Szukaj na blogu

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

JAK CZYŚCIĆ FILTRY








JAK WYCZYŚCIĆ NASZE FILTRY AKWARIOWE ?



Każdy filtr jak każde urządzenie ma prawo się zabrudzić, zapchać, zmniejszyć przepływ wody, przepuścić wodę, ze względu na zabrudzenia, czy nienasmarowane uszczelki. To rzecz normalna, więc nie wpadajcie w panikę. O filtr należy dbać tak samo jak o inne urządzenia. Odpowiednia dbałość o czystość pojemnika, wkładów, gąbek, dysz, głowic, zaworów i węży  oraz innych części filtra zapewni  właściwą filtrację i jego dłuższy żywot.


Niektórzy akwaryści z braku doświadczenia podczas prostej czynności mycia i czyszczenia filtra popełniają dużo błędów, które potem odbiją się na funkcjonowaniu naszego zbiornika. Dlatego należy zaznajomić się z poniższym tekstem, w którym omawiam najistotniejsze sprawy czyszczenia filtrów.


► Filtry nie są wcale tak skomplikowane, łatwo je odłączyć z zasilania, wyciągnąć ze zbiornika i wyczyścić, w filtrach zewnętrznych odłączyć węże zasilające, odkręcić zawory, otworzyć kubeł i wyciągnąć poszczególne koszyczki z wkładami filtracyjnymi do wyczyszczenia.

► O filtry trzeba dbać, czyszcząc je i doglądając czy się nie zapchały, czy nie ciekną zawory. Filtry najczęściej przeciekają właśnie na zaworach, tam tworzy się osad, uszczelki twardnieją i się zużywają z braku smarowania, a zawory przepuszczają wodę.

► Uszczelkę  główną  filtra trzeba wyczyścić i nasmarować, tu dostęp do niej jest bezproblemowy. Jednak przy zaworach jest to bardziej skomplikowane. Ale też trzeba się z tym uporać. Zawory składają się z wielu części, ale wystarczy je pomału rozłożyć, dokładnie umyć, nasmarować  i złożyć ponownie. 

► Trzeba sprawdzić też szczelność węży, czy przez niewłaściwe ułożenie, temperaturę się nie załamały i nie pękły. Węże często zarastają glonami, osadzają się na nich osady, czasem się też zapychają. Węże trzeba dokładnie wypłukać, aby były czystsze można owinąć węże taśmą żeby nie dopuszczać światła, dla rozwoju glonów. 

► Wkładów filtracyjnych typu gąbki, ceramika, wata, żwirki, bio kulki nie czyścimy pod bieżącą wodą ponieważ chlor z wody zabije pożyteczne bakterie. Gorąca woda też zabije bakterie i uszkodzi gąbki.

► Wkłady, gąbki, ceramikę czyścimy w wodzie z akwarium, wcześniej odlewając podczas czyszczenia dna lub podmianie częściowej wody. Nalezy odlac częsc wody do miski lub wiadra i wyczyscic wkłady.

► Wkładów nie czyścimy zbyt dokładnie aby nie zmniejszać za bardzo populacji kultur bakterii nitryfikacyjnych. Bakterie muszą pozostać na wkładach i dalej się namnażać i brać udział w cyklu azotowym w akwarium po zamontowaniu filtra.

► wkłady wyjmujemy po wyczyszczeniu z brudnej wody i umieszczamy je w koszyczkach, absolutnie ich nie płuczemy w czystej wodzie z kranu. Po podłączeniu filtra woda wyklaruje się dość szybko najczęściej w ciągu godziny.

Po tych wszystkich czynnościach, które nie zajmują dużo czasu filtr będzie sprawny i będzie dobrze pracował w akwarium. Sprawny i czysty filtr sprosta wymaganiom naszego zbiornika i żyjących w nim organizmów.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

NAJLEPSZE FILTRY

PREPARATY I TESTY

AKWARIA NOWE WZORY

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...