Szukaj na blogu

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

POKARMY ŻYWE - CZĘŚĆ 1


W każdym naturalnym środowisku ryby same dbają o pokarm, który w większości środowisk jest  bardzo urozmaicony. Ale w akwarium to my sami musimy zadbać o ryby i odpowiednio urozmaicony pokarm. Głównym składnikiem diety większości ryb akwariowych jest pokarm zwierzęcy i roślinny. Dieta ryb tropikalnych powinna być w miarę urozmaicona i zawierać  węglowodany, białka, tłuszcze, minerały, witaminy. Ryby karmione różnorodnym pokarmem są mniej podatne na choroby, lepiej wybarwione, szybciej rosną i łatwiej doprowadzić je do tarła. 

Aby prawidłowo odżywiać nasze ryby akwariowe, powinniśmy się dokładnie zaznajomić  jaki pokarm przyjmuje konkretny gatunek, w jakich ilościach, jak często i kiedy ? Niektóre ryby odżywiają się w ciągu dnia a inne wieczorem lub w nocy.  Dobrze jest też trzymać w akwarium ryby o takich samych lub zbliżonych upodobaniach pokarmowych. 


Naturalne i najlepsze dla ryb akwariowych są naturalne pokarmy żywe. Tego typu pokarm możemy znaleźć w stawie, rzece, rowie łąkowym, ogrodzie oraz wodzie z deszczówką. Każdy żywy pokarm należy dokładnie przejrzeć, ponieważ razem z nim możemy wprowadzić do akwarium groźne drapieżniki i pasożyty. Pokarm żywy możemy również nabyć w sklepie akwarystycznym lub hodować sami, wtedy jest pewniejszy i bezpieczniejszy niż ten pozyskany bezpośrednio ze środowiska naturalnego. 



Pył - zooplankton
Organizmy, które poprzez swoją małą wielkość stanowią pokarm niezbędny do wychowu młodych ryb. W jego skład zazwyczaj wchodzą larwy oraz młodociane stadia różnorodnych skorupiaków. Zazwyczaj są to świeżo wylęgłe wioślarki, wrotki oraz naupliusy widłonogów i solowca. Podając naupliusy oczlika należy zachować dużą ostrożność. W trakcie jednego karmienia podajemy ich tylko Tyl ile młode są w stanie jednorazowo zjeść. Zooplankton  łowi się za pomocą bardzo gęstej siatki.

Pierwotniaki 
Są to jednokomórkowe organizmy zaliczane do korzenionóżek, wiciowców i orzęsków. Są rozpowszechnione na całym świecie i reprezentowane przez bardzo dużą liczbę gatunków. Mogą wywołać kwitnienie wody, poprzez bardzo szybkie rozmnażanie. Duża część z nich należy do drapieżników odżywiających się bakteriami. Występują we wszystkich wodach, zazwyczaj od wiosny do jesieni. Możemy je wyłowić za pomocą siatki zbudowanej z gęstej i delikatnej tkaniny. Nie należy podawać organizmów większych od tych, z którymi młode ryby są w stanie się uporać. 

Rozwielitki - Daphnia - Wioślarki 
To drobne planktonowe skorupiaki, występują w wodach stojących. Występują w wielu śródlądowych wodach. Ich wartość odżywcza jest dosyć różna. Ich ciało jest otoczone przeźroczystym dwudzielnym pancerzem. Nie można jednorazowo podawać ich w zbyt dużych ilościach. Lepiej jest je podawać kilka razy w małych ilościach, ponieważ szybko obumierają zabierając z wody dużo tlenu. To bardzo lekki i bezpieczny pokarm dla ryb. Rozwielitki odgrywają bardzo ważna rolę w żywieniu ryb,  niesamowicie wpływają na apetyt, ponieważ pancerzyk tych skorupiaków jest poważnym wyzwaniem dla układu trawiennego, powoduje, że organizm ryb zaczyna intensywniej wydzielać soki trawienne, a co za tym idzie pokarmy tłuste po takiej kuracji nie szkodzą już aż w takim stopniu. Są chętnie spożywane przez ryby z wyjątkiem kilku większych gatunków. Możemy je przetrzymywać przez klika dni w dużych plastikowych kuwetach.

Widłonogi 
Są one reprezentowane przez liczne gatunki. Najbardziej znane są przedstawiciele widłonogów należą do rodzajów Diaptomus i Cyclops. Ich larwy wylęgające się z jaj są doskonałym pożywieniem dla wylęgu u ryb. Występują w tych samych wodach co wioślarki. W większych ilościach występują głównie przed wszystkim jesienią i wiosną. Przetrzymujemy je podobnie jak wioślarki, są  bardziej od nich wytrzymałe. 

Oczlik - Cyklop
Oczliki są bardzo drobnymi organizmami planktonowymi, które poławia się zwykle w wodach stojących. Zaliczmy je do skorupiaków. Ze względu na swe niewielkie rozmiary, są one często wykorzystywane jako pokarm dla narybku. Należy jednak pamiętać, że niektóre gatunki oczlików są drapieżne i mogą stanowić zagrożenie dla najdrobniejszego narybku. Ponadto skorupiaki te mogą być nosicielami niektórych chorób i pasożytów ryb, dlatego nie powinno poławiać się ich w zarybionych zbiornikach. Ta ostatnia uwaga dotyczy zresztą większości żywych pokarmów.

Solowiec - Artemia salina
To małe skorupiaki od 0,3 - 11 mm. Jaja solowca wyglądają jak drobny proszek, a są sprzedawane w sklepach zoologicznych.  Można też nabyć w sklepach już żywe wylęgnięte larwy gotowe do skarmiania, należy je przechowywać w 5 - 15 C do 7dni.  Występują w wodach o silnym zasoleniu. Identyfikacja poszczególnych gatunków z rodzaju.  Rozmnażają się sposób podobny do innych skorupiaków. Przez bardzo długi czas zachowują żywotność  Po włożeniu do odpowiedniego roztworu szybko wylęgają się z nich larwy. Jest to cenny pokarm dla wylęgu i małych gatunków ryb. Tak wyhodowane są czyste i pozbawione pasożytów. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

NAJLEPSZE FILTRY

PREPARATY I TESTY

AKWARIA NOWE WZORY

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...