Szukaj na blogu

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

KREWETKI - JAK BEZPIECZNIE TRANSPORTOWAĆ ?


Krewetki to drobne skorupiaki z rzędu dziesięcionogów. W Polsce i na świecie rośnie coraz większe zainteresowanie krewetkami i ich hodowlą akwariową. Te ciekawe małe skorupiaki od pewnego czasu stają się bardzo modne w słodkowodnej akwarystyce ......... 
Wśród wielu akwarystów co raz popularniejsze są akwaria - krewetkaria przeznaczone do hodowli krewetek. Jest to bardzo ciekawa i przyjemna forma hodowli i pasji akwarystycznej. Wielu akwarystów nie posiada wystarczająco dużo miejsca aby móc pozwolić sobie na posiadanie dużego zbiornika. Takie krewetkarium może być niewielkie ale urzekające, to zbiorniki wodne o indywidualnym i bardzo oryginalnym charakterze. 



Gdy już zdecydowaliśmy się na nabycie krewetek lub gdy już je hodujemy i chcemy podarować lub odsprzedać krewetki stajemy przed problemem związanym z humanitarnym transportem tych małych i delikatnych skorupiaków. Możemy je nabyć w sklepach zoologicznych, w internecie i bezpośrednio w hodowlach. Kilkugodzinny transport w różnych warunkach o różnych porach roku niesie wiele niebezpieczeństw, które mogą wpłynąć na stan zdrowia delikatnych żywych organizmów.








Najlepszym  sposobem odbioru krewetek jest odbiór osobisty, ale nie każdy ma taką możliwość. Jeśli krewetki mają być wysłane pocztą lub kurierem powinny być bardzo dobrze zabezpieczone do takiego transportu, ponieważ osoby przenoszące i transportujące paczki często nie mają wiedzy lub nie zdają sobie sprawy z całej sytuacji i mogą nie być poinformowani o przewożeniu żywych organizmów w paczce.





1.Żeby zapewnić bezpieczeństwo krewetkom trzeba przygotować plastikowy akwarystyczny worek do transportu organizmów żywych,  najlepiej o zaokrąglonych rogach i dnie, dzięki czemu krewetka nie ma jak uwięznąć w rogach. Dobrze jest użyć podwójnego worka wkładając jeden w drugi gdy  jeden z nich pęknie w czasie transportu pozostanie drugi zabezpieczając wodę z krewetkami przed rozlaniem. 

2.Jeśli nie ma takich specjalnych woreczków równie dobrym sposobem jest transport krewetek w plastikowych butelkach po wodzie mineralnej. Butelki są szczelne, nie zgniatają się, nie mają małych zakamarków. 

3. Krewetek nie wolno wysyłać w szklanych opakowaniach typu słoik, butelka ani w zwykłych marketowych woreczkach !!! Szkło łatwo rozbić w czasie transportu, a takie woreczki mogą być toksyczne oraz zbyt słabe i cienkie co grozi szybkim rozerwaniem.

4. Następnie potrzebne będzie wyższe naczynie, do którego należy włożyć  worek oraz plastikowy lub szklany kubek, którym nalejemy wody. Następnie należy nalać 1/3 wody z akwarium do przygotowanego worka.w wodzie należy umieścić np. kawałek gąbki, patyczek lub liście dębu albo ketapangu aby krewetki miały czego się trzymać podczas transportu. Przy dalekich odległościach raczej nie należy umieszczać w worku zielonych gałązek roślin, lub mchu, gdyż rośliny  w ciemnościach  będą zabierać im z wody drogocenny tlen, którego w worku nie jest zbyt wiele.

5. Teraz można delikatnie w jak najmniej stresujący sposób odłowić krewetki i umieścić je w tak przygotowanym worku. Można odłowić większe krewetki  delikatną nylonową sztywną siatką z jak najdrobniejszymi oczkami, która nie będzie owijać się wokół krewetek. Albo szklaną fajką do odławiania narybku lub gdy akwarium jest mocno zarośnięte roślinami można zastawić specjalne pułapki wabiące z jedzeniem w akwarium. Wyciągając krewetki ponad lustro wody, musimy szybko włożyć je do worka z wodą zanurzając siateczkę, pozwolimy krewetkom na swobodne samodzielne wyjście , co znacznie zredukuje ich stres. Nie należy wyciągać krewetek z siatki palcami, gdyż są delikatne i łatwo można je uszkodzić. Krewetki akwariowe są bardzo delikatne.



6. Przed zamknięciem worka należy wtłoczyć do pozostałej wolnej przestrzeni powietrze - tlen i szczelnie zawiązać worek gumkami. Obecnie w handlu mamy już dostęp do nowych innowacyjnych tworzyw plastikowych. Taką nowością są oddychające worki do transportu ryb !!!  Takie worki to unikalna technologia, zapewnia stały dostęp tlenu O2, usuwa szkodliwy dla zwierząt CO2, minimalizuje stres związany z podróżą,,minimalizuje ryzyko śmierci w trakcie transportu, zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny worek. Worki umożliwiają stały przepływ gazów, podczas którego następuje przesyłanie dwutlenku węgla z wody na zewnątrz worka i pochłanianie tlenu z atmosfery poprzez ścianki do jego wnętrza. Zapewnia to organizmom żywym stały dopływ świeżego tlenu do woreczka i daje rybom oraz innym zwierzętom wodnym możliwość oddychania. Takie worki świetnie się sprawdzają gdy krewetki, muszą przebyć długą i daleką podróż.

