JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNI FILTR ? NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ ?
Filtracja w naszym akwarium to rzecz niezbędna tak jak woda czy oświetlenie. Równowaga chemiczna naszej wody w akwarium jest najważniejsza do utrzymania w nim zdrowego i poprawnego ekosystemu, dlatego odpowiednio dobrany filtr i parametry chemiczne wody są bardzo ważne dla nas, ryb i roślin w naszym akwarium. Odpowiednio dobrany filtr gwarantuje nam powodzenie w hodowli i utrzymaniu akwarium.
Filtr w akwarium odpowiada za filtracje wody czyli usunięcie zbędnych szkodliwych substancji przemiany materii, poprawę czystości wody, utrzymanie równowagi biologicznej i zapewnienia odpowiedniego środowiska dla ryb akwariowych, krewetek, ślimaków i roślin, które trzymamy lub hodujemy w zbiorniku. Wkłady filtracyjne oczyszczają wodę z różnych zanieczyszczeń, organicznych oraz chemicznych.
► Filtr musi mieć dobraną wydajność do litrażu zbiornika
► Odpowiednią pojemność filtracyjną
► Musi być dostosowany do rodzaju akwarium i ilości ryb
► Bezpieczny i sprawny w użytkowaniu
► Powinien być cichy i nie zakłócić wypoczynku i relaksu przy akwarium
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE FILTRA ?
Producenci oferują dużą gamę różnych filtrów, dostępnych w sklepach akwarystycznych oraz w sklepach on-line w internecie, można też odkupić używany filtr na giełdach akwarystycznych.
W sprzedaży do wyboru jest wiele rodzajów filtrów akwarystycznych, filtr należy dobrać do pojemności akwarium. Za silna filtracja będzie powodowała za dużą cyrkulację wody a za słaba za małą i mniejsze nienatlenienie wody. Jednak warto kupić filtr większy nić potrzeby naszego zbiornika, ponieważ można ustawić mniejszy przepływ wody, lub gdy zdecydujemy się na większy zbiornik, nie będziemy musieli kupować większego filtra tylko użyci tego co już mamy.
Przy wyborze filtra kierujmy się jego wydajnością. W ciągu godziny nasz filtr powinien przepościć 3 krotną pojemność naszego akwarium. Trzeba zwrócić uwagę co producent pisze na opakowaniu filtra, przeważnie jest podana wydajność samej pompy bez wkładów filtracyjnych. Dlatego kupując filtr należy wziąć pod uwagę fakt, że gdy użyjemy w naszym filtrze wkładów, to przepływ wody się znacznie zmniejszy, w zależności od rodzaju filtra i użytych wkładów może to być nawet o połowę. Dlatego uważam, że powinno się kupować filtr o dużo większym przepływie wody niż nasz zbiornik i porostu spowolnić regulacją jego przepływ.
Filtr też powinien mieć płynną regulację przepływu wody, Przydał by się też zawór "aqua stop" który pozwoli odłączyć filtr bez wyciągania węży z akwarium, będzie łatwiej i sprawniej podczas czyszczenia filtra. Należy zwrócić uwagę na konstrukcję filtra zapobiegająca zapowietrzaniu się, jak również żeby filtr chodził cicho. No i zwracamy uwagę na zużycie prądu.
Podsumowując to tak naprawdę nie ma idealnego filtra który będzie najlepszy, jest wielki wybór filtrów różnych producentów na rynku. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Ale warto pamiętać, że lepiej mieć nad filtrację niż słaby filtr, który nie poradzi sobie w zbiorniku i po jakimś czasie woda zaczyna być mętna o nieciekawym zapachu, powodują to odchody ryb i niezjedzone reszki pokarmu leżące na dnie, również zgniłe elementy roślin zaliczają się do tego procesu, powstaje przez to trujący amoniak. I mamy problem !!!
W akwarium trzeba przeprowadzać też prace porządkowe, trzeba regularnie podmieniać część wody na świeżą od 10-30% pojemności zbiornika, w zależności od rodzaju i obsady zbiornika podmieniamy wodę co 1-3 tygodni. A nasz filtr musi być wydajny i dobrany do naszego typu akwarium. Dzięki podmianom wody i sprawnej filtracji, wydajnym filtrze substancje szkodliwe i różne zanieczyszczenia zostaną usunięte, w filtrze woda przepływa poprzez różne substraty filtracyjne, dzięki temu szkodliwe substancje zostają w filtrze.
