Szukaj na blogu

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

ZIELONE MALAWI

MOJE ZIELONE MALAWI 2001 r. - historia mojego pierwszego zbiornika malawijskiego,  oraz korzyści płynące z zieleni w zbiorniku.


malawi, Zielone Malawi - zbiornik

Byłam zwolenniczką zielonego Malawi i uważam, że w akwarium z pyszczakami kompozycja ułożona ze skałek i usypiska kamieni z zakomponowanymi ciekawie elementami roślinnymi daje  niepowtarzalny urok zbiornika. Do tej pory hodowałam różne pielęgnice głównie z Ameryki Pd. i środkowej dlatego jestem przyzwyczajona do widoku bujnej różnorodności świata roślin w zbiorniku. Myślę, że to właśnie wieloletnie obcowanie z gatunkami wymagającymi roślinności dającej nie tylko schronienia ale też dostarczających walorów dekoracyjno - estetycznych spowodowały, że również w moim Malawi jest trochę zieleni. Lecz nie tylko estetyka się liczy, bo ważne są inne korzyści wynikające z trzymania ich w zbiorniku. 





Wracając do mojego skromnego Malawi, to obfitują one w zakątki zieleni pomiędzy skałkami. Są to głównie rozrośnięte duże kępy z gatunku Cryptocoryny o dość twardych liściach, które umieściłam w przepiłowanych  łupinach orzechów kokosowych i umocowałam w szczelinach skalnych. Tak,  że tworzą parasole  ochronne dające dużo cienia i ryby mają dobre schronienie. Mogą ukryć się pomiędzy liśćmi i odpocząć. To jedna z  zalet zielonego Malawi. Ponadto pokrywające lekko liście glony stanowią  istną stołówkę dla moich pyszczaków. W  przerwach pomiędzy posiłkami namiętnie je oskubują i widać że sprawia im to frajdę.  Jeśli nawet jakiś liść zostaje podziurkowany to można go przecież  usunąć a na jego miejsce wyrosną nowe. 

Zielone Malawi - zbiornik 120 litrów


W moich zbiornikach rośliny pełnią  też  inne przydatne funkcje, np. podczas kontrolowanego  przerybienia.  W zbiorniku 120 litrów , długi 80 cm gdzie jest 1 filtr mechaniczny, zamieszkuje 11 Labidochromis caeruleus i 3 Cynotilapia afra, razem 14 ryb średniej wielkości co daje ok. 8 litrów na rybę.  Natomiast w innym zbiorniku z rybami Malawi 200 litrów, są dwa filtry wewnętrzne, a obsada to 23 ryby średniej wielkości i 7 młodych daje to 30 rybek,  czyli ok. 6,5 litra wody na sztukę.  Ale w zbiorniku znajdują się duże kępy roślin produkujących dodatkowy tlen i pochłaniających nadmiar dwutlenku węgla

Moje ryby doskonale czują się w zieleni i nawet przy dużym przerybieniu zmniejszone jest ryzyko zatrucia związkami azotanów powstających w procesie przekształcania związków amonowych a które są przecież normalnym wynikiem przemiany materii  moich rybek. Muszę przyznać,  że jedzą sporo i sporo też wydalają.  Oprócz pożytecznych roślin stosuję częste podmiany  wody aby utrzymać równowagę i odpowiednie parametry oraz sprostać wymaganiom  rybek. 

Na razie nie jestem do końca przekonana do odwzorowania idealnego biotopu. Uważam, że nie jest to do końca możliwe lecz tylko w części, ale się nie zarzekam. Może kiedyś zawładnie mną urok idealnego biotopu i powstaną kolejne zbiorniki właśnie odzwierciedlające typowe biotopowe środowisko ryb z Malawi. Już bez roślin tylko usypiska skalne. 

Myślę, że największą inspiracją  do stworzenia takiego biotopu była by podróż do Afryki nad jezioro Malawi, a następnym krokiem nurkowanie w tym tajemniczym środowisku i obcowanie z ich mieszkańcami. Jednak na razie jest to nie możliwe i nie wiem czy kiedykolwiek będzie. Więc pozostaje mi przestudiować literaturę i obejrzeć filmy nakręcone przez ludzi którzy tam byli pod wodą i widzieli to na własne oczy. 

Takim pasjonatem podwodnych wypraw godnym polecenia jest Ad Konings, którego opracowania i liczne fotografie z podwodnego świata są dobrym materiałem poznawania tych właśnie środowisk, a fotografie ryb elementem wizualnym uzupełniającym tą wiedzę. Staram się czytać wszystkie jego  artykuły i przeglądam podwodne zdjęcia.  Są one dla mnie inspiracją, wiedzą i dodatkowym bodźcem,  zwłaszcza  że ja również fotografuję, a od kilku lat fascynuje mnie dodatkowo fotografia akwarystyczna. 



Zielone Malawi - zbiornik 120 litrów


Tak naprawdę jaki będzie nasz zbiornik, czy zielony czy bardziej skalisty zależy wyłącznie od nas samych. Od tego co nam się podoba,  jaki mamy gust i jak daleko działa nasza wyobraźnia. Każdy człowiek ma inne odczucia estetyczne i wyobrażenia cudownego podwodnego świata i dlatego nie ma nigdzie takiego samego zbiornika. I to właśnie jest cudowne, każdy inny niepowtarzalny i piękny. A spór na temat czy Malawii powinno być zielone czy też nie - pozostawiam każdemu z osobna.  


© Lady BonaFide
www.AkwaPasja.com.pl

Wykorzystywanie i publikowanie w części lub całości tekstów, zdjęć i rysunków bez zgody autora jest zabronione i podlega ochronie prawa autorskiego

1 komentarz:

NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

NAJLEPSZE FILTRY

PREPARATY I TESTY

AKWARIA NOWE WZORY

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...