Ameryka Południowa - rozległa kraina dorzecza Amazonki, jest domem dla wielu gatunków ryb. Niezwykłe białe, mętne i przejrzyste wody, bogate w życiodajne składniki oraz te czarne, kwaśne i mniej przyjazne kuszą bogactwem żyjących tam gatunków ryb.
Białe i czarne wody kryją w swej toni piękne gatunki małych pielęgniczek z rodzaju Apistogramma, kolorowe Pielęgniczki Ramireza, Kakadu, dostojne i majestatyczne Skalary, piękne pełne wdzięku i gracji Paletki oraz wiele gatunków ryb kąsaczowatych i zbrojnikowatych.
W Ameryce Południowej występują trzy typy wód - wody przejrzyste, wody białe, wody czarne, które tworzą odmienne biotopy. Jednak nie ma pomiędzy nimi sztywnej granicy. Wody te mieszają się tworząc biotopy o parametrach pośrednich.
AKWARIUM - BIOTOP - CZARNE WODY
wody czarne zazwyczaj zaczynają swój bieg w tropikalnych lasach na niższych terenach i są zasilane głównie z leśnych strumyków (np. Rio Negro). W kolei wody przejrzyste zaczynają bieg w masywach złożonych z mniej podatnych na wypłukiwanie skał. Środowisko wodne tego biotopu powinno mieć odpowiedni skład wody, czyli kwaśny, miękki i bogaty w garbniki. Można to uzyskać dodając torf akwarystyczny, suszone szyszki olchy czarnej lub dostępne akwarystyczne preparaty garbnikowe. Parametry wody to ph 4.5-6.5, TWO 0-4 dH, temp. 27-30 C.
Barwa białych wód ameryki południowej jest szarożółta lub szarobrązowa. Kolor i niska przejrzystość to wynik dużej ilości osadów wypłukiwanych już w górnym biegu wód. Ten wbrew pozorom bardzo "przyjazny" dla organizmów żywych biotop jest domem wielu gatunków ryb hodowanych w akwariach i bardzo łatwo go odtworzyć w domowym zbiorniku. Głównymi składnikami dekoracji są różne formy korzeni i opadającezatopione liście. Roślinność występująca tutaj to: Ceratophyllum Demersum, Kabomba, Heteranthera Zosterifolia, oraz Echinodorus: Amazonicus, Bleheri, Schlueteri, Bolivianus.
W tych nieprzyjaznych ciężkich wodach żyje sporo gatunków ryb. Należą do nich ryby z rodziny kąsaczowatych jak również pielęgnice. Są to gatunki z rodzaju Apistogramma - piękne, kolorowe małe pielęgnice, majestatyczne paletki z rodzaju Symphysodon discus i tak popularne skalary Pterophyllum scalare, ryby z rodzaju Papilichromis - pielęgniczki Ramireza oraz ciekawe ryby z rodzaju Geophagus - ziemiojady. Ryby te reprezentują przeróżne formy i kształty, sposoby żywienia, rozmnażania i stanowią bardzo ciekawy materiał akwarystycznych obserwacji.
Ze względu na fakt, że woda wodociągowa na ogół charakteryzuje się odczynem obojętnym lub lekko zasadowym i wysoką twardością, przygotowanie wody akwariowej typowej dla biotopu czarnych wód sprawia spore trudności. Dysponując twardą i zasadową wodą wodociągową, zadowalający efekt można osiągnąć tylko, gdy do przygotowania wody użyje się wody destylowanej lub pochodzącej z filtra odwróconej osmozy. Taką wodę możemy w odpowiednich proporcjach zmieszać z wodą wodociągową lub stosując specjalne sole ustalić jej twardość, zasadowość i odczyn na pożądanym poziomie.
Większość akwarystów kojarzy pojęcie „czarne wody” z biotopami Ameryki Południowej i popularnymi gatunkami ryb, które je zamieszkują, głównie neonami i paletkami. Znacznie mniej osób wie, że takie wody występują również w Afryce, Azji i Europie. Czarne wody charakteryzują się kwaśnym odczynem (3,5-6,0 pH), skrajnie niską twardością i małą zasadowością. Zawierają bardzo mało składników pokarmowych, ponieważ obumierające organizmy są rozkładane tylko w niewielkim stopniu.