7. Paczka z krewetkami może być gwałtownie poruszana, może też upaść na ziemię dlatego powinna być dokładnie przygotowana i zabezpieczona  dodatkowo kawałkami styropianu. Wewnątrz paczki - kartonu należy umieścić worek z wodą i krewetkami, ale worek należy ustawić w pozycji pionowej i dokładnie obłożyć go kulkami zwiniętej gazety, kawałkami styropianu, pianką lub innym tworzywem amortyzującym. Taki wypełniacz uchroni  worek przed przemieszczaniem się, gdyż worki tylko częściowo wypełnione wodą i powietrzem powodują, że woda wewnątrz worka rusza się co może dodatkowo stresować delikatne krewetki.

8.Ważna jest dobra izolacja, dlatego paczka powinna być również zabezpieczona przed nagłymi skokami temperatury.Temperatura może spaść i drastycznie wzrosnąć w trakcie podróży z wielu powodów. Paczka  może jechać w mocno nagrzanej pace samochodu kurierskiego lub zimą w wychłodzonym samochodzie lub koleją. W worku z krewetkami nie ma dużo wody, dlatego bardzo szybko zmienia ona swoją temperaturę w zimie jak i latem, lub po prostu po zachodzie słońca. Jeśli krewetki będą narażone na tak drastyczne wahania temperatury mogą nie przeżyć podróży.

9. Przesyłkę zawierającą krewetki najlepiej wysłać przesyłką "priorytetową". Można wykupić dodatkowe opcje "uwaga szkło" wtedy przesyłka nie jest rzucana a delikatnie przenoszona lub w przypadku firmy kurierskiej dostawa w tym samym dniu lub na drugi dzień.







TRANSPORT KREWETEK, JAK BEZPIECZNIE I BEZSTRESOWO TRANSPORTOWAĆ KREWETKI



Zapewnijcie swoim krewetkom jak najbezpieczniejszy i bezstresowy transport.



6 komentarzy:

  1. Świetny tekst, dziękuje za uwagi. Właśnie zakładam swoje pierwsze krewetkarium i te informacje na pewno mi sie przydadzą. Miałeś kiedyś do czynienia z zakładaniem akwarium dla krewetek? Chodzi mi głównie o obsadzenie. Planuje umieścić w nim hemianthus callitrichoidesi wykorzystać jakiś porządny nawóz typu Easy Life ProFito. może miałeś kiedyś z nim do czynienia? Obawiam się, że w dużej dawce może być szkodliwy na fauny akwa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Krewetki raczej nie lubią nawozów. Przedawkowanie może je uśmiercić. Krewetki Crystal red łatwo można zabić nawet małymi dawkami nawozów. Z nawożeniem CO2 tez trzeba ostrożnie bo zmniejsza ilość tlenu w wodzie dla krewetek. Ważne jest aby parametry w zbiorniku był stałe, żeby nie było skoków bo krewetki sa wrażliwe. Nawozy mogą się też przyczynic do rozrostu glonów. Lubia stabilne parametry wody. Ja nigdy nie nawoziłam zbiornika z krewetkami. Ważniejsze jest oświetlenie, niż nawożenie dla roślin i całego zbiornika. Ważne jest podłoże, Najlepiej aby podłoże było w formie małych granulek. Podłoże powinno być przystosowane specjalnie dla krewetek co spowoduje utrzymanie parametrów na właściwym poziomie. np. Shirakura Red Bee Sand, Aqua Art Shrimp Sand, Aquatic Nature Shrimp Soil.

    OdpowiedzUsuń
  3. Hemianthus callitrichoides Najlepiej sadzić go w dobrze naświetlonych miejscach w zbiornikach o oświetleniu przynajmniej 0,5 W/l a najlepiej 0,7 – 1 W/l. Roślina rośnie dobrze zarówno pod świetlówkami T5 i T8 jak i świetle z lamp HQI lub HQL. Niemniej jednak, „małego Heńka” stosunkowo często udaje się utrzymać w miejscach zacienionych gdzie jego wzrost jest znacząco spowolniony lecz jednocześnie utrzymuje on swoją formę i dobrą kondycję.Nie należy go sadzić w świeżym akwarium, najlepiej poczekać z miesiąc aż dojrzeje, wtedy lepiej się aklimatyzuje. Niestety ta roślina potrzebuje nawożenia co2. Należy sie zastanowić, czy akwarium z krewetkami to hodowla krewetek, czy akwarium ozdobne.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wybór roślin zależy jakim oświetleniem dysponujesz. Jednak krewetki nie przepadają za mocnym światłem, wielu akwarystów używa go ze względu na wymagające rośliny, które u nich rosną. U mnie krewetki były ważniejsze od roślin, dlatego wybierałam mniej wymagające. Warto posadzić GAŁĘZATKĘ. Rośnie w każdych warunkach, nie wymaga dużo światła ani nawożenia. Można posadzić też mchy, które sa bardzo dekoracyjne np. Taxiphyllum alternans (Taiwan moss). W warunkach niewielkiego oświetlenia doskonale radzą sobie również inne rośliny np. Anubias (rożne odmiany), Cryptocoryne. Przy mocnym oświetleniu – powyżej 0,5 W / 1 litr wody – możemy użyć np:
    – glossostigma elatinoides
    – hemianthus (w kilku odmianach)
    – utricularia graminifolia
    – riccia fluitans
    – pellia endiviafolia itp.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawie napisane. Super wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  6. W sumie ja takich krewetek nie mam jeszcze u siebie ale myślę właśnie nad tym aby dodać je do hodowli. Myślę, że również jeśli wybierzemy dobry transport kurierem https://www.sendit.pl/cennik/cenniki-krajowe/kurier_48 to wtedy również one dojadą one do nas całe i zdrowe.

    OdpowiedzUsuń

NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

NAJLEPSZE FILTRY

PREPARATY I TESTY

AKWARIA NOWE WZORY

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...