Szukaj na blogu

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

JAK PRZYGOTOWAĆ WODĘ DO AKWARIUM SŁODKOWODNEGO ? ZAKŁADAMY AKWARIUM.


Jeżeli chcemy założyć akwarium i hodować ryby, ważną rzeczą jest by woda w akwarium była dobrej jakości. Dla początkującego akwarysty często woda jest po prostu wodą w akwarium nalana prosto z kranu. Czy woda jest taka sama ?  Niestety NIE, bo w rzeczywistości różni się bardzo w różnych rejonach świata, a nawet w obrębie jednego miasta.


Zazwyczaj zwykła woda wodociągowa nie jest zbyt zdrowa dla ryb ze względu na dość wysoką zawartość miedzi, chloru, fluoru, zawartości różnych metali ciężkich i wysoką twardość. Wrażliwość ryb, roślin i bezkręgowców w akwarium na jakość wody jest różna w zależności od środowiska naturalnego w jakim żyją. Jedne ryby są bardzo odporne i mogą sobie poradzić z całkiem sporym zanieczyszczeniem wody. Te mniej odporne mogą zareagować stresem, chorobą lub nawet śmiercią. Dobra jakość wody w akwarium wymaga stałej kontroli i odpowiedniego przygotowania.

PRZYGOTOWANIE WODY DO AKWARIUM



Nie należy spieszyć się podczas zakładania akwarium. Nigdy nie należy wpuszczać ryb do świeżej wody nalanej prosto z kranu. Niedoświadczony akwarysta bez wiedzy na temat wody jej składu, wartości biologicznych oraz życia w niej ryb zakłada często akwarium pod wpływem impulsu w ciągu jednego dnia. To straszny błąd !!!! Niestety skutkuje to wieloma problemami ze strony jakości chemicznej wody, pojawiania się pierwotniaków - mętnienia, ginięcia roślin  oraz chorób i śmierci ryb. Potem idzie do sklepu i kupuje kolejne ryby, a w domu znów nalewa świeżej wody do akwarium i wpuszcza tam ryby - robi się błędne koło, bo nie dojrzała jeszcze woda znów mętnieje i nie nadaje się znów do życia dla ryb. W takim zbiorniku jest brak odpowiednio wykształconej flory bakteryjnej przeprowadzającej proces nitryfikacji. Taka sytuacja może zniechęcić początkującego akwarystę. Dlatego nigdy nie należy się śpieszyć podczas zakładania akwarium i dokładnie należy przygotować do niego wodę aby zachować odpowiednie parametry chemiczne jak i biologiczne.








Jak uzdatnić wodę aby nadawała się do akwarium ?





►Zanim wlejemy do akwarium, wodę trzeba uzdatnić.  Dobrze by było przygotować ją w oddzielnym naczyniu np. beczka plastikowa, wiadra, itp. a potem przelać do akwarium, ale jeśli nie mamy takiej możliwości to wlewamy wodę do akwarium. Po wlaniu wody z kranu do zbiornika, należy odstawić ją na minimum 24 godziny. 

►Po tym czasie chlor z wody powinien odparować a metale ciężkie osadzić się na dnie. Można też wykorzystać akwarystyczny uzdatniacz wody, do wytrącenia chloru i metali ciężkich z wody. Dzięki uzdatniaczom można przyspieszyć oczyszczanie wody wodociągowej o kilka dni. Osobiście polecam poczekać te kilka dni dłużej i używać jak najmniej chemii.

►Ale coraz częściej woda z kranu uzdatniana jest chloroaminami - związki zawierające chlor i amoniak, które gorzej zneutralizować. żeby się pozbyć tych substancji można wodę przefiltrować przez węgiel aktywowany oraz użyć filtracji biologicznej z użyciem tiosiarczanu sodu lub gotowych preparatów akwarystycznych.

►Twardość wody można zneutralizować gotując wodę lub wymieszać ją  z wodą destylowaną. Ale należy pamiętać, że woda destylowana pozbawiona jest wszelkich soli mineralnych. Twardość możemy również zneutralizować poprzez użycie wymieniaczy jonwych oraz chemicznych preparatów dostępnych w sklepach akwarystycznych.

Gdy już uzdatnimy wodę - co dalej ?

►Teraz przelewamy uzdatnioną wodę do akwarium, jeśli uzdatnialiśmy w innym pojemniku. Podczas wlewania wody nie wolno lać jej po prostu silnym strumieniem bo zburzy to nasz żwir i przygotowane wcześniej kompozycje w akwarium oraz wlejemy przy okazji metale ciężkie które osiadły na dnie zbiornika w którym uzdatnialiśmy wodę. Ja osobiście uzdatniam wodę bezpośrednio w docelowym zbiorniku, ponieważ biorąc pod uwagę litraż zbiorników np. 300 litrów lub 750 litrów, nie mam możliwości uzdatniania takiej ilości w osobnym naczyniu. 

►Wodę nie należy wlewać bezpośrednio na dno ani po szybie bo zniszczymy przygotowaną kompozycję z  podłoża i dekoracji. Wlewamy pomału, małym strumieniem, żeby się najlepiej sączyła. Można użyć do tego węża ogrodowego. Strumień wody kierujemy na płaskie naczynie ustawione w zbiorniku, aby woda łagodnie spływała. 