W Polsce można zobaczyć tego typu zbiorniki wodne najczęściej w okolicy torfowisk. Dno takich zbiorników usłane jest liśćmi, gałązkami i butwiejącym drewnem. Rozkład szczątków zwierząt i roślin jest hamowany przez niski odczyn i obecność garbników oraz kwasów humusowych, które w dużym stopniu ograniczają liczbę bakterii i grzybów odpowiedzialnych za proces rozkładu, w związku z czym czarne wody charakteryzują się niskim stężeniem bakterii i innych mikroorganizmów. Nie dziwi więc fakt, że ryby z tego biotopu są wrażliwe na infekcje w akwariach, gdzie stężenie bakterii i grzybów może być wielokrotnie wyższe. Stąd pojawiające się zalecenia, by pielęgnując ryby z czarnych wód wprowadzać do akwarium związki humusowe i garbniki.
Związki humusowe stanowią grupę wielkocząsteczkowych złożonych substancji, których skład chemiczny i budowa nie zostały dokładnie poznane. Powstają w procesie humifikacji pod wpływem działania mikroorganizmów i różnych czynników środowiskowych na szczątki roślinne i zwierzęce. W ich skład wchodzą trzy grupy kwasów (kwasy huminowe i fulwowe oraz huminy). Duża koncentracja związków humusowych występuje w torfach, węglu brunatnym, lignicie (odmiana węgla brunatnego o brunatnej lub czarnej barwie, z widoczną strukturą drewna), korze, drewnie i korzeniach.
Związki humusowe nadają wodzie brunatną barwę, a ze względu na swój kwasowy charakter obniżają również jej odczyn. Wpływają korzystnie na procesy fizjologiczne roślin, gdyż zawierają witaminy, hormony wzrostowe roślin (tzw. auksyny) oraz substancje o charakterze antybiotyków. Jednak przy wysokich stężeniach mogą wpływać hamująco na wzrost i rozwój roślin. Niestety określenie stężenia tych substancji nawet metodami pośrednimi w warunkach domowych jest niemożliwe. W tym wypadku liczy się praktyka, aby nie przesadzić z ich stężeniem w wodzie. Związki humusowe mają zdolność do tworzenia kompleksów z jonami metali, między innymi z żelazem Fe3+, dzięki czemu przeciwdziałają wytrącaniu się żelaza (w obecności tlenu żelazo tworzy związki nierozpuszczalne w wodzie, które są niedostępne dla roślin), a mała trwałość kompleksów związków humusowych i żelaza decyduje o dostępności tego pierwiastka dla roślin.
Garbniki roślinne są substancjami o skomplikowanej i często nie do końca poznanej budowie chemicznej. Mają właściwości bakteriobójcze dzięki swojej zdolności do łączenia się z substancjami białkowymi i tworzeniu z nimi nierozpuszczalnych związków. Występują w korze, liściach, owocach lub korzeniach np. dębu, wierzby, brzozy, kasztanowca, świerku i modrzewia, a także w wielu roślinach zielnych wykorzystywanych w medycynie do pozyskiwania tych substancji.
HODOWLA PALETEK
Część hodowców paletek i skalarów używa w akwarium wody wodociągowej, a inni stosują wyłącznie wodę uzyskaną z filtrów RO z dodatkiem różnych soli. Które podejście jest prawidłowe? Przygotowanie wody dla paletek jest związane z celem, jaki chce osiągnąć akwarysta. Jeżeli ryby mają być rozmnażane, woda powinna charakteryzować się określonymi parametrami, które najłatwiej osiągnąć, używając wody z filtra odwróconej osmozy (RO). Jeżeli akwarium ma pełnić tylko funkcję dekoracyjną, wodę można zmiękczać naturalnymi metodami, np. umieszczając w akwarium korzenie, szyszki olchy, liście dębu lub migdałecznika, stosując filtrację przez torf. Wadą tych metod jest zmiana koloru wody na herbaciany, co nie wszystkim akwarystom odpowiada. Metody naturalne mogą być również niewystarczające w przypadku, gdy woda kranowa jest wyjątkowo twarda. Wówczas najwygodniejszą metodą jest jednak uzyskiwanie wody z filtra RO.
