Szukaj na blogu

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

KIM JESTEM



Moją przygodę akwarystki rozpoczęłam w 1987 r. trwa ona już 27 lat. Pasję akwarystyczną rozwijam przez wiele lat na różnych etapach. Piszę artykuły, opowiadania o rybach, maluję, projektuję. Staram się być na bieżąco na tyle ile czas mi pozwala. W wolnych chwilach zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią, akwarystyką, jeździectwem naturalnym. Interesuje się psychologią koni i technikami doskonalenia umysłu, treningi autogenne.


II Forum Klubu Malawi i Miłośników Pielęgnic Afrykańskich Gdynia - OCEANARIUM  21 -22 czerwca 2003


►na II Forum Klubu Malawi prezentowałam wystawę moich obrazów - akwarele z rybami afrykańskimi, można je zobaczyć  w dziale:  MALARSTWO RYBY





III forum Klubu Malawi  i II Zlot Miłośników Pielęgnic Afrykańskich 
Warszawa - "Milenium Plaza"  7-8 sierpnia 2004

► Najatrakcyjniejszym tematem tego zlotu był gość specjalny AD KONINGS światowej sławy ichtiolog i podróżnik. Autor wielu książek o pielęgnicach. Uczestniczyliśmy w wykładzie  na którym Ad Konings opowiedział nam o "Specjalizacjach żywieniowy pielęgnic z jeziora Malawi". Wykład uatrakcyjniły slajdy i krótkie filmy o pielęgnicach żyjących w naturalnym środowisku. 

Po wspaniałym wykładzie i slajdach nasz gość specjalny Ad Konings otrzymał podziękowanie i obraz w ramie - akwarelę mojego autorstwa, akwarela przedstawia inkubującą samicę. Akwarelę wręczył Krzysztof Kaźmierczak (redKK) założyciel Serwisu i Klubu Malawi.



Ad Konings otrzymał od redKK moją akwarelę, to wielki zaszczyt dla Mnie :) 



Ja i Ad Konings


►na zaproszenie organizatorów prowadziłam wykład pt. "Zielone Malawi" na podstawie własnych doświadczeń. To historia mojego pierwszego zbiornika malawijskiego, oraz korzyści płynące z zieleni w akwarium.




►uczestniczyłam w wystawie plastyczno - fotograficznej prezentując znów swoje akwarele z rybami afrykańskimi - WARSZAWA III Forum Klubu Malawi 7-8.08.2004 - moje akwarele w tle na zdjęciu powyżej oraz aukcja moich obrazów akwarel zdjęcie poniżej.






Wspaniała grupa uczestników III Forum Klubu Malawi w Warszawie







Współpraca z wydawnictwami.


►podjęłam współpracę z Magazynem Akwarium - rysując niektóre gatunki ryb i inne organizmy wodne na zlecenie redakcji magazynu.

►pisałam artykuły i opowiadania do gazet akwarystycznych, trzy opowiadania  ukazały się w miesięczniku  Magazyn Akwarium.

Niektóre z moich publikacji można zobaczyć w dziale ► MOJE PUBLIKACJE







Zapraszam wszystkich miłośników ryb afrykańskich z jeziora Malawi, pasjonatów Tanganiki i Wiktorii oraz innych gatunków z rzek i rozlewisk afrykańskich. Polecam również informacje o zbiornikach i rybach z biotopu Ameryki Południowej i Środkowej. Miłośnicy ryb z biotopu Australii, Azji, również znajdą coś dla siebie.

© Lady Bona Fide  -  kontakt: ladybonafide100@gmail.com


   Historia i etapy mojej akwarystyki   


Wszystko zaczęło się gdy odwiedziłam znajomego, który zajmował się akwarystyką. Jego zbiornik wywarł na mnie tak wielkie wrażenie, że spędziłam sporo czasu przyglądając się podwodnemu życiu. Podwodny świat zauroczył mnie swym pięknem do tego stopnia, że wyszłam od znajomego ze słoikiem swoich pierwszych rybek. Były to piękne mieczyki czerwone, samiec i dwie samiczki. Od tego właśnie się zaczęło i trwa po dziś dzień.

