Szukaj na blogu

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

PIELĘGNICE - GRUPA MBUNA - POKARM NATURALNY, CZYM KARMIĆ ?

POKARM NATURALNY - CZYLI CO JEDZĄ PYSZCZAKI Z GRUPY MBUNA W JEZIORZE ?

Skały Jeziora Malawi pokryte są zielono - brązowymi glonami stanowiącymi podstawę pokarmową większości pyszczaków, które uzupełniają dietę planktonem, larwami owadów, narybkiem i ikrą. Poszczególne gatunki ryb żywią się różnymi rodzajami pokarmu....

Dodatkowo wykształciły różne sposoby pobierania tego samego pokarmu. Mbuna to głównie ryby roślinożerne. Glony porastające skały są głównym składnikiem ich pożywienia, uzupełnianego larwami i skorupiakami żyjącymi pośród glonów. Przewód pokarmowy pyszczaków z grupy mbuna wyspecjalizowany jest do trawienia pokarmu roślinnego. Gatunki te posiadają długie jelita przystosowane do pozyskiwania białka i węglowodanów z trudnych do szybkiego strawienia glonów.

JEZIORO MALAWI,LAKE MALAWI, AFRICA, CICHLID MALAWI, AKWAPASJA

W naturalnym środowisku pyszczaki z mbuna zjadają:


GLONY -  Labeotropheus, Tropheops. Glony to grupa organizmów samożywnych występujących w środowiskach wodnych lub wilgotnych; organizmy te są jedno lub wielokomórkowe, zawierają zielony barwnik -chlorofil, dzięki któremu są zdolne do fotosyntezy.

PERYFITONPseudotropheus socolofi. Peryfiton to drobne organizmy żywe - bezkregowce, glony, bakterie, zasiedlających stałe podłoże (np. muszle, kamienie, przedmioty i rośliny podwodne w środowisku wodnym) 

PERYFITON I PLANKTON  - ryby z rodzaju Metriaclima

BEZKRĘGOWCE -  ze skał lub piasku- ryby z rodzaju Labidochromis 

PLANKTON - ryby z rodzaju Cynotilapia. Plankton - to zespół organizmów żywych roślinnych i zwierzęcych unoszących się w toni wodnej, posiadających pewne możliwości poruszania się.


Wśród mbuna są również wszystkożercy, np. Iodotropheus sprengerae, oraz pielęgnice  o specyficznych upodobaniach pokarmowych, np. wszystkożerna Astatotilapia, młode ryby zjada Melanochromis chipokae a Pseudotropheus crabro zeskrobuje ze skóry sumów pasożyty skóry  i podkrada im ikrę. 

GRUPA MBUNA - CZYM KARMIĆ ?

Menu Mbuna powinno składać się z przede wszystkim z pokarmów roślinnych, które doskonale regulują pracę długiego przewodu pokarmowego pyszczaków. Dlatego bardzo dobrym dla nich pokarmem jest spirulina. Aby dostarczyć rybom wszystkie potrzebne im do rozwoju i życia składniki odżywcze, pokarm musi być urozmaicony. Potrzebne są pokarmy bogate w witaminy, minerały i substancje balastowe. Podstawowym pokarmem roślinnym jest spirulina - jest bardzo odżywcza bo zawiera ok. 65 % protein roślinnych i składników mineralnych, oraz witamin z grupy B. Spirulina poprawia kondycję i wybarwienie pyszczaków, reguluje procesy trawienia. W spirulinie znajdują się naturalne barwniki z grupy karotenoidów, które wpływają intensywnie na barwy ryb oraz wpływają korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu, chronią komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.







Innym roślinnym pokarmem są glony kelp bardzo  bogate w naturalne sole mineralne, w tym jod i witaminy, które wzmagają odporność organizmu. Dietę dla mbuna można dodatkowo urozmaicić dostępnymi u nas warzywami takimi jak groszek zielony, parzona sałata, szpinak, cukinia, gotowana marchewka.   

Jako uzupełnienie i urozmaicenia menu można podawać w niewielkich ilościach plankton, zooplankton, skorupiaki i niewielkie ilości larw owadów wodzienia, artemia, cyklop, drobny kryll, lasonogi, widłonogi oraz drobne skorupiaki - dafnia i gamarus. Ilosci podawanych pokarmów pochodzenia zwierzęcego zależne są od gatunku. 

Najbezpieczniej jest podawać pokarmy mrożone aby wyeliminować ryzyko wprowadzenia do zbiornika chorób i pasożytów. W sprzedaży dostępnych jest wiele pokarmów w postaci mrożonek dla pielęgnic z jeziora Malawi, należy się tylko wystrzegać pokarmów tłustych i wysoko kalorycznych takich jak ochotka i tubifex. Nie wolno podawać pyszczakom produktów pochodzących od zwierząt ciepłokrwistych np.: serca wołowe, wątróbka, mięso.

Dobrym uzupełnieniem diety będzie podawanie rybom z mbuna pokarmów płatkowanych lub granulowanych. Suche pokarmy są produkowane na podstawie naturalnych składników z dodatkiem minerałów i witamin, oraz spiruliny, która  Pokarmy suche płatkowane lub granulat są wygodne w użyciu i bezpieczne dla ryb.

Narybek możemy karmić tym samym co dorosłe ryby tego samego gatunkuale należy go rozdrobnić by nie miały problemu ze zjedzeniem


© Lady BonaFide
www.AkwaPasja.opole.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

NAJLEPSZE FILTRY

PREPARATY I TESTY

AKWARIA NOWE WZORY

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...