Szukaj na blogu

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

AKWARYSTYKA - AKWARIUM LT (LOW - TECH)

AKWARIUM LT (LOW - TECH) to typ słodkowodnego akwarium naturalnego o małym zapleczu technicznym, finansowym i czasowym. Metoda zakładania, utrzymywania i opieki nad akwarium oparta na założeniu, że dla zrównoważenia procesów chemicznych i biologicznych  występujących w akwarium  ........


a niezbędnych dla jego dobrostanu czyli stabilnych parametrów wody, zdrowia i wzrostu roślin, zwierząt, eliminacji glonów w zupełności wystarczą procesy naturalne bez potrzeby wspomagania ich stosowaniem skomplikowanych, kosztownych urządzeń technicznych, specjalistycznych środków chemicznych lub czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych a wybrane procesy np. intensywniejsza niż w normalnych warunkach nitryfikacja wzmożona przez wydajny filtr jest dla akwarium szkodliwa.



W czasach gdy zakładałam swoje pierwsze zbiorniki około 30 lat temu właśnie taki typ akwarium low-tech panował :) Dostęp do sprzętu był raczej skromny. Mój pierwszy zbiornik ramowy, miał podłoże ze zwykłego żwiru, wodę lekko ogrzewała i oświetlała żarówka najpierw zatopiona pod lustro wody, a później zastąpiła ją blaszana obudowa z żarówką postawiona na szybie która przykrywała częściowo akwarium. W miejscach gdzie było brak szyby wyrastały rośliny ponad lustro wody :) Brak grzałki i filtra, później zaczełam w zbiornikach stosować proste zwykłe szklane filtry zewnętrzne ze żwirem i szklanymi rurkami przelewowymi.  W miarę postępu i dostępności na rynku weszły głowice z gąbkami :)  Temperatura w akwariach około 18-24 stopnia. Bez napowietrzania. Na początku lekki ruch wody był wykonywany przez pływające ryby a mieszanie następowało przy delikatnym dolewaniu odparowanej wody. Potem stosowałam głowicę i brzęczek.  Akwarium było obsadzone roślinami i pływały w nim żyworódki - mieczyki Hellera. Rośliny rosły zdrowe , spokojnie i po woli, brak glonów, woda krystalicznie czysta. Mieczyki duże samce 10 - 12 z mieczem  cm, samice 12 - 18 cm. Były zdrowe i żyły bardzo długo ok. 5-8 lat.

ZAŁOŻENIA METODY AKWARIUM LOW - TECH 

W akwariach LT natura radzi sobie raczej sama. To większość akwariów początkujących hobbystów, akwarium jak najtańsze i najprostsze, wyposażone w najprostsze urządzenia: grzałka, oświetlenie, zwykły żwirek płukany. 

Ograniczenie zabiegów pielęgnacyjnych, czyszczenia filtrów, odmulania podłoża, podmian wody. ustabilizowane akwarium low-tech obywa się bez ingerencji akwarysty. jedyne systematyczne zabiegi których wymagają akwaria low-tech to uzupełnianie odparowanej wody i usuwanie nadmiaru roślin.



Woda o dużej twardości, 8 °n i większej,  raczej zasadowa.

W akwariach typu LT oświetlenie jest skąpe ale zapewniające równomierny wzrost roślin. Stosuje się najtańsze i najprostsze świetlówki lub żarówki. Wykorzystuje się również światło naturalne w tym także dopuszczalna jest bezpośrednia ekspozycja akwarium na promienie słoneczne. Oświetlenie światłem ze świetlówek (0,25 do 0,5 W na litr wody) mniej w wypadku zbiorników płytkich lub doświetlania światłem naturalnym.

W akwarium jest duża obsada różnorodnych roślin mikroorganizmów. Pozwalanie roślinom na wyrastanie ponad powierzchnię wody i wykorzystywanie  zasobów powietrza naturalnego CO2., stosowanie roślin pływających.

Do wzrostu roślin wystarcza węgiel i nawozy przetwarzane przez bakterie zwykłe w podłożu. Wykorzystanie żyznego podłoża dla roślin zakorzenionych składającego się naturalnej gleby pokrytej warstwą drobnego żwiru. Brak nawożenia sztucznego - Większość składników odżywczych rośliny pobierają z żyznego podłoża a te, które znajdą się w wodzie trafiają tam w sposób naturalny. 

