Szukaj na blogu

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

SŁOWNIK AKWARYSTYCZNY - SŁOWNICTWO, POJĘCIA, DEFINICJE


AKWARYSTYKA - dziedzina dotycząca hodowli wodnych zwierząt i uprawy roślin w akwarium. A także innych drobnych organizmów żywych organizmów – od słynnych bakterii nitryfikacyjnych, przez glony po grzyby. Akwarystyka to amatorskie lub zawodowe zajmowanie się hodowlą organizmów wodnych w akwariach. Ze względu na środowisko, z którego pochodzą hodowane organizmy wyróżnia się akwarystykę słodkowodną oraz morską.


Osoba zajmująca się akwarystyką to akwarysta. Celem akwarystyki jest odtwarzanie naturalnego środowiska ryb lub roślin oraz obserwacja ich rozwoju,  zachowania oraz rozwijanie swojej wiedzy z tego zakresu. Ze względu na środowisko wodne akwarystykę dzielimy na: Akwarystykę słodkowodną,, Akwarystykę morską,, Akwarystykę słonowodną dla gatunków ryb i roślin, które okresowo lub całkowicie wymagają pewnego zasolenia wody.



Początki akwarystyki sięgają co najmniej lat 2500 p.n.e. Pierwsze hodowle ryb w celach rozrywkowych i konsumpcyjnych prowadzili Sumerowie. Dekoracyjna i selektywna hodowla nastąpiła już w starożytnych Chinach, w glinianych i porcelanowych wazach oraz w ogrodowych oczkach wodnych hodowano karasie złociste. Z czasem były to coraz mniejsze naczynia, które kształtem przypominały  szklane kule. 

W Europie początki akwarystyki przypadają na XIX w., kiedy to badacze zaczęli sprowadzać egzotyczne gatunki ryb i podjęli próbę ich hodowli. angielski lekarz N.B. Ward skonstruował i spopularyzował szklane, przenośne pojemniki  do uprawy i transportu roślin. w 1841r., kiedy to stworzył zbiornik wodny z roślinami i sztucznymi rybami. Prace nad stworzeniem odpowiedniego szklanego zbiornika kontynuowano przez lata. Pierwsze szklane akwaria miały stałe dno i były w metalowych ramach. Później nastąpiła era zbiorników klejonych specjalnymi klejami - sylikonami. Początki akwarystyki w Polsce datuje się na 1886 rok, 

Dla mnie Akwarystyka jest sposobem na życiem i pasją, Akwarystyka to pewna forma relaksu, daje ukojenie i oderwanie od codzienności dnia. Uczy innego postrzegania i szacunku do natury. To wielka skarbnica wiedzy.

AKWARIOWE RYBY - to ryby stanowiące obiekt hodowli akwariowej. Dawniej do ryb akwariowych należały wyłącznie ryby niewielkich rozmiarów, z czasem postęp wiedzy umożliwił konstruowanie coraz większych zbiorników akwariowych i hodowlę dużych gatunków, zarówno słodkowodnych, jak i morskich. Akwaria o pojemności kilku lub kilkunastu tys. l są coraz częściej spotykane; jedno z największych na świecie znajduje się w Osace w Japonii, gdzie m.in. eksponowany jest rekin wielorybi, największa ze współczesnych ryb, osiągająca do 16 m dł.).

AKWARIUM - to sztuczny zbiornik wodny wykonany ze szkła, lub tworzyw sztucznych, przeznaczony do hodowli organizmów wodnych tj. ryby, rośliny, skorupiaki, mięczaki.  Akwarium to również środowisko życia które tworzy się dla roślin, zwierząt i innych małych organizmów. Akwarium to też określone warunki, od temperatury, przez parametry wody, po wystrój czy oświetlenie.