AKWARIUM - BIOTOP - BIAŁE WODY
Drugim bardzo ciekawym biotopem W Ameryce Południowej mogą być " białe wody" w przeciwieństwie do ubogich wód czarnych, te są bogate w życiodajne składniki, pełne larw i skorupiaków. Stanowią bogate złoża pokarmowe dla ryb i są znacznie przyjaźniejsze dla rozwoju narybku. To najczęściej spotykany biotop Ameryki Południowej w naszych akwariach. Dzięki życiodajnym osadom w wodach tych bujnie rozwijają się życie.
Większość ryb akwariowych z Ameryki Południowej pochodzi właśnie z wód białych lub przejrzystych. Wiele gatunków spotyka się w obu typach wód. Nie wymagają one więc, jak sądzi wielu akwarystów, wody bardzo kwaśnej, a raczej lekko kwaśnej. Tylko niewielka część ryb akwariowych z Ameryki Południowej pochodzi z wód czarnych i wymaga silnie kwaśnego środowiska.
Są to bardzo popularne pielęgnice - pawiookie, akary, piranie, liczne gatunki kirysków i zbrojnikowatych oraz cała gama ryb kąsaczowatych.
Większość rzek i strumieni niosących białe wody zaczyna swój bieg w Andach. Płyną one kilometrami przez podłoża, z których wypłukiwana jest duża ilość osadów. Dno zbiorników z białą wodą jest zazwyczaj muliste. Pod mułem najczęściej znajduje się warstwa piasku. W białych wodach nie znajdziemy skał (skaliste dno mają jedynie zbiorniki z wodą przejrzystą). Jest w nich jednak, podobnie jak we wszystkich wodach lasów tropikalnych, dużo kawałków drewna. Wody białe najczęściej występują w centralnej Amazonii.
Wody białe występują w prawie wszystkich typach zbiorników, w strumieniach i mniejszych rzekach, większych rzekach, rzekach zasilających jeziora, zatokach, małych i większych jeziorach. Najczęściej jednak występują w dużych rzekach, a najrzadziej w niewielkich zbiornikach leśnych. Największymi i najbardziej znanymi rzekami z białą wodą są Amazonka i Ucayali. Dość duże rzeki reprezentujące ten biotop to także Rio Napo i Rio Solimoes.
Białe wody w Peru i Boliwii, a także w Ameryce Środkowej (Meksyk) mają nieco inny skład. Są to zazwyczaj wody średnio twarde a nawet bardzo twarde, a ich pH praktycznie nigdy nie spada poniżej 7.
Pod względem chemicznym wody białe są podobne do wód przejrzystych, a więc charakteryzują się odczynem w zakresie od ok. 6,3 do 7,0 pH i niewielką twardością. Ten typ wód zawiera ogromne ilości zawiesiny mineralnej i organicznej, która nadaje jej mętny lub lekko brązowy kolor. Odczyn wody ph 6.8-7.1, TWO 3-8 dH, temperatura wody około 26-29 C. W tym środowisku do dekoracji można użyć korzenie i roślinki z gatunku: Echinodorus Amazonicus, Echinodorus Bleheri,Echinodorus Schlueteri, Echinodorus Subalatus, oraz Ricca Fluitans, Vallisneria Spirali. Na dno akwarium dajemy bardzo drobny żwirek lub drobny piasek. Do korzeni możemy przymocować Ricca Fluitans, za pomocą cienkiej żyłki lub nitki.
Fauna występująca w tym biotopie białych wód to Akary, Ziemiojady, Skalary, małe Pielęgniczki, Piranie, Tetry, Zbrojniki i Kiryski.
