Szukaj na blogu

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE Tanganika - zbiornik 750 litrów

Tanganika - zbiornik 750 litrów

 ► CIĄG DALSZY DO POPRZEDNIEGO POSTU



Tanganika Akwarium 750 litrów - Cyphotilapia Frontosa




Przypomnę tylko że zbiornik ma 750 litrów i rozmiary 250 x 60 x 50 cm, mieszkają w nim dwa haremy Cyphotilapia Frontosa. Razem 15 sztuk. Poniżej opisuję o zastosowanym napowietrzaniu i filtracji w moim zbiorniku, oraz jakich filtrów użyłam. Zapraszam.


Napowietrzanie wody w akwarium 




W akwarium czy naturalnym zbiorniku wodnym polega na rozpuszczaniu w wodzie niezbędnego dla ryb i roślin tlenu. W naturze jak i w naszych akwariach większość ryb jest wrażliwa na niedobór tlenu w wodzie. Należ więc zadbać, aby w akwarium nie występował brak tlenu. Jednak w zbiornikach sztucznych musimy sami zadbać o odpowiednią ilość tlenu w wodzie. 
W moim zbiorniku 750 litrowym nie ma roślin, które mogły by dodatkowo w dzień produkować tlen, a Pielęgnice to ryby, które lubią dobrze napowietrzona wodę. W zbiorniku pływają dwa haremy Frontos, w sumie 15 sztuk. Dlatego moja woda musi być bardzo dobrze napowietrzona, dba o to filtr wewnętrzny mechaniczny turbinowy, posiada funkcję napowietrzania wody, wylot dyszy ustawiony jest na maksa tak by wypuszczał jak największą ilość bąbelków i generował mocny ruch wody. wspomaga go dodatkowo z drugiej strony akwarium ruch wody wywołany przez filtr biologiczny kubełkowy umieszczony w szafce. Przy takim napowietrzaniu moje ryby czuja się dobrze.










Filtracja w akwarium przy wyborze filtra kierujmy się jego wydajnością.  W ciągu godziny filtr powinien przepuścić około 3 krotną pojemność naszego akwarium. Dlatego dobierając filtr należy wziąć pod uwagę fakt, że gdy użyjemy w naszym filtrze wkładów filtracyjnych, to przepływ wody się zmniejszy. Dlatego powinno się kupować filtr o dużo większym przepływie wody niż nasz zbiornik i po prostu spowolnić regulacją jego przepływu. Filtr musi mieć dobrą wydajność w stosunku do litrażu zbiornika. Odpowiednią dużą pojemność filtracyjną. Musi być dostosowany do rodzaju akwarium i ilości ryb. W moim przypadku zbiornik 750 litrów i 15 dużych i średnich ryb. Musi być bezpieczny, sprawny i prosty w obsłudze. Powinien być cichy by domownicy mogli się przy nim relaksować. 

W moim zbiorniku zastosowałam trzy rodzaje filtracji:

1.Filtracja wewnętrzna - mechaniczna do oczyszczania wstępnego - filtr firmy Aquashut turbinowy z głowicą  i tylko gąbką w komorze, pełnił dodatkowo funkcję napowietrzania zbiornika. Z czasem usunęłam pojemnik - komorę na wkłady i do głowicy zamocowałam sama gąbkę - bardzo dużą :) łatwą do wyciągania ze zbiornika i płukania.


2.Filtracja zewnętrzna to  filtr kubełkowy EHEIM CLASSIC 2215



dedykowany do akwariów do 350 litrów. Filtr jest bardzo dobrym filtrem mechanicznym jak i biologicznym. To solidne urządzenie, posiada prostą budowę, która powoduje że filtr jest niezawodny. Mój filtr nigdy nie miał awarii. Filtracja w tym filtrze odbywa się inaczej niż standardowo, gdyż woda po przejściu przez wkłady filtracyjne nie wraca do głowicy, gdyż zawór wylotowy jest na dole filtra. Woda do filtra wchodzi górą przechodzi przez każdy wkład w filtrze (tu dowolna konfiguracja w zależności od potrzeb) i wychodzi do akwarium dołem filtra, droga jaką przechodzi jest krótka i nie pozostawia miejsca na tzw. „złą” filtrację. Obsługa i czyszczenie tego filtra nie sprawia problemów nawet początkującym akwarystom.

Moc tylko 15W
Pojemność akwarium od 120-350 litrów
Wydajność pompy 620l/h
Wymiary Śred. x Wys..185x370mm
Objętość wkładów filtra 4 litry
Objętość filtra 4,8l

3.Druga filtracja zewnętrzna to  filtr kubełkowy  FLUVAL 400
Filtr ten pracuje cicho i wydajnie, wyposażony jest w system z wentylem Aqua Stop pozwalający na proste odłączenie węża, zamknięcie zatrzaskowe ułatwiające czyszczenie obsługę dzięki uchwytowi, oraz kilka wymiennych koszy filtracyjnych, które wypełnione są materiałami filtracyjnymi do filtracji mechanicznej, chemicznej i biologicznej. Dodatkowo  kwadratowy kształt filtra Fluval pomieści o 35-50% więcej wody niż okrągłe filrty o porównywalnej wielkości. 

wydajność pompy, przepływ - 1450 l/godz   
pobór prądu - 20 W
objętość filtra - 8,5 litrów
liczba koszy filtracyjnych - 4

Cała filtracja w moim zbiorniku oparta o te 3 systemy filtracyjne dobrze się sprawdza. Woda jest czysta, wolna od substancji przemiany materii i innych osadów. Aby cały ten system sprawnie działał trzeba w akwarium przeprowadzać też prace porządkowe, trzeba regularnie podmieniać część wody na świeżą od 10-30% pojemności zbiornika, w zależności od rodzaju i obsady zbiornika. Wodę podmieniam wodę co 2-3 tygodnie. Dzięki podmianom wody i sprawnej filtracji, wydajnym filtrze substancje szkodliwe i różne zanieczyszczenia zostaną usunięte. Zapewnia to moim rybom dobry komfort życia, zdrowie i dobre samopoczucie. 


VIDEO - LAKE TANGANYIKA - CYPHOTILAPIA FRONTOSA




VIDEO - CYPHOTILAPIA FRONTOSA 
 TANGANYIKA CICHLID Aquarium 750 liters 





















   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

NAJLEPSZE FILTRY

PREPARATY I TESTY

AKWARIA NOWE WZORY

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...