Obfite karmienie ryb – nadmiar pokarmu stanowi uzupełnienie mikro i makroelementów dla roślin zamiast sztucznych nawozów zasilających.

Filtracja  nie jest potrzebna ponieważ nitryfikacja produktów przemiany materii przez bakterie jest procesem konkurencyjnym do przetwarzania biomasy przez rośliny a więc nie powinna być nadużywana. Delikatna cyrkulacja wody wymuszana przy pomocy głowic wodnych lub wewnętrznych filtrów mechanicznych.

Niewielka lub umiarkowana obsada ryb. Bez przerybienia.






W akwarium low-tech nie używa się sztucznego nawożenia CO2, nawożenia roślin makro i mikroelementami, filtracji biologicznej prowadzonej przy pomocy wydajnych filtrów biologicznych, częstych podmian wody. Wystarczające podmiany w akwarium low-tech  to 50% objętości wody akwarium na pół roku lub podmiany wody na ogół 10% co miesiąc bez odmulania żwiru. Nie odmula się dna, czyszczenie żwiru jest w akwarium low-tech uznane za szkodliwe ze względu na uniemożliwienie uzupełniania ubytków składników pokarmowych w podłożu. Nie stosuje się leków i środków chemicznych do wybielania wody, walki z glonami itp. za względu na fakt, że niszczą ekosystem akwarium. Jedynym środkiem chemicznym którego stosowanie w akwarium low-tech jest dopuszczalne są uzdatniacze wody 



AKWARIUM TYPU LOW-TECH METODA DIANY WALSTAD

W przypadku metody Diany Walstad autorki książki "Ecology of the planted aquarium" czyli "Rośliny w akwarium - ekologia roślin wodnych dla akwarystów" to nie książka o zakładaniu akwarium, ale o podejściu do roślin wodnych w sposób naturalny i ekologiczny bazujący na ekosystemie. książka pozwala zrozumieć wiele procesów biegnących w akwariach HT.

Diana Walstad uporządkowała całą wiedzę w tym temacie dając nam akwarystom proste wytyczne co do ich prowadzenia i do zapobiegania problemom początkujących akwarystów, czyli mętnienie wody jako atak pierwotniaków, inwazja glonów z rodzaju zielenic czyli zakwity wody, różne glony i nieprawidłowości w funkcjonowaniu zbiornika.

W założeniach są tak zbiorniki roślinne, w których stosowana jest warstwa ziemi pod żwirem, która służy za "naturalne złoże nawozowe", oraz nieco różniące się od standardowych metody prowadzenia zbiornika roślinnego, które pozwalają się cieszyć dobrą kondycją i wzrostem roślin przy jednocześnie minimalnych kosztach oraz obsłudze, bez stosowania suplementacji dwutlenkiem węgla, nawozów płynnych oraz mocnego światła. Wiedza zawarta w książce prowadzi akwarystę do sukcesu w utrzymaniu pięknego akwarium bez nadmiernej ingerencji i że rośliny wodne pełnią niedocenianą przez akwarystów funkcję filtrów do wody. Stąd ilość roślin powinna być odpowiednio duża.Te działania służą do stworzenia roślinom idealnych warunków do rozwoju. Te warunki są często „odwrotne” do tych, propagowanych w akwariach HT. 

Diana Walstad w swojej książce zaczęła promować te metodę co zachęca coraz to więcej akwarystów stosowanie tej starej prostej metody. Bez wiekszego nakładu finansowego. Najważniejszym filarem wiedzy prowadzącej do sukcesu w utrzymaniu pięknego akwarium bez nadmiernej ingerencji właściciela jest to, że rośliny wodne pełnią funkcję filtrów do wody. 