AKWARIUM BIOTOPOWE - to akwarium środowiskowe – akwarium zaprojektowane według ściśle określonych zasad zaczerpniętych ze środowiska naturalnego. Pod uwagę brany jest każdy szczegół związany z obsadą gatunkową, roślinną, cechami wyglądu dna w środowisku naturalnym oraz parametrami wody. Akwaria biotopowe mają na celu jak najwierniejsze odwzorowanie konkretnego biotopu - środowiska,  czyli stworzenie warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnego środowiska danego miejsca na świecie. Przy urządzaniu takiego akwarium trzeba jak najlepiej odwzorować panujące tam warunki chemiczne, fizyczne, użyć jak najbardziej zbliżonego podłoża, wybrać gatunki ryb i roślin występujących w danym miejscu. Uchwycić charakter tego biotopu. Nie bez znaczenia jest też prąd wody, w jednych biotopach będzie on delikatny w innych bardzo silny. Poszczególne gatunki ryb zasiedlają różne rodzaje zbiorników wodnych, a w nich różne strefy. Zakładając akwarium biotopowe powinniśmy pamiętać, by nie łączyć ze sobą ryb, np. z płytkich nagrzanych słońcem rozlewisk, z rybkami występującymi, np. w wartkich górskich strumieniach.

Istotną potrzebą hodowania poszczególnych gatunków w ściśle określonych warunkach jest agresja pielęgnic oraz niepohamowany instynkt rozmnażania się w identycznych z naturalnymi potrzebami, które należy zapewnić w akwarium. Często hodowane gatunki ryb z uwagi na ich endemiczne występowanie wymagają zaplanowania dla nich jednego biotopu. Akwarium biotopowe daje możliwość obserwacji zachowań zwierząt zbliżonych do naturalnych.

AKWARIUM HOLENDERSKIE 

dekoracyjne akwarium przeznaczone głównie do hodowli roślin akwariowych. Wyróżniające się niewielką obsadą lub brakiem ryb i staranną kompozycją dobranych roślin akwariowych. Pierwsze tego typu akwaria zostały szeroko zaprezentowane na wystawach akwarystycznych przez akwarystów holenderskich - stąd pochodzi ich zwyczajowa nazwa. Wyposażone w wysokiej klasy sprzęt oświetleniowy spełniający wymagania świetlne roślin. Stosuje się dodatkowe nawożenie związkami mineralnymi i wzbogacanie wody w CO2, związku niezbędnego do prawidłowego wzrostu roślin. Jest to konieczne ponieważ nie ma w takim akwarium organizmów wytwarzających większe ilości dwutlenku węgla, jaki i produktów przemian azotowych - takich jak np. ryby.

AKWARIUM LT (LOW - TECH) - metoda zakładania, utrzymywania i opieki nad akwarium oparta na założeniu, że dla zrównoważenia procesów chemicznych i biologicznych  występujących w akwarium a niezbędnych dla jego dobrostanu czyli stabilnych parametrów wody, zdrowia i wzrostu roślin, zwierząt, eliminacji glonów w zupełności wystarczą procesy naturalne bez potrzeby wspomagania ich stosowaniem skomplikowanych, kosztownych urządzeń technicznych, specjalistycznych środków chemicznych lub czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych a wybrane procesy np. intensywniejsza niż w normalnych warunkach nitryfikacja wzmożona przez wydajny filtr jest dla akwarium szkodliwa. Uznaje się akwaria o małym zapleczu technicznym, finansowym i czasowym. W akwariach LT natura radzi sobie traczej sama. To większość akwariów początkujących hobbystów, akwarium jak najtańsze i najprostsze, wyposażone w najprostsze urządzenia: grzałka, oświetlenie, zwykły żwirek płukany. W akwariach typu LT oświetlenie jest skąpe ale zapewniające równomierny wzrost roślin. Stosuje się najtańsze i najprostsze świetlówki. Do wzrostu roślin wystarcza węgiel i nawozy przetwarzane przez bakterie zwykle w podłożu. Brak nawożenia sztucznego - Większość składników odżywczych rośliny pobierają z żyznego podłoża a te, które znajdą się w wodzie trafiają tam w sposób naturalny. Woda o dużej twardości, raczej zasadowa. Filtracja  nie jest potrzebna ponieważ nitryfikacja produktów przemiany materii przez bakterie jest procesem konkurencyjnym do przetwarzania biomasy przez rośliny a więc nie powinna być nadużywana. Obsada rybna - im mniej tym lepiej. .Akwaria LT według Diany Walstad są akwariami typowo roślinnymi. 

Najważniejszym filarem wiedzy prowadzącej do sukcesu w utrzymaniu pięknego akwarium bez nadmiernej ingerencji właściciela jest to, że rośliny wodne pełnią funkcję filtrów do wody. Ilość roślin powinna być odpowiednio duża. Te warunki są często „odwrotne” do tych, propagowanych w akwariach HT.  

