Szukaj na blogu

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

POKARMY DLA RYB - CZĘŚĆ 1

JAKIE SKŁADNIKI ZAWIERAJĄ POKARMY DLA RYB ?
Prawidłowe żywienie ryb wpływa na ich zdrowie, kondycję, wybarwienie i rozród. Ważne jest aby pokarm dla ryb był urozmaicony i pełnowartościowy. Każdy pokarm zawiera trzy rodzaje podstawowych składników odżywczych, czyli: węglowodany, białka i tłuszcze. Do pokarmu podstawowego dochodzą jeszcze inne ważne i niezbędne substancje: witaminy i mikroelementy.Prawidłowo zbilansowany pokarm powinien dostarczać naszym rybom akwariowym wszystkich niezbędnych składników ale w odpowiednich proporcjach.

Białko to związek niezbędny do rozwoju organizmów czyli naszych ryb, białka budują masę mięśniową, odgrywają ważną rolę w rozmnażaniu ryb, gdyż stanowią większą część zawartości jaja - ikry rybiej. Gatunki ryby mięsożernych potrzebują dużo więcej białka około 45-55% wszystkich składników odżywczych. Gatunki ryb roślinożernych oraz wszystkożernych potrzebują białka dużo mniej bo tylko 25-35%. Natomiast narybek, który rozwija się bardzo szybko, potrzebuje około 50 - 60 % białka.

Tłuszcze to związki, które muszą być zawarte w każdej diecie ryb . Tłuszcze wraz z białkami są częścią substancji zapasowych jaj - ikry czyli wchodzą w skład żółtka które wypełnia pęcherzyk żółtkowy larwy ryb. Ilość tłuszczy nie powinna przekraczać 15% całości składników pokarmowych. W większej ilości, gromadzą się w mięśniach i narządach wewnętrznych ryb.

Węglowodany występują produktach roślinnych, stanowią większą część pokarmu dla naszych ryb roślinożernych.  Natomiast w pokarmach i diecie ryb wszystkożernych i mięsożernych węglowodanów jest odpowiednio procentowo mniej.


Witaminy i minerały dla ryb. Jakie mają znaczenie ?

 



Witaminy i składniki mineralne i pierwiastki śladowe są niezbędne dla ryb do wzrostu i rozwoju wszystkich funkcji życiowych. odpowiednie zapotrzebowanie na wszystkie witaminy to dobrze zbilansowana i bardzo urozmaicona dieta. Natomiast sole mineralne ryby częściowo przyswajają z wody, ale dodatkowo trzeba je podawać w pokarmie. Jednym z najważniejszych pierwiastków jest wapń, bo wchodzi on w skład szkieletu.

Witamina A      - to  prawidłowy wzrost, wygląd skóry i wzrok. 

Witamina H     - jest odpowiedzialna za wzrost ryby.

Witamina B1  potrzebna do pozyskiwania energii z węglowodanów w       pokarmie oraz zaopatrywania mózgu i nerwów w cukry. 

Witamina B2  - to budulec wszystkich mięśni, ochrona błony śluzowej,        pomoc w trawieniu białek. 

Witamina B5 -  przemiana węglowodanowa.

Witamina B6  - to prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. 

Witamina B12  - bierze udział w budowie hemoglobiny. 

Witamina C - to rozwój szkieletu, pomocna w gojeniu się ran i                naskórka, ma działanie uodparniające ryby na choroby.

Witamina D3  - wpływa na wzrost szkieletu, wspomaga przyswajanie           wapnia i fosforu. 

Witamina E - działa na hormony płciowe, stabilizuje inne witaminy               zawarte w pokarmach. 

Witamina K jest odpowiedzialna za krzepnięcia krwi. 

Witamina PP -  to prawidłowe działanie układu nerwowego. 


