Szukaj na blogu

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

FILTRACJA MECHANICZNA W AKWARIUM

Filtry, filtracja mechaniczna w akwarium - www.AkwaPasja.com.plCO TO JEST FILTRACJA ?

Filtracja polega na przepuszczeniu wody w akwarium przez odpowiednio dobrane materiały filtracyjne, które usuwają z niej wszelkie zanieczyszczenia różnego rodzaju w zależności od frakcji i pochodzenia.






W całym procesie filtracji wody wyróżniamy trzy rodzaje filtracji: mechaniczną, chemiczną i biologiczną.
Filtracja mechaniczna jest pierwszym, niezbędnym etapem uzdatniania wody w akwarium,  to podstawowy rodzaj filtracji w akwarystyce. Ten rodzaj filtracji powinien być stosowany w każdym akwarium i odbywać się w sposób ciągły - czyli 24 godziny na dobę. Filtracja mechaniczna zapewnia filtrację fizycznych nieczystości. Stosuje się w każdym rodzaju zbiorników od małych po duże. 

NA CZYM POLEGA FILTRACJA MECHANICZNA ?

Taka filtracja wychwytuje pierwsze większe zanieczyszczenia widzialne z przepływającej wody, służy do usunięcia z wody wszelkich zawiesin i stałych cząstek różnego pochodzenia, zanieczyszczeń które przeniknęły do toni wodnej w wyniku wzruszenia podłoża czy też kurzu, zanieczyszczeń które dostały się do wody z powietrza osiadając na jej powierzchni, osadów, odchodów ryb, resztek pokarmu, drobinek mułu, szczątków roślin, itd. 

Dzięki filtracji mechanicznej uzyskuje się efekt estetyczny poprzez zwiększenie przejrzystości wody i jej wyklarowanie jak i usuwa się z obiegu zbiornika odfiltrowane zanieczyszczenia, chociaż to następuje dopiero po oczyszczeniu  czyli wypłukaniu wkładu filtra.



Możemy stosować  każdy rodzaj filtrów wewnętrznych i zewnętrznych. Jednak skuteczność filtracji, czyli wielkość najmniejszych usuwanych cząstek zależy od zastosowanych  wkładów filtracyjnych oraz wydajności filtra. 

Zanim zastosujemy wkłady chemiczne czy wkłady biologiczne, wodę zawsze poddajemy filtracji mechanicznej. Filtracja mechaniczna jest pierwszą warstwą filtrującą, która uniemożliwia dostęp  zanieczyszczeń  do następnych warstw filtrujących. Filtry mechaniczne stosuje się w dużych zbiornikach jako dodatkowy filtr  po to by nie otwierać zbyt często filtru pełniącego rolę biologicznego. W małych zbiornikach pełnią funkcje mechaniczne i biologiczne.

Filtry mechaniczne można podzielić na te o szybkim i o powolnym przepływie wody przez wkład filtracyjny. Filtry o powolnym przepływie mają zastosowanie w akwariach z małą ilością ryb, narybkiem i najczęściej są to filtry gąbkowe.

Filtr mechaniczny wewnętrzny dodatkowo  zapewnia konieczny ruch wody wewnątrz zbiornika i go natlenia. Filtry wewnętrzne jednak zajmują miejsce wewnątrz  zbiornika i mają mało miejsca na różne wkłady. Najczęściej mieści się w nich tylko gąbka lub wata perlonowa, która głównie filtruje mechanicznie a  biologicznie zaś w niewielkim stopniu. Ponieważ powierzchnia gąbki nie jest za duża. Jednak jakieś  kolonie pożytecznych bakterii ja zasiedlają.

Fizyczna - mechaniczna  filtracja nie zmienia składu chemicznego wody. Jednakże istnieją również  filtry mechaniczne poprawiające także skład chemiczny wody ( głównie pH ).  W tego typu filtrach jako tamponów używa się węgla brunatnego oraz różnego rodzaju stabilizatorów pH.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

NAJLEPSZE FILTRY

PREPARATY I TESTY

AKWARIA NOWE WZORY

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...