BIAŁE WODY W AKWARIUM ?
Stworzenie wiernego odzwierciedlenia biotopu białych wód w akwarium nie ma sensu. Jeśli woda w akwarium miałaby być mętna i pełna osadów, powodowałoby to zarówno problemy z filtracją, jak i niezbyt pozytywne wrażenia estetyczne. Prawie wszystkie pozostałe elementy biotopu można jednak bez problemu odtworzyć, a rybom nie będzie przeszkadzał fakt, że woda jest o wiele bardziej przejrzysta niż w ich naturalnym środowisku. Wprost przeciwnie - w takiej wodzie będą się czuły bezpieczniej.
Utrzymanie odpowiednich parametrów wody w akwarium może być nieco kłopotliwe. Podczas gdy uzyskanie pH bliskiego neutralnemu jest łatwe, to utrzymanie go przy twardości bliskiej zeru jest bardzo trudne. Dlatego twardość węglanowa w akwarium powinna wynosić minimum 4 stopnie. W rzeczywistości jednak, jeśli nie mamy zamiaru rozmnażać ryb w głównym zbiorniku, twardość nie jest elementem bardzo istotnym dla dobrego samopoczucia ryb. Możemy więc bez większych obaw trzymać ryby w wodzie twardszej niż w warunkach naturalnych. Należy jednak bardzo dbać o jak najniższe stężenie związków azotowych.
Podłoże w akwarium odzwierciedlającym biotop białych wód powinno teoretycznie być muliste. Trudno jednak utrzymać w akwarium muliste dno i odpowiednio niski poziom związków azotowych jednocześnie, ponieważ z mulistego dna nie da się usunąć zanieczyszczeń. Z tego i innych powodów (np. estetycznych) należy się raczej zdecydować na podłoże z piasku. Na nim warto umieścić sporo tzw. korzeni, czyli fragmentów drewna. Będą służyć za kryjówki dla ryb oraz za podłoże do składania jaj w przypadku wielu gatunków.
Obsada takiego akwarium może być bardzo zróżnicowana i należy ją uzależnić od wielkości zbiornika. Może być np. złożona z ryb sumowatych, kąsaczowatych i pielęgnic. Ponieważ trudno zdobyć informacje o tym, czy konkretny gatunek pochodzi z białych wód, wystarczy nam wiedza, że toleruje on podobne warunki jak te, które występują w białych wodach i że pochodzi z Ameryki Południowej. To oznaczać będzie, iż istnieje duże prawdopodobieństwo, że osobniki z tego gatunku żyją także w wodach białych.
Jednak akwarium imitujące biotop "białych wód" nie musi być wcale całkiem mętne mętne, ważne by były zachowane ogólne parametry wody. Podłoże może stanowić drobny piasek, korzenie i kawałki drewna stanowiące kryjówki dla ryb. Co prawda w białych wodach nie ma zbyt dużo roślin, ale już przy tych parametrach wody możemy w akwarium pokusić się o kilka dużych roślin dla estetyki.
Symphysodon discus - paletka (dyskowiec)
Symphysodon discus - paletka (dyskowiec)
Papilichromis - pielęgniczka Ramireza
Papilichromis - pielęgniczka Ramireza
Pterophyllum scalare - skalar
Pterophyllum scalare - skalar
Apistogramma cacatuoides - kakadu
Geophagus steindachneri - ziemiojad
© Lady BonaFide
www.AkwaPasja.com.pl
Wykorzystywanie i publikowanie w części lub całości tekstów, zdjęć i rysunków bez zgody autora jest zabronione i podlega ochronie prawa autorskiego
Wizualnie wygląda to niesamowicie
OdpowiedzUsuńNicht nur mein Foto unerlaubt verwendet, dazu es auch noch falsch bezeichnet, es ist ein Geophagus sp. Gurupi und kein Geophagus steindachneri
OdpowiedzUsuńTwój dziadek okradł pół Polski a ty płaczesz o jedno zdjęcie
Usuń