► Po napełnieniu zbiornika dodajemy do filtra i wody pierwszą porcję pożywki z bakteriami, lub wlewamy do akwarium przyniesioną żyjąca aktywną wodę od innego akwarysty. Teraz akwarium przykrywamy pokrywą, włączamy filtr, napowietrzanie, grzałkę, światło i pozostawiamy by akwarium dojrzewało.

Czas robi swoje - czekamy na rozwój pożytecznych bakterii u aż akwarium dojrzeje

Teraz trzeba pozwolić na odpowiedni rozwój biologiczny akwarium czyli musi ono dojrzeć,  muszą się dobrze rozwinąć odpowiednie bakterie, które pozwolą na wytworzenie odpowiedniej równowagi biologicznej. Na początek dobrze wziąć od znajomego akwarysty ze zdrowym akwarium,  niewielką ilość substratu, wody z pożytecznymi bakteriami nitryfikacyjnymi, które dodamy do swojego świeżego akwarium. Potrzeba około trzech tygodni aby całe kolonie bakterii dobrze się osiedliły w akwarium i odpowiednio rozmnożyły przed wpuszczeniem ryb do zbiornika. Nasza woda musi zacząć żyć !!!







Na co trzeba jeszcze zwrócić uwagę ? Na tlen w wodzie.

Trzeba też zwrócić uwagę na odpowiednią ilość tlenu w wodzie. Im wyższa temperatura, tym mniej rozpuszczonego w wodzie jest tlenu. Na natlenienie wody wpływają też porowate skały, przez które tłoczy się powietrze oraz odpowiednia ilość roślin w zbiorniku. Rozpuszczalność gazów w wodzie zależy przede wszystkim od takich czynników jak: temperatura i ciśnienie. Wzrost temperatury powoduje spadek rozpuszczalności gazów w wodzie. W akwariach trzymamy ryby tropikalne, więc  temperatura waha się od 24 do 28°C, co wpływa na zawartość tlenu i dwutlenku węgla w wodzie. Należy wiedzieć, że wodę wzbogaca w tlen fotosynteza, ale należy pamiętać że rośliny produkują tlen tylko w dzień. Natomiast procesy zużywające tlen to oddychanie organizmów żywych w tym roślin oraz rozkład substancji organicznej.









W akwarystyce odpowiednia jakość wody odgrywa najważniejszą rolę. Jakość wody to odpowiednia twardość wody oraz odczyn pH bo informuje nas czy woda akwariowa jest zasadowa, kwaśna czy obojętna  Możemy je zmierzyć za pomocą specjalnych testów dostępnych w sklepach akwarystycznych.

Jak uzyskać potrzebny odczyn pH naszej wody?

►Skład chemiczny wody jest różny w zależności od tego jakie chcemy hodować ryby i rośliny. Każdy gatunek ma swoje śrowiskowe  wymagania i należy zwracać na nie uwagę szczególnie przy urządzaniu akwarium wielogatunkowego. 

►Odczyn obojętny uzyskujemy wtedy, gdy pH wody wynosi 7. Wskaźnik poniżej odczynu obojętnego ma woda kwasowa a powyżej zasadowa.

►Odczyn wody w naszym zbiorniku powinien być zbliżony do naturalnego środowiska  żyjących tam ryb.

►Na początku tworzenia się akwarium trzeba często badać wodę za pomocą testów akwarystycznych. Jeżeli odczyn pH jest zbyt wysoki dla naszych ryb możemy go zmniejszyć, za pomocą preparatów lub w sposób naturalny poprzez moczenie w wodzie szyszek olchy, kory dębowej, liści dębowych, korzeni paproci.

►Natomiast gdy jest za niski odczyn można zwiększyć za pomocą preparatów albo dodać węglanu sodowego lub wodorowęglanu sodowego. Zmianę odczynu wody najlepiej wykonywać w akwarium  bez ryb i roślin. |miany pH wody nie powinny być gwałtowne, lecz stopniowo w odstępach czasu.

Jak uzyskać odpowiednią twardości wody

Twardość wody określa się w. stopniach niemieckich. Twardość wody możemy zmierzyć za pomocą specjalnych testów akwarystycznych.

0 - 5n – woda bardzo miękka
5,1 – 10n – woda miękka
10,1 – 20n – średnio twarda
20,1 – 30n – twarda
powyżej 30n – bardzo twarda

►Jeżeli twardość naszej wodę jest za wysoka możemy zmniejszyć dając do akwarium wodę destylowaną, gotując wodę,  przefiltrować wodę przez torf lub stosując specjalne preparaty chemiczne. 

►Jeżeli twardość wody jest za niska możemy ją zwiększyć dodając twardszej wody, przefiltrować wodę przez żwir wapienny, grys koralowy  lub użyć preparatów chemicznych. Można także dodać siarczan wapnia lub magnez ale to rada dla doświadczonych już akwarystów.

Gdy nasze akwarium dojrzeje a parametry chemiczne wody i temperatura są już odpowiednie, wtedy sadzimy rośliny a po kilku dniach  wpuszczamy dopiero ryby. 




© Lady BonaFide

Wykorzystywanie i publikowanie w części lub całości tekstów, zdjęć i rysunków bez zgody autora jest zabronione i podlega ochronie prawa autorskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

NAJLEPSZE FILTRY

PREPARATY I TESTY

AKWARIA NOWE WZORY

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...