FILTRY AKWARIOWE ZEWNĘTRZNE
ten typ filtra umieszcza się na zewnątrz akwarium, najczęściej pod akwarium w szafce, a węże doprowadzają wodę do filtra i z filtra do zbiornika.
► Filtr Kubełkowy zapewnia filtrację biologiczną. Jeżeli zostanie zamontowana gąbka na wlocie wody, filtr nie zostanie zapchany cząstkami stałymi i taki filtr czyści się dość rzadko np. co 6 miesięcy.
► filtry te zapewniają regulację, dobre mieszanie wody i sprawne napowietrzanie, dostarczają odpowiednią ilość tlenu do zbiornika
► filtr wyposażony jest w regulację wydajności przez kurek na wężu
► posiada duży pojemnik z możliwością włożenia kilku wkładów filtrujących, 2-3-4 kosze na wkłady.
► filtry te dość cicho pracą, nie słychać ich jak sa zamknięte w szafce.
► zapewniają dość prostą obsługę, łatwe odczepianie od przewodów a węże mają dodatkowo specjalne zabezpieczenie aqua stop.
► są łatwe w montażu - wystarczą małe otwory w pokrywie na same węże
► filtry są łatwe w czyszczeniu i demontowaniu poszczególnych koszyczków z wkładami.
► rzadsze czyszczenie, wystarczy co 6-9 miesięcy
► filtry te mają większą wydajność niż kaskady
► filtr łatwo zamaskować dwie rurki które wchodzą do akwarium
► filtr działa bezstresowo na ryby, nie trzeba nic wyciągać z akwarium.
► dodatkowo filtry zewnętrzne posiadają ekologiczne głowice napędowe,
dzięki czemu uzyskują pobór mocy zbliżony do filtrów wewnętrznych przy dużo większej większej wydajności filtracyjnej.
► na filtr potrzebujemy dodatkowe miejsce w okolicy akwarium lub w szafce, choć dla mnie nie jest to wadą ani problemem
►konieczność czyszczenia węży co 6 m-cy ponieważ zarastają glonami, osadami zmniejszając wydajność filtra. Ja znalazłam na to sposób, można węże owinąć czymś np. taśmą aby nie dochodziło do nich światło. W moich szafkach pod akwariami jest na tyle ciemno że węże są nie zaglonione a lekki osad nie wpływa na wydajność filtrów.
► wyższa cena = wyższa jakość a to nie wada :)
► filtry są dużo cięższe i większe od wewnętrznych, ale za to
Zewnętrzne filtry kaskadowe Dobry kaskadowy filtr powinien mieć miejsce na media do filtracji chemicznej i biologicznej. Na co dzień mogą być wypełnione grubym żwirem, gąbką lub "bio-złożem". Filtry te są proste w obsłudze, łatwe do czyszczenia i nie zabierają miejsca wewnątrz akwarium.
Filtry zewnętrzne przelewowe - sumpy są dobrym rozwiązaniem dla bardzo dużych zbiorników z dużą obsadą ryb. Dostępne w handlu filtry tego typu są dość kosztowne, ale taki filtr mozna wykonac wlasnym sposobem. Dużą zaletą tego typu filtra jest że grzałki, reaktor CO2 itd. Mogą być ulokowane w sumpie.
Podsumowując:
Odpowiedni filtr gwarantuje nam powodzenie w hodowli ryb, w akwarium roślinnym nie ma aż takiego znaczenia.Dobrze dobrane i dopasowane filtry zapewniają sprawną filtrację, usunięcie zbędnych szkodliwych substancji, poprawne przejrzystości wody, zapewnią nam utrzymanie równowagi biologicznej. Dzięki wydajnej filtracji stworzymy zdrowe i bezpieczne środowisko dla naszych ryb akwariowych.
© Lady BonaFide
Wykorzystywanie i publikowanie w części lub całości tekstów, zdjęć i rysunków bez zgody autora jest zabronione i podlega ochronie prawa autorskiego
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz