Szukaj na blogu

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ ZANIM KUPISZ AKWARIUM ? GDZIE POSTAWIĆ AKWARIUM ?

Zanim kupisz  akwarium - przemyśl dokładnie jakie ma być duże i gdzie go postawisz. Miejsce na akwarium nie może być przypadkowe !!! Ważne jest bezpieczeństwo ryb i zbiornika. 

Zastanów się i przemyśl najpierw, gdzie chcesz postawić swoje akwarium, w jakim pomieszczeniu będzie stało, jaki ma być jego przeznaczenie? ..
Może w pokoju lub salonie, w sypialni, albo w kuchni czy korytarzu. 

► Dobierz wielkość i kształt akwarium do swojego otoczenia, żeby nikomu nie przeszkadzało, żeby nie zahaczać o nie w trakcie poruszania się po pomieszczeniu. Zamykanie i otwieranie drzwi nie powinno dotykać akwarium i nie stresować ryb.

► Zbyt duże akwarium w małym ciasnym pomieszczeniu nie będzie dobrze wyglądało. Źle się będzie oglądało z bliskiej odległości. Może być trudny dostęp do zbiornika i osprzętu podczas pielęgnacji.

►Wybierz może długi i wąski zbiornik gdy masz do zagospodarowania długą ładną ścianę. Akwarium panoramiczne jest bardzo ciekawym elementem dekoracji wnętrza i daje duże możliwości wypływania się dla ryb.

►Jeśli chcesz by akwarium zabierało mniej miejsca możesz wybrać jeden z kątów pokoju i wybrać akwarium narożne. Dobrze się wkomponuje i nie zabierze dużo miejsca, jest całkiem dobrym rozwiązaniem w mniejszych mieszkaniach i biurach.


CO POWIIENEŚ WIEDZIEĆ ZANIM KUPISZ AKWARIUM

► Gdy mieszkasz w bloku, a Twoje pomieszczenia są nie duże, możesz postawić akwarium typu cube - kostka, to średnie akwaria o podstawia kwadratu, łatwy dostęp ze wszystkich stron zbiornika,  na takie akwarium łatwiej wygospodarować miejsce.

► Jeśli chcesz postawić duże akwarium, sprawdź czy akwarium przejdzie przez drzwi, czy da się wnieść po schodach, czy trzeba je wnosić może przez okno. Tak było u mnie z jednym zbiornikiem 750 litrów, długim na 2,5 m i nie dało się wykręcić w korytarzu, więc wkładaliśmy zbiornik przez okno do salonu. Na szczęście to był parter :) 

► Sprawdź dokładnie wymiary tego miejsca. Czy sklepowy zbiornik zmieści się w miejscu przeznaczenia. Może będziesz musiał zamówić akwarium na konkretny wymiar ? 

► Czy akwarium da się dobrze wpasować np. we wnękę, między meble lub róg pokoju. Przy zbiorniku musi być miejsce na swobodne prace porządkowe, podmiany wody, wyławianie ryb itp. 

=================

=================

► Sprawdź czy masz stabilne i wytrzymałe miejsce pod zbiornik. W zależności czy chcesz je postawić na istniejącym już meblu np. komodzie, stoliku. Czy też masz pomysł na wkomponowanie akwarium w mebel. Może jednak wybierzesz zestaw akwarium + dedykowana szafka jako element wolno stojący lub ułożysz go przy jednej ze ścian. 

►Szafka lub inny mebel, czy też postument pod akwarium musi być bardzo wytrzymały, musi unieść nie tylko szkło ale także ileś litrów wody, żwir, piasek, kamienie, korzenie itp.... Całość może sporo ważyć. Dlatego jeśli kupujesz szafkę razem z akwarium to na pewno jest wytrzymała i przystosowana do gabarytów i litrażu zbiornika. Jeśli sam wykonujesz szafkę umieść dodatkowe poprzeczki lub kątowniki mocujące.

► Dobierz kształt akwarium do swojego otoczenia, żeby dobrze się komponowało w pomieszczeniu. Estetyka to sprawa drugorzędna po stworzeniu odpowiednich warunków dla ryb, ale też nie mniej ważna dla funkcjonalności i wrażeń wizualnych.

► Jeśli Twoje akwarium planujesz założyć w biurze,  salonie kosmetycznym, sklepie czy restauracji, dokładnie przemyśl jego ustawienie z dala od ruchliwych miejsc by nie stresować ryb. Akwarium musi też być estetyczne i dopasowane do wystroju danego wnętrza.