FILTRY DZIELIMY NA 3 RODZAJE ZE WZGLĘDU NA OCZYSZCZANIE WODY:
FILTRY MECHANICZNE - filtracja ta ma na celu usunięcie z wody wszelkich zawiesin i ciał stałych dzięki czemu zabezpiecza dalszą część instalacji przed uszkodzeniami. W filtracji mechanicznej używa się mediów filtracyjnych: gąbka, wata, filc akwarystyczny, ceramika.
FILTRY CHEMICZNE - filtracja ta zadanie usunięcie szkodliwych związków z wody: metale ciężkie, leki, amoniak, jony amonowe. Do tego celu stosuje sie specjalne wkłady, jednak takie wkłady działają dość krótko i należy je co jakiś czas wymienić. W filtracji chemicznej używa się mediów filtracyjnych:
► żwirek amonowy jest to minerał który wchłania amoniak jak i również jony amonowe czyli substancje toksyczne. Używa się go tylko na początku przy rozruchu akwarium. Po cyklu azotowym te pierwiastki są bardzo znikome i żwirek amonowy się usuwa z filtra.
► zeolit to minerał przygotowany do wchłaniania między innymi azotanów. Jest rzadko stosowany.
► węgiel aktywny służy do likwidacji leków, metali ciężkich, chloru z wody. Należy pamiętać, że węgiel wraz z niechcianymi lekami i metalami ciężkimi w naszym akwarium usuwa również przydatne dla roślin i ryb pierwiastki dlatego nie można stosować go cały czas, tylko okresowo.
FILTRY BIOLOGICZNE - filtracja biologiczna, czyli rozkład produktów przemiany materii i nadmiaru składników odżywczych do form przyswajalnych przez organizmy żywe. Filtracja, która ma na celu wspomóc zmiany biochemiczne wody, ustabilizować biologię zbiornika, służyć jako oczyszczalnia ścieków i produktów przemiany materii naszych rybek. Ma służyć do namnażania i jako siedlisko bakterii nitryfikacyjnych, które uczestniczą w cyklu azotowym utleniając amoniak do kwasu azotowego i są konieczne w żywych zbiornikach Taki filtr powinien mieć jak największy wkład ceramiczny, żeby zapewnić bakteriom nitryfikacyjnym jak najlepsze warunki bytowania.
RODZAJE FILTRÓW - JAKI WYBRAĆ FILTR ?
FILTRY AKWARIOWE WEWNĘTRZNE - filtry wewnętrzne znajdują się w środku akwarium, są różne ich rodzaje:
► Filtry Gąbkowe napędza pompka która pompuje powietrze, kiedyś były powszechnie stosowane, obecnie są coraz rzadziej stosowane. Filtry te powodują nie duży przepływ wody w zbiorniku. Spełniają funkcję filtru mechanicznego wyłapując z wody pyły i zawiesiny. Pełni tez funkcje filtru biologicznego, ponieważ na powierzchni jego wkładu filtrującego czyli porowatej gąbki mogą rozwijać się ważne i bardzo potrzebne bakterie nitryfikacyjne.
► Filtry Turbinowe składają się z turbiny i komory z wkładem do której pompuje wodę. Wkłady z gąbki usuwają azotyny. Pojemność akwarium nie ma znaczenia bo filtry są różnego rodzaju i można dobrać odpowiedni filtr do akwarium. Filtry te mają duży przepływ wody, najlepiej sprawdzają się jako filtr mechaniczny.
► Filtry BIO składają się z kilku komór w których mają wkłady filtracyjne, niektóre modele posiadają wbudowaną grzałkę i lampę UV, jednak takie filtry są dość kosztowne.
► Filtry kaskadowe zawiesza się na bocznej ścianie szyby akwarium. Filtr pobiera wodę rurką i przelewa ją kaskadą do zbiornika. Przepuszczając wodę przez wkłady filtracyjne.