Pokarmy liofilizowane

W obecnych czasach nowoczesne technologie produkcji pokarmów dla ryb, a szczególnie technologia odwadniania pokarmu czyli liofilizacja dzięki której zmniejsza się ilość wody w produkcie bez zmiany jego wartości odżywczej. Takie pokarmy są bardzo wartościowe, ponieważ zawarte w nich białko, tłuszcze i inne substancje odżywcze są skoncentrowane i zawierają niewielką ilość wody niż pokarmy mrożone. Dodatkową zaletą jest że pokarmy liofilizowane można długo przechowywać w suchym miejscu. Pokarmy liofilizowane w swoim składzie mogą zawierać np. larwy skorupiaków, kryl, wioślarki, tubifeksy, krewetki oraz inne drobne organizmy. Dzięki temu możemy dostarczyć naszym rybom różnorodnych pełnowartościowych bezpiecznych pokarmów. 

Dzięki bogatej ofercie możemy dobrać odpowiednie rodzaje pokarmów dla hodowanych przez nas gatunków ryb tropikalnych. W zależności od środowiska naturalnego, z którego pochodzą ryby możemy odpowiednio urozmaicić dietę w pokarmy zbliżone do tych, które pobierają w naturze.   Dostępne pokarmy zastępcze dla ryb występują w postaci tabletek, granulatów, płatków, suszonych skorupiaków, krewetek, małych rybek i różnych larw owadów.

Pokarmy naturalne żywe i mrożone.

Aby dostarczyć naszym rybom odpowiedniej ilości białek, tłuszczy i węglowodanów oprócz oferty pokarmów sztucznych czyli liofilizowanych mamy do dyspozycji różnorodne pokarmy naturalne żywe. Pokarmy żywe  i pokarmy mrożone. Takie pokarmy są chętnie pobierane przez większość ryb. Powinny one stanowić podstawę diety naszych ryb z wyjątkiem żywiących się roślinami i innym pokarmem. Należą do nich np. Larwy komarów, rozwielitki, oczliki, wazonkowce, rureczniki, dżdżownice, Grindal, larwy solowca, muszki owocowe, mszyce, male rybki, krewetki. Tego typu pokarm możemy znaleźć w stawie, rzece, ogrodzie oraz wodzie z deszczówką. Każdy żywy pokarm należy dokładnie przejrzeć, ponieważ razem z nim możemy wprowadzić do akwarium groźne drapieżniki. Pokarm żywy możemy również kupić w sklepie lub wyhodować samemu.

Pokarmy wykonane w domu.

Możemy rybom również dostarczyć różnorodnych składników pokarmowych wykonując pokarmy domowe. Pokarmy tego typu wykonuje się w bardzo łatwy sposób. .Będą one świetnym sposobem na zaspokajanie głodu ryb ale również urozmaicą dietę i dostarczą witamin. Do takich pokarmów należy: serce wołowe lub indycze, wątroba, białe mięso ryb morskich, krewetki, kalmary, kraby, małże, ikra ryb morskich, żółtko jaja, gotowane kasze, parzone płatki. 

Nie można karmić ryb tylko tego typu pokarmami, bo może to powodować zaparcia, otłuszczenie wątroby dlatego pokarm musi być zróżnicowany. Świetnym dodatkiem do codziennego karmienia może być kawałek sparzonej sałaty, szpinaku, cykorii, koperek, pietruszka. mniszek, pokrzywa,  a także inny wartościowy pokarm roślinny jak gotowany groszek, marchewka, kalafior, brokuły, do tego glony, spirulina, gałęzatka, wgłębka.

Podsumowując temat, podstawową zasadą, której należy się  trzymać przy dobieraniu pokarmów dla naszych ryb,  to wysoka jakość produktów z których przygotowujemy sami pokarm lub odpowiednio zbilansowane i dobrane do gatunku gotowe pokarmy suche i mrożone. Pokarmy słabej jakości mają wpływ na rozwój, wzrost ryb, rozmnażanie i długość życia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

NAJLEPSZE FILTRY

PREPARATY I TESTY

AKWARIA NOWE WZORY

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...