AKWARIA HT  (HIGH -TECH ) - akwarium kompletnie wyposażone w nowinki techniczne, zautomatyzowane, z wszelkimi dodatkami. To raczej drogie rozwiązania, posiadają nierzadko komputer akwarystyczny, stałe pomiary niektórych parametrów wody, reaktory, kolumny filtrujące, UV, ozonatory, itp . Czy to pogoń za nowościami technicznymi czy taki sprzęt ułatwi nam obsługę zbiornika? Często są przeładowane najnowszym sprzętem i wymagające od użytkownika dużo czasu na utrzymywanie parametrów wody: wymiany wody, zaawansowanych filtrów, testów laboratoryjnych, silne oświetlenie co wymusza obfite nawożenie wody, To także nowoczesne podłoża substratowe wzbogacane różnymi substancjami. 

AKWARIUM RAMOWE - akwarium, którego szyby są połączona stalową ramą, uszczelnioną kitem.  W tej chwili rzadko już używane, ze względu na przeciekanie wody i nieestetyczny wygląd. jeden z najstarszych typów akwarium, bardzo popularny w XX wieku. W ramie z kątowników stalowych lub aluminiowych osadzone są szyby. Między ramę a szybę wprowadza się materiał uszczelniający np. klej silikonowy (w starszych akwariach był to kit szklarski). Obecnie akwaria ramowe są mało popularne, gdyż pod koniec XX wieku na rynku pojawiły się tańsze rozwiązania, w których tafle szkła sklejane są bezpośrednio ze sobą klejem silikonowym – bez metalowej konstrukcji wzmacniającej. Zastosowanie starszej, droższej technologii ogranicza się obecnie jedynie do dużych zbiorników (powyżej 500 litrów) oraz do akwariów specjalnego przeznaczenia.

AKWARIUM TOWARZYSKIE - Akwarium często też nazywane ogólnym, wielogatunkowym lub dekoracyjnym. Charakteryzuje się ono tym, ze hodowca traktuje je wyłącznie dekoracyjnie, a nie trzyma w nim ryb z jednego, konkretnego obszaru geograficznego.  Akwarium, które jest przystosowane do hodowli różnych gatunków ryb pochodzących z różnych regionów geograficznych. Tworzące je gatunki mają podobne wymagania co do środowiska naturalnego (biotopu) czyli temperatury, oświetlenia i parametrów chemicznych wody. Do takiego akwarium wybiera się gatunki nieagresywne, zamieszkujące różne partie (poziomy) wody.

AMONIAL NH3 - pierwszy produkt przemiany materii, powstaje z rozkładających się szczątków roślin i zwierząt oraz wydalin z organizmów zwierzęcych (mocznik, kwas moczowy). Jest to gaz o duszącej, nieprzyjemnej woni, rozkładający się w wodzie na jony amonowe i tworzący roztwór zasadowy. Koncentracja amoniaku rośnie wraz ze wzrastająca wartością pH. Przy zasadowym odczynie (powyżej 7) zaczyna być toksyczny. Im wyższa jest zatem wartość pH, tym większa jest możliwość zatrucia ryb. Zatrucia amoniakiem nie występują w akwariach z kwaśną wodą. Zatrucie ryb amoniakiem to branchionekroza (martwicze zmiany w skrzelach).

AMONIFIKACJA - Produkty przemiany materii wydalane przez ryby, obumarłe części roślin w akwarium, martwe zwierzęta, resztki pokarmu ulegają w akwarium rozkładowi, którego pierwszym etapem jest amonifikacja. Proces ten polega na przekształceniu organicznych związków azotu w amoniak (NH3). Amoniak jest związkiem o bardzo charakterystycznym zapachu zgniłego jajka, który powstaje, gdy jajko się psuje. Jest to związek nie tylko brzydko pachnący, ale również bardzo trujący. W zdrowym czystym akwarium szybko ulega jednak dalszym przemianom

ANADROMICZNE RYBY  - Ryby żyjące zasadniczo w morzu, ale wchodzące na tarło do rzek. Większość życia spędzają w wodach słonych, a do rozmnażania przystępuje w wodach słodkich. Młode osobniki następnego pokolenia wracają do wód słonych. Do ryb anadromicznych należą m.in.: minóg morski, łosoś szlachetny i jesiotr zachodni. 