Nigdy nie stawiaj akwarium na  parapecie przy oknie ze względu na duże zmiany temperatury i bezpośrednie nasłonecznienie zbiornika, nadmiar światła doprowadzi do inwazji  glonów, a nie chcesz przecież oglądać ciągle zielonego zbiornika. Akwarium postaw w najciemniejszym miejscu pomieszczenia.


► Nie stawiaj nigdy swojego akwarium przy urządzeniach transmitujących fale elektromagnetyczne, które są dla nas nie widoczne: telewizor, sprzęt audio video, nadajniki, sieci komórkowe bezprzewodowe, kuchenka mikrofalowa itp.... 


► Nie zdajemy sobie sprawę ale fale elektromagnetyczne zderzają się ciągle ze zbiornikiem. Duża ilość wody może w niewielkim stopniu zakłócać fale radiowe, choć bardziej stawiam na osprzęt w akwarium typu filtry, pompy, zasilacze, świetlówki itp..; jeśli zbiornik stoi na drodze pomiędzy anteną a komputerem czy telefonem to może trochę tłumić sygnał.  


►Nie stawiaj akwarium blisko źródeł ciepła, woda w akwarium może osiągnąć temperaturę krytyczną dla ryb i roślin. Ustaw swoje akwarium z dala od  kaloryfera, grzejnika elektrycznego czy kominka. Jak najdalej od miejsc nasłonecznionych bo rozwiną się nadmiernie glony. Zbyt długo podwyższona temperatura wpłynie negatywnie na samopoczucie i zdrowie ryb akwariowych.




► Nie ustawiaj akwarium na przeciw okna ani bezpośrednio przy oknie. Ustaw zbiornik tak, by nie padały ostre promienie słoneczne  na szybę. Glony zaczną szybko się rozrastać w niekontrolowany sposób. Glony lubią ciepło i nasłonecznienie wtedy bardzo szybko się rozwijają. 


► Ustaw akwarium z dala od źródeł hałasu np. głośniki, agregaty, sprzęt audio. 


► Z dala od szybko poruszających się obrazów np. w telewizorze, w przejściu gdzie dużo ludzi ciągle się przemieszcza, z dala od ciągłego otwierania i zamykania drzwi.


► Sprawdź czy masz bezproblemowy dostęp do prądu. Gdzie możesz podłączyć wszystkie niezbędne sprzęty do akwarium.


► Nie dosuwaj akwarium całkiem do ściany, zostaw trochę wolnej przestrzeni na wsadzenie ręki, przeprowadzenie kabli itp....


► Wybierz miejsce z dobrym dostępem od góry zbiornika, tak byś mógł swobodnie otwierać i ściągać pokrywę aby dokonać niezbędnych czynności pielęgnacyjnych w zbiorniku. 


► Wybierz miejsce ciche i spokojne, aby ryby nie miały stresu.


► Zastanów się jakie chcesz stworzyć środowisko w akwarium, czy to będzie akwarium holenderskie typowo roślinne, akwarium wielogatunkowe, biotopowe - środowiskowe, jednogatunkowe, nano akwarium, krewetkarium itp .....


► Jak już wybierzesz środowisko i będziesz wiedział jakie ryby i o jakich wymaganiach będą w nim pływać zdecydujesz czy będzie to zbiornik duży czy mały, długi czy wysoki.


Pamiętaj, że akwarium to nie tylko mebel, nie tylko dekoracja twojego wnętrza, to przede wszystkim kawałek realnego, żywego podwodnego świata, w którym funkcjonują żywe ryby, skorupiaki, mięczaki i rośliny.  W pierwszej kolejności zadbaj o prawidłowy i bezstresowy świat dla nich. A potem poczuj się wyjątkowo, poczuj magię tego małego świata. Usiądź wieczorem gdy dookoła zapada cisza i mrok, w twoim wnętrzu jest już tylko rozproszone światło dobiegające z akwarium. Zdrowe i szczęśliwe ryby i rośliny w stworzonym przez Ciebie środowisku są w pełni jego częścią. Czyste, zadbane i bezpieczne akwarium oraz zdrowi pełni wigoru i barw mieszkańcy są chlubą dla Twoich oczu i ukojeniem dla duszy. 

CO POWIIENEŚ WIEDZIEĆ ZANIM KUPISZ AKWARIUM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

NAJLEPSZE FILTRY

PREPARATY I TESTY

AKWARIA NOWE WZORY

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...