► Początkowy okres mojej akwarystyki to fascynacja biotopem Ameryki Środkowej - ryb żyjących w meksykańskich rzekach. jeziorkach i stymieniach. Hodowałam ryby z rodziny piękniczkowatych: Xiphophorus helleri (mieczyk Hellera), Xiphophorus maculatus (Zmiennik plamisty, platka), Poecilla reticulata (Gupik pawie oczko), Poecilla sphenops (molinezja ostrousta, black molly, Poecilla latipinna (molinezja szeropkpłetwa), Poecilla velifera (molinezja żaglopłetwa).

► Kolejny etap to male rybki kąsaczowate zamieszkujące Amerykę południową, rybki żyjące w płytkich wodach dorzecza Amazonki. Hyphessobrycon ecues (Bystrzyk ozdobny, barwny), Hyphessobrycon erytrostigma (bystrzyk czerwonoplamy),

► Przyszedł też czas na popularne w tamtych latach rybki z rodziny kąsaczowatych równie z Ameryki południowej - Peru, zamieszkujące część dorzecza Amazonki. Paracheirodon innesi  (bystrzyk neonowy, bystrzyk innesa).

► Pojawiły się w mojej hodowli, choć na krótko rybki z rodziny kąsaczowatych  Gymnocorymbus ternetz (żałobniczka zwyczajna, czarna tetra) zamieszkując Brazylię i Argentynę.

► Kolejny etap to pora na gatunki Azjatyckie z rodzaju guramiowatych. Ryby te zamieszkują wolnopłynące i stojące wody Tajlandii, Kamboży, Wietnamu i Birmy. Trichopodus microlepis (gurami księżycowy, drobnołuski), Trichopodus trichopterus (gurami dwuplamisty), Trichopodus leerii (gurami mozaikowy).

► Do ryb z rodzaju gurami dołączyły jedne z najbarwniejszych ryb labiryntowatych Colisa lallia (prętnik karłowaty) . Zamieszkuje zarośnięte, płytkie i nagrzane obszary stojących wód Azji południowej - Indie Bangladesz, Pakistan.

► Kolejny przedstawiciel moich labiryntowatych to Betta splendens (bojownik wspaniały, syjamski) Zamieszkuje ubogie w tlen, ciepłych wód pól ryżowych Azji Wschodniej. Nie zagościł u mnie zbyt długo za zbyt wojowniczy temperament.

► Po doświadczeniach z rybami Azji nastąpił nowy etap i powrót do ryb z  Ameryki południowej. Akwarium zasiedliła ryby Pterophyllum scalare (żaglowiec skalar) – ryby z rodziny pielęgnicowatych. Występuje gromadnie w górnym i środkowym biegu rzeki Amazonki wraz z jej dopływami.

► Nowy etap po kilku latach doświadczeń hodowlanych przyszłą pora na dostojne i niezbyt łatwe w hodowli paletki - Symphysodon discus (dyskowiec, paletka) ryby z rodziny pielęgnicowatych, Zamieszkuje miejsca o spokojnym nurcie rzeki, oraz zatoczki i rozlewiska dorzecza rzeki Amazonki - Brazylia, Kolumbia,  Peru. Żyje w tzw. "czarnej wodzie" w sąsiedztwie zanurzonych korzeni drzew.


► W tym okresie obok pielęgnic Ameryki Południowej stanął średni zbiornik - sześciokątny  z pięknymi malutkimi rybkami z Afryki zachodniej imitujący małą kałużę lasów tropikalnych - oczywiście poszczególne gatunki trzymałam osobAphyosemion gardneri (proporczykowce gardnera), Proporczykowiec z Kap Lopez (Aphyosemion australe), Proporczykowiec czerwonopęgi (Aphyosemion striatum),  Zagrzebka rachowa (Nothobranchius rachovi)

►W mniejszym akwarium pojawiły się też małe piękne rybki z rodziny pielęgnic,  Mikrogeophagus ramirezi (pielęgniczka ramireza, motylek ramireza ) oraz Pielęgniczka Kakadu (Apistogramma cacatuoides) – pielęgniczka występująca w wielu różnorodnych formach barwnych. Zamieszkujące gęsto zarośnięte wody Wenezueli,Kolumbii, Peru, Boliwii.

