterii. Stacje uzdatniania wody dodają róże chemikalia w tym chlor, aby woda nadawała się do picia. Chlor może stanowić czynnik szkodliwy dla zdrowia człowieka i mieszkańców twojego akwarium.  

Stężenie chloru w wodzie może być różne, zależeć będzie od tego jak daleko mieszkasz od stacji filtrów, czyli od długości wodociągu, jak długą drogę woda przebywa w drodze do twojego domu, jak stare masz rury, jak dużo chloru zostało dodane, w jaki sposób stacja uzdatnia wodę. Jednak stężenie chloru maleje z upływem czasu. Chlor jest niestabilny w wodzie.  

CHLORAMINA - jest to związek chemiczny powstały z połączenia chloru i amoniaku. Jest silniejszy niż chlor, to silny środek dezynfekujący i jest używany w miejscach, gdzie ten silny środek dezynfekujący jest potrzebny np. w wodzie silnie skażonej. Trudniej się go pozbyć z wody niż samego chloru !!! Podobnie jak chlor, należy wyeliminować go z wody z kranu przed wlaniem do akwarium.

SKUTKI UBOCZNE CHLORU W WODZIE

W zależności od stężenia chloru w wodzie, zależne jest to od regionu i skażenia wody. Przelewając wodę do wiader, można łatwo poczuć charakterystyczny odór chloru. Chlor w dużych stężeniach jest toksyczny dla ludzi i ryb, w mniejszych stężeniach powoduje stres u ryb, często niszcząc ich skrzela. 

Chlor powoduje poparzenie i podrażnienie błony śluzowej i skrzela ryb, Jest on często obecny w wodzie kranowej, dlatego przy zakładaniu nowego akwarium nie wolno od razu wpuszczać ryb do dopiero co nalanej wody. Akwarium z wodą powinno odstać kilka dni aby nadmiar chloru mógł się uwolnić. W wypadku zbyt dużego stężenia chloru trzeba również intensywniej napowietrzać wodę. Jego poziom można zbadać odpowiednim testem na obecność chloru.

Odpowiednia jakość wody to podstawowy warunek zdrowego i pięknego akwarium. Dostępna w kranie woda nie nadaje się do bezpośredniego napełnienia akwarium, należy dokonać jej uzdatnienia, w czym pomocne są odpowiednie preparaty akwarystyczne lub uzdatnianie naturalne, poprzez odparowanie chloru z wody.

JAK POZBYĆ SIĘ CHLORU Z WODY ?

METODA 1
Można uzdatnić wodę w sposób naturalny bez używania chemii. Wodę trzeba pozostawić w odkrytych wiadrach lub innych zbiornikach, np. beczce. Dobrze jest nalewać wodę przez prysznic wtedy chlor szybciej się ulatnia. Wodę w zbiornikach należy mieszać kilka razy dziennie lub poddać cyrkulacji wody przez filtr lub kostkę napowietrzającą. Woda powinna być wolna od chloru w przeciągu 24 - 48 godzin. Po tym czasie chlor powinien odparować a metale ciężkie osadzić się na dnie. Należy pamiętać, że im większa powierzchnia parowania zbiornika tym szybciej pozbędziesz się chloru. Ponieważ chlor jest niestabilny w wodzie i samoczynnie ucieka do atmosfery. 

METODA 2
Do uzdatnienia wody można też wykorzystać akwarystyczny chemiczny uzdatniacz wody do wytrącenia chloru i metali ciężkich z wody. Rynek akwarystyczny oferuje dużo takich produktów, ale używając ich pamiętaj że to jest chemia. Dzięki uzdatniaczom można przyspieszyć oczyszczanie wody wodociągowej o kilka dni. Uzdatniacz neutralizuje trujący, niebezpieczny dla ryb akwariowych chlor, zamieniając go w nieszkodliwe chlorki. Służą również do neutralizacji chloraminy i jej toksycznych związków.

Osobiście polecam poczekać te kilka dni dłużej i używać jak najmniej chemii i pozbyć się chloru w sposób naturalny. Pamiętaj że Akwarystyka to nie wyścig, naucz się cierpliwości. 

JAKIE CZYNNIKI MAJĄ WPŁYW NA SZYBSZE PAROWANIE CHLORU Z WODY ?

- temperatura wody nalanej do wiader
- temperatura powietrza w pomieszczeniu
- wilgotność powietrza w pomieszczeniu
- ciśnienie atmosferyczne
- stężenie chloru w wodzie kranowej
- powierzchnia parowania zbiorników
- cyrkulacja wody, ruch wody poprzez filtr
- turbulencja i intensywne napowietrzanie wody - kostka napowietrzająca

Także wpływ na tę szybkość ulotnienia się chloru z wody może mieć też rodzaj powierzchni zbiornika z wodą: szkło, plastyk, aluminium, emalia.

JAK POZBYĆ SIĘ CHLORAMINY Z WODY ?

Coraz częściej woda z kranu uzdatniana jest chloroaminami - związki zawierające chlor i amoniak, są bardziej kłopotliwe do zneutralizowania, zwłaszcza amoniak. Aby pozbyć tych substancji z wody można wodę przefiltrować przez węgiel aktywowany oraz użyć skutecznej filtracji biologicznej z użyciem tiosiarczanu sodu lub gotowych preparatów akwarystycznych.

© Lady BonaFide 

Wykorzystywanie i publikowanie w części lub całości tekstów, zdjęć i rysunków bez zgody autora jest zabronione i podlega ochronie prawa autorskiego
 



5 komentarzy:

  1. Takie porady na pewno mi się przydadzą i zwrócę uwagę na swoją wodę w akwarium. Myślę, że wykonam twoją pierwszą zaproponowaną metodę. Oby więcej takich ciekawostek, powodzenia w dalszej pracy!

    OdpowiedzUsuń
  2. Stawiamy na title="Filtry do wody">www.filtry.pomorze.pl" i jesteśmy zachwyceni. Najwyższa jakość w najniższych cenach.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo przydatne, tym bardziej tyle o tym czytałam a tu jest zwięźle i na temat!wielkie dzięki :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetne porady, jestem nowa w "branży" i z pewnością skorzystam :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Akwarium to świetna sprawa ale warto wiedzieć że to też obowiązek :) Zanim człowiek zdecyduje się na akwarium powinien na ten temat trochę poczytać np. tutaj https://zdrowe-zwierze.pl/zakladanie-akwarium-jak-sie-za-to-zabrac/ Nam marzy się duże akwarium na całą ścianę w salonie :) Póki co jednak zbieramy wiedzę na ten temat a do działania przystąpimy w odpowiednim czasie.

    OdpowiedzUsuń

NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

NAJLEPSZE FILTRY

PREPARATY I TESTY

AKWARIA NOWE WZORY

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...