Szukaj na blogu

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

RYBY TANGANIKI - SZCZELINOWIEC PIĘCIOPRĘGI - ROZMNAŻANIE - TARŁO

JAK ODBYWA SIĘ TARŁO SZCZELINOWCÓW PIĘCIOPRĘGICH

Hodowla Szczelinowców pięciopręgich jest trudniejsza niż pozostałych pielęgnic. Trudno też dobrać samemu pary, ponieważ ryby te są dość agresywne do swojego gatunku, najlepiej nabyć grupę ryb i poczekać aż podrosną i same dobiorą się w pary. Ja nabyłam 5 sztuk i dobrała się sama jedna para z pośród tej grupy.



Pielęgnice te są jajorodne. Tarło odbywa się na terytorium samicy – samica wybiera odpowiednią grotę skalną między szczelinami skał lub w innym ciemnym i ustronnym miejscu. Może to być też wykopany dołek w podłożu w ustronnym miejscu zbiornika. Miejsce przeznaczone do tarła samica dokładnie oczyszcza ze zbędnych elementów, porządkuje, przesypuje żwir po swojemu. 

Samica składa ikrę na dnie swojej kryjówki w grocie, często na fragmentach skał lub w żwirowym dołku a samiec ją zapładnia. Jaja rzadko są widoczne, w uwagi na fakt, że są schowane w grocie i nie ma możliwości zajrzenia tam. Samica składa do 400 jaj w kolorze białawym. 



RYBY - OPIEKA NAD LARWAMI I NARYBKIEM

Czasem ciężko zaobserwować przebieg tarła, gdyż ryby odbywają tarło często w ukryciu pośród skał. O tym, że doszło do tarła może być fakt, że samica znika na około tydzień i dopiero pojawia się w zbiorniku z grupą małego narybku. Larwy szczelinowców pięciopręgich wykluwają się po około 3 dniach, o po kolejnych 7 dniach narybek rozpoczyna samodzielne pływanie i żerowanie. Ikrą i narybkiem opiekuje się głównie samica. Samica wyprowadza stopniowo narybek coraz dalej od groty by zaznajomić młode ryby z całym zbiornikiem. Ważne jest aby w zbiorniku było dużo szczelin skalnych w których podrośnięty narybek mógł się schronić przed innymi rybami, inaczej padną one ofiarą innych ryb w zbiorniku. W tym czasie samiec chroni cały rewir przed innymi rybami nie dopuszczając ich nawet w pobliże skał, w których przebywa narybek. Jest wtedy wyjątkowo agresywny. Dlatego zbiornik powinien być duży, by inne ryby mogły swobodnie funkcjonować i nie przeszkadzać w przebiegu tarła i wychowu narybku. U tego gatunku niezbyt często dochodzi do tarła w zbiorniku akwariowym wielogatunkowym. 





Chcąc się dochować licznego potomstwa tych pięknych pielęgnic należy po dobraniu się pary umieścić ich na czas tarła i wychowu narybku w oddzielnym zbiorniku, aby zapewnić im spokój i bezpieczeństwo narybku. Narybek jest trudny do utrzymania, ponieważ jest bardzo wrażliwy na skład chemiczny wody. Woda musi być bardzo czysta, wolna od stężeń amoniaku i azotanów oraz innych zanieczyszczeń. Woda musi być bardzo dobrze natleniana, z utrzymanym ciągłym ruchem wody. Często się zdarza że już podrośnięty narybek pomału znika z akwarium, jest go coraz mniej, aż do całkowitego zaniku. Wynikiem tego jest najczęściej nieodpowiednia jakość wody. Chyba że narybek jest trzymany w akwarium ogólnym, wtedy może padać ofiarą ryb innego gatunku lub nawet swojego własnego.












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

NAJLEPSZE FILTRY

PREPARATY I TESTY

AKWARIA NOWE WZORY

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...