► Filtry pod żwirowe montuje się pod żwirem i pozwalają one na rozwijanie pożytecznych bakterii pod żwirem.
► Filtry fluidyzacyjne używa się raczej w zbiornikach hodowlanych mają mało zalet w porównaniu do innych rodzajów filtracji.
FILTRY AKWARIOWE ZEWNĘTRZNE - ten typ filtra umieszcza się na zewnątrz akwarium, najczęściej pod akwarium w szafce, a węże doprowadzają wodę do filtra i z filtra do zbiornika.
► Filtr Kubełkowy zapewnia filtrację biologiczną. Jeżeli zostanie zamontowana gąbka na wlocie wody, filtr nie zostanie zapchany cząstkami stałymi i taki filtr czyści się dość rzadko np. co 6 miesięcy.
►filtry te zapewniają regulację, dobre mieszanie wody i sprawne napowietrzanie, dostarczają odpowiednią ilość tlenu do zbiornika
► filtr wyposażony jest w regulację wydajności przez kurek na wężu
► posiada duży pojemnik z możliwością włożenia kilku wkładów filtrujących, 2-3-4 kosze na wkłady.
► filtry te dość cicho pracą, nie słychać ich jak sa zamknięte w szafce.
► zapewniają dość prostą obsługę, łatwe odczepianie od przewodów a węże mają dodatkowo specjalne zabezpieczenie aqua stop.
► są łatwe w montażu - wystarczą małe otwory w pokrywie na same węże
► filtry są łatwe w czyszczeniu i demontowaniu poszczególnych koszyczków z wkładami.
► rzadsze czyszczenie, wystarczy co 6-9 miesięcy
► filtry te mają większą wydajność niż kaskady
► filtr łatwo zamaskować dwie rurki które wchodzą do akwarium
► filtr działa bezstresowo na ryby, nie trzeba nic wyciągać z akwarium.
► dodatkowo filtry zewnętrzne posiadają ekologiczne głowice napędowe,
dzięki czemu uzyskują pobór mocy zbliżony do filtrów wewnętrznych przy dużo większej większej wydajności filtracyjnej.
Jak każdy filtr ma swoje zalety a także wady:
► na filtr potrzebujemy dodatkowe miejsce w okolicy akwarium lub w szafce, choć dla mnie nie jest to wadą ani problemem
►konieczność czyszczenia węży co 6 m-cy ponieważ zarastają glonami, osadami zmniejszając wydajność filtra. Ja znalazłam na to sposób, można węże owinąć czymś np. taśmą aby nie dochodziło do nich światło. W moich szafkach pod akwariami jest na tyle ciemno że węże są nie zaglonione a lekki osad nie wpływa na wydajność filtrów.
► wyższa cena = wyższa jakość a to nie wada :)
► filtry są dużo cięższe i większe od wewnętrznych, ale za to
Zewnętrzne filtry kaskadowe Dobry kaskadowy filtr powinien mieć miejsce na media do filtracji chemicznej i biologicznej. Na co dzień mogą być wypełnione grubym żwirem, gąbką lub "bio-złożem". Filtry te są proste w obsłudze, łatwe do czyszczenia i nie zabierają miejsca wewnątrz akwarium.
Filtry zewnętrzne przelewowe - sumpy są dobrym rozwiązaniem dla bardzo dużych zbiorników z dużą obsadą ryb. Dostępne w handlu filtry tego typu są dość kosztowne, ale taki filtr mozna wykonac wlasnym sposobem. Dużą zaletą tego typu filtra jest że grzałki, reaktor CO2 itd. Mogą być ulokowane w sumpie.
Podsumowując:
Odpowiedni filtr gwarantuje nam powodzenie w hodowli ryb, w akwarium roślinnym nie ma aż takiego znaczenia.Dobrze dobrane i dopasowane filtry zapewniają sprawną filtrację, usunięcie zbędnych szkodliwych substancji, poprawne przejrzystości wody, zapewnią nam utrzymanie równowagi biologicznej. Dzięki wydajnej filtracji stworzymy zdrowe i bezpieczne środowisko dla naszych ryb akwariowych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz