Szukaj na blogu

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

CO TO JEST ODCZYN WODY pH








CO TO JEST ODCZYN WODY pH I NA CZYM POLEGA - KWASOWOŚĆ I ZASADOWOŚĆ

Dla akwarystów odczyn pH to bardzo ważny parametr wody dlatego powinniśmy wiedzieć co to jest " odczyn wody" Jest on wskaźnikiem obecności w wodzie kwasów i zasad.  Odczyn wody w akwarium powinien być zbliżony do tego jaki występuje w miejscach naturalnego występowania naszych ryb. Wartość odczynu wody pH  trzeba kontrolować tak często jak to jest możliwe. Gdy wyniki testu wyjdą nam inne niż wymagane są dla hodowanych przez nas ryb należy jak najszybciej je skorygować.

Różne gatunki ryb potrzebują  różny poziom kwasowości i zasadowości wody. Jest to bardzo ważne, które ryby można trzymać razem, aby zapewnić im odpowiednie środowisko, w którym będą mogły żyć zdrowo. Gwałtowne zmiany pH mogą powodować wstrząsy dla ryb, mogą być nawet śmiertelne. Należy być szczególnie ostrożnym przy wprowadzaniu nowych ryb i podczas częściowej podmiany wody aby nie doszło do gwałtownych zmian parametrów wody.

Ważna jest równowaga jonów soli w wodzie, bo zmniejsza ryzyko nagłych zmian pH. Trzeba uważać gdy sie używa wody destylowanej, ponieważ nie zawiera żadnych soli. Woda z kranu jest dużo lepszy rozwiązaniem. Nigdy nie należy wpuszczać ryb bezpośrednio do wody z kranu. Wodę trzeba najpierw odstawić i uzdatnić, należy wytrącić z niej chlor, fluor i metale ciężkie. 
Pamietać należy, że im mniejsza twardość węglanowa tym łatwiej obniżyć pH wody

Jeżeli odczyn pH jest za wysoki można go zmniejszyć:



►W sposób naturalny dodając garbniki: taninę lub przez moczenie w wodzie szyszek olchy, kory dębowej, liści dębowych, lub zielonych łupin orzecha włoskiego, można też wodę przefiltrować przez torf. Sa to naturalne i proste sposoby, jednak nie zawsze skuteczne, i niektóre gatunki ryb nie lubią  zbyt dużej ilości garbników w wodzie.

►Za pomocą preparatów dostępnych w sklepach akwarystycznych

►Dodając kwas ortofosforowy (kilka ml kwasu na 1 l wody) lub azotowy (1 ml kwasu na 1 l wody). Jest to jednak sposób nie polecany dla niedoświadczonych akwarystów.


Jeżeli odczyn jest zbyt niski możemy go zwiększyć:

►Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym

►Używając węglanu sodowego lub wodorowęglanu sodowego.


Podczas zmiany odczynu wody w akwarium trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

►Lepiej zmniejszyć lub zwiększyć pH za mało niż za dużo.

►Wszystkie zmiany powinny być przeprowadzane po dokładnym zbadaniu odczynu wody i co pewien czas powinny być kontrolowane.

►Nie wolno doprowadzić do zbyt dużej, nagłej zmiany odczynu pH. Powinno się to robić stopniowo w kilku etapach.

►Zmiany odczynu najlepiej przeprowadzać jest bez obecności ryb i roślin. Po zakończeniu korygowania pH powinny być one stopniowo wprowadzanie do zbiornika.



Odczyn (pH) – pH jest miarą kwasowości wody w zbiorniku, czyli pH to stosunek stężenia jonów wodorowych (H+) i wodorotlenowych (OH¯) Stężenie jonów wodorowych i jonów wodorotlenowych w chemicznie czystej wodzie jest jednakowe. Pochodzą one głównie z rozpuszczonych w niej kwasów i zasad. Jeśli w wodzie znajduje się więcej jonów H+ niż OH¯ wówczas określmy ją jako kwaśną. Jeśli przeważają w niej jony OH¯ – jako zasadową. W przypadku równowagi tych jonów, woda ma odczyn obojętny.

Wartość pH 7 to odczyn wody jest obojętny. 
Wartość pH poniżej 6 jest wodą silnie kwaśną
Wartość pH 6 do 6,9 lekko kwaśną
Wartość pH 7,1 do 8 lekko zasadową
Wartość pH 8,1-9 silnie zasadową

►Pomiar pH możemy wykonać za pomocą metody kolorymetrycznej – polegającej na porównaniu danego roztworu, do którego został dodany odpowiedni wskaźnik, ze skalą wzorców o znanym pH lub metody elektrometrycznej - polegającej na pomiarze siły elektromotorycznej zestawionego ogniwa, które składa się z elektrody roboczej (pomiarowej, wskaźnikowej) zanurzonej do badanego roztworu i elektrody pomocniczej (porównawczej). pH-metr pozwala na w pełni automatyczny odczyt wartości pH badanego roztworu.

►Mierząc pH, mierzymy wyłącznie stężenie jonów wodorowych. W wodzie o odczynie obojętnym wynosi ono 0,0000001g na 1 dm3, czyli 10 do potęgi -7. Mówimy wówczas, że woda ma pH równe 7. W wodzie kwaśnej stężenie jonów wodorowych będzie większe, a w wodzie zasadowej mniejsze. W praktyce wystarczy wiedzieć, że gdy pH jest również 7 to woda jest obojętna, gdy mniejsze od 7 – woda jest kwaśna, a gdy większe – zasadowa.

►Odczyn pH wód naturalnych waha się w zakresie pH od 3 do 10 i zależy od wielu czynników np. zawartości węglanów, wodorowęglanów i dwutlenku węgla, od podłoża, intensywności procesów biologicznych, które w niej zachodzą,  Wody węglanowe są zasadowe, wody ubogie w węglany są kwaśne, od podłoża glebowego, które może zawierać związki kwaśne lub zasadowe iod zanieczyszczeń. Znaczny wpływ na odczyn wody mają również rozpuszczone w niej inne niż kwasy i zasady związki chemiczne, przede wszystkim węglany i wodorowęglany wapnia.

►W naturze pH nie jest stałe i zmienia się w ciągu doby i roku. Im większe są naturalne dobowe i roczne wahania pH, tym większy zakres tolerancji pod tym względem mają organizmy żywe. Zmiany odczynu nie mogą być gwałtowne, zwłaszcza w dużym zakresie.

Kwasowość wody – to zdolność wody do zobojętniania
 dodawanych do niej mocnych zasad. Może być wywołana obecnością rozpuszczonego dwutlenku węgla, słabych kwasów organicznych np. kwasów humusowych, soli, które ulegają w wodzie hydrolizie (np. soli żelaza lub glinu), substancji dodawanych w procesie uzdatniania wody, a także zanieczyszczeń.

kwasowość mineralna - jest to wskaźnik zawartości mocnych kwasów, oznaczany przez miareczkowanie próbki mocną zasadą do pH = 4,5 wobec oranżu metylowego lub potencjometrycznie

kwasowość ogólna - jest wskaźnikiem zawartości mocnych kwasów i soli mocnych kwasów i słabych zasad, oznaczanym przez miareczkowanie próbki mocną zasadą do pH = 8,3 wobec fenoloftaleiny lub potencjometrycznie.

Zasadowość wody – to zdolność wody do zobojętniania dodawanych do niej mocnych kwasów. Właściwość tę nadają wodzie obecne w niej węglany, wodorowęglany i wodorotlenki oraz występujące w mniejszych stężeniach krzemiany, fosforany, amoniak, zasadowe związki organiczne, sole hydrolizujące z odczynem zasadowym. Różnica pomiędzy zasadowością a twardością ogólną nazywa się zasadowością alkaliczną i spowodowana jest przez kwaśne węglany lub węglany potasowe i sodowe. 

zasadowość mineralna - jest to wskaźnik zawartości jonów wodorotlenowych i węglanowych, oznaczanym przez miareczkowanie próbki mocnym kwasem do pH = 8,3 wobec fenoloftaleiny lub potencjometrycznie

zasadowość ogólna - jest to wskaźnik zawartości jonów węglanowych, wodorowęglanowych, wodorotlenowych i innych anionów pochodzących z dysocjacji soli słabych kwasów i mocnych zasad, oznaczanym przez miareczkowanie próbki mocnym kwasem do pH = 4,5 wobec oranżu metylowego lub potencjometrycznie.




© Lady BonaFide

Wykorzystywanie i publikowanie w części lub całości tekstów, zdjęć i rysunków bez zgody autora jest zabronione i podlega ochronie prawa autorskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

NAJLEPSZE FILTRY

PREPARATY I TESTY

AKWARIA NOWE WZORY

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...