► Przyszedł czas no próby hodowlane kolejnych ryb z rodziny pielęgnicowatych. Tym razem byłą to cichlasoma  octofasciata (pielęgnica niebieskołuska). W naturze zamieszkuje rzeki i strumienie o wolnym nurcie, tereny zalewowe w Ameryce środkowej i północnej.

► Kolejna piękność z rodziny pielęgnicowatych to Andinoacara pulcher ( akara błękitna) Zamieszkuje wody Ameryki środkowej - Kolumbia, Wenezuela, Panama.

Cichlasoma salvini (Pielęgnica Salvini, pielęgnica diamentowa) - słodkowodna ryba z rodziny pielęgnicowatych. Występowanie: Gwatemala i Honduras. Bardzo agresywna w okresie tarła. Piękne swym wyglądem ale zachowanie straszne terrorystki. Jak dla mnie to za dużo przemocy w akwarium !!!

► Nowy etap to fascynacja i czas na endemiczne pielęgnice Afrykańskie cudowne barwne ryby z jeziora Malawi. W moich kilku zbiornikach 200 i 300 litrów malawi  z różnych okresów zamieszkały ryby z grupu Mbuna i Utaka: Labidochromis caeruleus (pyszczak yellow) , cynotilapia afra pulpican (metriaclima pulpican), Aulonocara red rubin, Pseudotropheus saulosi, maylandia estherae, Melanochromis auratus (pyszczak złocisty), melanochromis cyaneorhabdos (maingano), Melanochromis johanni, 


► W między czasie stanął nowy zbiornik 150 l i zamieszkały go bardzo barwne i ciekawe ryby - czerwone pielęgnice zamieszkujące Afrykańskie rzeki -  dorzecza Konga, Niger, Nil. To piękny Hemichromis bimaculatus (czerwieniak dwuplamy, kongijski).

► Uhonorowaniem całej 25 letniej pasji akwarystycznej stanął zbiornik 750 litrów z pielęgnicami z jeziora Malawi - wielki Malawi MIX. w tym zbiorniku zamieszkały Aulonocara red rubin, Aulonocara baenschi, Aulonocara jacobfreibergi, Pseudotropheus saulosi, maylandia estherae, Copadichromis borleyi Kadango, Copadichromis Chrysonotus, Pyszczak Wspaniały - Nimbochromis Venustus.

► Ale nie skończyło się na pielęgnicach z jeziora Malawi, bo  zafascynowały mnie również pielęgnice z jeziora Tanganika w Afryce. Postawiłam trzeci zbiornik 200 l z rybami z Tanganiki. Zamieszkały w nim: Neolamprologus tretocephalus (Szczelinowiec pięciopręgi), neolamprologus cylindricus (szczelinowiec cylindryczny), neolamprologus leleupi (szvzelinowiec leleupa)


►Kolejnym etapem jest 750 litrów zbiornik, pozostały po rybach z Malawi, tym razem zagościły w nim pielęgnice jeziora Tanganika młode osobniki cyphotilapia frontosa (pyszczak hełmiasty), Neolamprologus tretocephalus (szczelinowiec pięciopręgi), neolamprologus cylindricus (szczelinowiec cylindryczny), neolamprologus leleupi, Neolamprologus brichardi - księżniczka z burundi, 

► Gdy Cynotilapie  frontosy podrosły i zaczęły urzadzać ciche polowanie przed wschodem słońca, gdy w zbiorniku było jeszcze ciemno, inne gatunki musiały opuścić zbiornik. W 750 - tce pozostały już tylko dwa haremy frontos :)

© Lady Bona Fide

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

NAJLEPSZE FILTRY

PREPARATY I TESTY

AKWARIA NOWE WZORY

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...