Ilość roślin powinna być odpowiednio duża. Te warunki są często „odwrotne” do tych, propagowanych w akwariach HT. Akwaria Diany Walstad sa typowo roślinne. Roślin powinno się zasadzić jak najwięcej i ewentualnie zastępować gatunki, które się nie przyjęły, innymi. Nie wyrywamy ich wtedy, tylko wycinamy korzenie lub łodygę jak najniżej w żwirku. Wskazane jest umożliwienie roślinom wyrastanie ponad powierzchnię wody dla pozyskania przez nie naturalnego CO2

ZAŁOŻENIA WEDŁUG DIANY WALSTAD

NATURALNE ŻYZNE PODŁOŻE
Rośliny pobierają pokarm z podłoża i wody, ale większość preferuje pobieranie ich przy pomocy korzeni. Stąd podłoże musi być maksymalnie żyzne. Stosuje się tu warstwę ziemi ogrodowej, zwykle zmieszaną z gliną i piaskiem. Dla lepszej pielęgnacji akwarium oraz zbyt szybkiemu wypłukiwaniu substancji odżywczych do wody tę warstwę ziemi przysypuje się zwykłym, płukanym żwirem. 

NAWOŻENIE AKWARIUM
Nie stosuje się nawożenia sztucznego. Większość składników odżywczych rośliny pobierają z żyznego podłoża. Naturalny sposób nawożenia pochodzi z  podmian i uzupełniania wody. W akwarium stosuje się wodę o dużej twardości  bogatą we wszelkie składniki mineralne i wartościowe składniki z karmienia w nadmiarze ryb, które powstają w wyniku przemiany materii.

WODA W AKWARIUM
Stosuje się wodę o dużej twardości, około 8 stopni lub czasem więcej, raczej zasadową. Stąd nie zaleca ona też stosowania kwaśnej ziemi jako podłoża Gdy woda jest za mało zasadowa i twarda to poleca się dodatek dolomitu do podłoża dla zmniejszenia kwasowości. Wodę trzeba podmieniać rzadko bądź bardzo rzadko. Najlepiej raz na pół roku lub małą ilość ok. 10 % raz na miesiąc. Można natomiast dolewać wodę twardą regularnie. 

ZASILANIE CO2. 
W akwariach LT nie stosuje się dawkowania sztucznego CO2. Prawidłowa ilość węgla, która jest potrzebna roślinom powinna pochodzić z naturalnych przemian związków organicznych pochodzących z przemiany materii pokarmów i podłoża. Ponieważ rośliny łatwiej zdobywają CO2 z powietrza niż z wody należy pozwalać im wyrastać powyżej lustro wody. 

FILTRACJA W ZBIORNIKU
Nie jest potrzebna ponieważ nitryfikacja produktów przemiany materii przez bakterie jest procesem konkurencyjnym do przetwarzania biomasy przez rośliny a więc nie powinna być nadużywana. Mimo wszystko musi być zapewniony ruch wody, przepływ wody dla wymieszania ruchu składników odżywczych i tlenu w wodzie. dlatego można umieścić prosty filtr mechaniczny lub samą głowice do spowodowania lekkiego ruchu wody.

OŚWIETLENIE
Powinno być dość skąpe, delikatne, aby zapewnić powolny, lecz równomierny wzrost roślin i nie powodować szybkiego oczyszczenia wody i podłoża ze składników odżywczych. Przyjmuje się poziom 0,2 – 0,5 Wata/litr. Nie ma potrzeby stosowania drogich, specjalistycznych świetlówek. Diana zaleca najtańsze. Poza tym stosuje się doświetlanie za pomocą światła naturalnego - słonecznego w krótkich okresach czasu.

OBSADA RYB
Autorka nie precyzuje konkretnie w swojej książce obsady ryb do akwariów roślinnych ani jej ilości. Ale zasada im mniej tym lepiej i łatwiej.  Należy pamiętać, że rośliny czerpią nawozy z przemiany produktów przemiany a więc akwaria LT bardzo często dobrze funkcjonują mimo znacznego przerybienia. Trzeba znaleźć równowagę pomiędzy ilością roślin, ich gatunkami i obsadą ryb. Dobra jest też obecność ślimaków i innych stworzeń np. krewetki.


Źródło:

Diana Walstad, "Rośliny w akwarium. Ekologia roślin wodnych"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

NAJLEPSZE FILTRY

PREPARATY I TESTY

AKWARIA NOWE WZORY

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...