AQUASCAPING  - to sztuka aranżacji akwarium za pomocą kompozycji żywych roślin oraz elementów martwej natury takich jak kamienie czy korzenie. Celem aquascapingu jest stworzenie w akwarium podwodnego ogrodu. Aquascaping jest sztuką układania roślin wodnych, a także skał, kamieni i korzeni w estetyczny sposób wewnątrz akwarium co w efekcie daje efekt podwodnych ogrodów.

ATRAPY JAJOWE - jedna lub kilka regularnych biało-żółtych lub żółto-pomarańczowych owalnych plamek na płetwie odbytowej samca, imitująca ziarna ikry. Samica inkubująca w pysku podpływa do płetwy na której widnieją atrapy jajowe i samca próbuje zebrać jaja, zbliża się pyszczkiem i wtedy samiec zapładnia to co ona już ma w swym pysku. atrapy jajowe występują przeważnie u samców, są duże i jest ich kilka. U samic satrapy jajowe są mniejsze, bledsze i występują w mniejszej ilości  lub wcale.

AZOT NO3 jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków w przyrodzie. Wchodzi w skład białek, które są podstawowym budulcem wszystkich organizmów żywych. Wchodzi również w skład wielu związków nieorganicznych i występuje również w postaci cząsteczkowej. Związki azotu są niezbędne do życia, jednak zbyt duża ich ilość w akwarium jest niedobra. Związek azotu (jon azotanowy) będący końcowym wynikiem cyklu azotowego w akwarium. Stanowi podstawowy nawóz w akwarium. W typowych akwariach kumuluje się i powinien być usuwany przez cotygodniowe podmiany wody. Zawartość NO3 można mierzyć za pomocą testów akwarystycznych. Źródłem azotu w akwarium jest pokarm dla ryb i obumarłe szczątki roślinne i zwierzęce

AZOTYNY NO2 - Azotyny to grupa związków chemicznych, które powstają w wyniku rozkładu wydalanego moczu i kału ryb. to silna trucizna dla naszych rybek. Zatrucie azotynami to methemoglobinemia. Jeśli ich stężenie jest zbyt wysokie, azotyny mogą skutecznie blokować procesy oddychania. Wzrost ich zawartości w wodzie powyżej 0,5 mg / l jest dla akwarysty poważnym ostrzeżeniem, a stężenie 2,0 mg / l jest śmiertelne dla ryb. Za rozkład tych niebezpiecznych substancji w akwarium odpowiadają tzw. bakterie nitryfikacyjne, które rozkładają azotyny w nieco mniej szkodliwe azotany.

AZOTANY NO3 - końcowy produkt procesu nitryfikacji. Bardzo trudno jest usunąć je z wody w akwarium, lecz dopiero ich wysoka koncentracja jest szkodliwa dla ryb (tolerowana nawet przy stężeniu 100 mg / l). Kiedy nagromadzi się ich odpowiednio dużo zaczyna się intensywny wzrost glonów. Azotany usuwane są przy każdorazowej, częściowej podmianie wody, podczas filtracji przez granulaty sztucznych żywic, w procesie denitryfikacji.

AUTOTROFIZM - czyli samożywność, odżywianie się organizmów związkami nieorganicznymi (CO2, H20, sole mineralne) i syntetyzowanie z nich związków organicznych. Autotrofy samodzielnie przeprowadzają biosyntezę złożonych związków organicznych (węglowodanów, tłuszczy, białek z prostych nieorganicznych związków węgla azotu oraz wody wykorzystując do tego celu energię świetlną  uzyskiwaną w procesie fotosyntezy  lub energię chemiczną uzyskiwaną z utleniania prostych związków nieorganicznych.

ADA - skrótowa nazwa jednego z bardziej prestiżowych konkursów na aranżację akwariów, organizowany przez firmę ADA należącą do Takashi Amano.

AGA - skrótowa nazwa jednego z bardziej znanych konkursów na aranżację akwariów roślinnych, organizowany przez Aquatic Gardeners Association 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

NAJLEPSZE FILTRY

PREPARATY I TESTY

AKWARIA NOWE WZORY

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...