Szukaj na blogu

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

TĘCZANKOWATE



Tęczankowate – rodzina ryb aterynokształtnych. Liczne gatunki są popularnymi rybami akwariowymi o dużym znaczeniu w akwarystyce. Wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem w wyniku szybkiej degradacji ich środowiska

Występowanie:

Przedstawiciele tej rodziny zamieszkują głównie słodkie wody północnej i wschodniej Australii, Nowej Gwinei i kilku pobliskich wysp, gdzie niektóre są endemitami. Bedotia i Rheocles (wydzielane do odrębnej rodziny) są endemitami Madagaskaru. Tęczankowate występują w wodach płynących i stojących. Nieliczne zasiedlają wody słonawe, rzadko morskie. W Australii żyją w trzech strefach klimatycznych. Na wahania parametrów fizyko-chemicznych bardziej narażone są osobniki z Australii niż z Nowej Gwinei. W trakcie pory suchej niektóre gatunki płyną w dół rzek, aż do ujść o wodach słonawych. Te które muszą pozostać są zmuszone przez pewien czas żyć w wysychających kałużach.  W tropikalnych lasach Nowej Gwinei przez cały czas utrzymuje się temperatura 25-30 C. Panuje tam stabilny klimat monsumowy, woda jest zazwyczaj lekko kwaśna, bardzo miękka oraz nisko zasolona

Cechy charakterystyczne:

Są to niewielkie, kolorowe ryby o ciele bocznie silnie ścieśnionym, smukłym do krępego. Długość ciała mieści się w przedziale od kilku do 12 centymetrów. Wyróżniają się obecnością dwóch płetw grzbietowych z szeroką przerwą między nimi. Pierwsza z tych płetw ma 3–7 promieni i jest znacznie mniejsza od drugiej (6–22 promieni). Linia boczna nieobecna lub słabo rozwinięta. Łuski duże. U wielu gatunków dymorfizm płciowy jest silnie zaznaczony.

Zachowanie:

Tęczanki od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Są to ryby bardzo dekoracyjne,  pięknie ubarwione, łagodne i bardzo odporne oraz łatwe w hodowli. Przez co można trzymać w jednym akwarium kilka różnych gatunków. Są to ryby stadne, aktywne i bardzo ruchliwe wymagające przestronnego akwarium. 

Tęczanki pływają w górnej i środkowej części zbiornika. Są bardzo towarzyskie i najlepiej czują się w większej grupie. Powinno się trzymać w grupach przynajmniej 6-10 osobników, samce trzymane w ławicy pokazują najlepiej swoje barwy. 

Tęczanki są bardzo łatwe w hodowl. Są przy tym wytrzymałe, łagodne, i bardzo aktywne. Mają ciekawe kształty i kolory. Nie są wybredne w karmieniu. Nadają się doskonale do zarówno do zbiorników towarzyskich, jak i jednogatunkowych. Większość z nich ma spokojne usposobienie i pasuje również  do akwarium towarzyskiego z innymi spokojnymi rybami o tych samych wymaganiach. Można je trzymać razem z małymi i średniej wielkości pielęgnicami, żyworódkami. Mogą być doskonałym uzupełnieniem tzw. akwariów holenderskich.
Warunki:

Tęczanki wymagają dużego zbiornika obsadzonego gęsto roślinami i dużą wolna przestrzenią do pływania. Zbiornik nie musi być wysoki, ważne aby był długi.  Powinien mieć minimum 100 cm długości, z bujną roślinnością ale i z rozległą przestrzenią do pływania. Należy zapewnić ruch wody dla lepszej wymiany gazowej.  

W hodowli tych ryb najbardziej istotna jest temperatura wody, nasycenie tlenem oraz zawartość produktów przemiany materii. Temperatury wody od 24 do 26 C, natomiast podczas tarła około 28 C. Odczyn i twardość wody musza mieścić się w rozsądnym przedziale. Ogólnie powinny się zawierać w granicach 3-12 n oraz odczyn pH 6,8-7,8.

Odżywianie:

W naturze Tęczanki żywią się drobnymi skorupiakami, owadami lądowymi i wodnymi oraz glonami. Oczywiście w warunkach domowych karmimy tęczanki różnorodnym pokarmem suchym, mrożonym i żywym. Są to ryby, które zjadają wszystko w dużych ilościach. Szczególnie wskazane jest podawanie larw ochotek i komarów oraz rozwielitki. Wskazane jest również podawanie pokarmów roślinnych takich jak szpinak czy sparzona sałata. Tęczanki należy karmić 3-4 razy dziennie, w ilości która nie opadnie zbyt szybko na dno, ponieważ bardzo niechętnie jest pobierany z dna. 

Rozmnażanie:

Tęczanki łatwo się rozmnażają, możemy je rozmnażać w grupach, jak również parach. W odpowiednich warunkach dosyć często przystępują do tarła w zbiornikach ogólnych. Jednak gdy w zbiorniku ogólnym trzymamy kilka gatunków tęczanek, należy pary przenieść do akwarium tarliskowego, by nie tworzyć hybryd i zachować czystość gatunków. Samiec w okresie tarła jest naprawdę imponująco ubarwiony, pływa z napiętymi płetwami i przyciągając uwagę samiczki wabi ją w kępy roślin. 

Tęczanki są rybami o tzw. tarle ciągłym, tzn. w okresie tarła składają codziennie. Tarło odbywa się zazwyczaj w porach porannych i trwa kilka dni. Zapłodniona ikra jest przylepiana do roślinności. Larwy lęgną się po około tygodniu. Woda w zbiorniku przeznaczonym do tarła powinna mieć temperaturę 28 C, raczej miękka o pH około 7. W momencie złożenia ikry, ryby stykają się brzuchami, uwalniana wtedy ikra przyczepia się do roślin w zbiorniku. Rozwój ikry trwa od 6 - 9 dni zależne od gatunku i temperatury wody. Wychów podrośniętego narybku nie sprawia żadnych problemów, narybek zjada sporo pokarmu i nie jest wybredny.


GATUNKI RYB:

► Tęczanka mniejsza - Melanotaenia macculochi
► Tęczanka większa - Melanotaenia nigrans
► Tęczanka trójpręga -  Melanotaenia trifasciata
► Tęczanka czerwona - Glossolepis incisus
Tęczanka neonowa - Melanotaenia praecox 
Tęcznka axeleroda - Chilatherina axelrodi 
Tęczanka blehera - Chilatherina bleheri
Tęczanka allena - Chilatherina alleni
► Tęczanka bulolo - Chilatherina bulolo
► Tęczanka wspaniała - Melanotaenia boesemani
► Tęczanka filigranowa - Iriatherina werneri
► Chilatherina crassispinosa
► Chilatherina fasciata
► Chilatherina lorentzi
► Chilatherina pricei
► Chilatherina sentaniensis
► Melanotaenia maylandi
► Bedocja madagaskarska 
► Bedocja czarnopręga - Bedotia geayi



© Lady BonaFide

Wykorzystywanie i publikowanie w części lub całości tekstów, zdjęć i rysunków bez zgody autora jest zabronione i podlega ochronie prawa autorskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

NAJLEPSZE FILTRY

PREPARATY I TESTY

AKWARIA NOWE WZORY

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...