FILTRACJA - FILTR ZEWNĘTRZNY KUBEŁKOWY - ZALETY I WADY
Ten typ filtrów jest umieszczony na zewnątrz akwarium. Przeważnie w szawce pod akwarium. Węże doprowadzają wodę z akwarium do filtra, tam woda przechodzi przez wszystkie warstwy wkładów filtracyjnych i wraca do głowicy filtra, skąd jest wtłaczana do akwarium.filtry zewnętrzne kubełkowe są chyba najczęściej wybieranymi filtrami przez hodowców ryb i roślin, w szczególności do większych zbiorników. Taki filtr pełni funkcje filtra mechanicznego, chemicznego i biologicznego.
ZALETY FILTRA:
► Posiadają duży pojemnik z możliwością włożenia kilku wkładów filtrujących, w zależności od modelu są to 2-3-4 kosze na wkłady.
► Mają wielokrotnie większą pojemność filtracyjną. Przy odpowiednio dużej pojemności filtracyjnej możemy trzymać więcej ryb w zbiorniku, bo jest lepsza jakośc wody.
► Filtry kubełkowe zapewniają dobre mieszanie wody poprzez ruch przy powierzchni wody, który jest o wiele wydajniejszy niż napowietrzanie wody przez filtry wewnętrzne. filtry kubełkowe zewnętrzne dostarczają dużej ilość tlenu do zbiornika, co jest ważne przy hodowli ryb.
► Przy filtrach kubełkowych można zastosować też deszczownie dla jeszcze lepszego napowietrzenia wody.
► Filtry kubełkowe mają większą wydajność filtracyjną niż filtry kaskadowe.
► Zapewniają krystalicznie czystą wodę. Dzięki zastosowaniu wkładów jak wata filtracyjna - filtr wyłapie najdrobniejsze zawiesiny dając super czysta wodę w zbiorniku.
► Podczas użytkowania filtrów w akwarium nie ma błony bakteryjno-białkowej na powierzchni wody. Dzieki możliwości zastosowania skimmera.
► Dzięki odpowiednim wkładom można zmienić parametry wody. Hdy woda jest twarda i zasadowa można umieścić w filtrze torf włóknisty lub granulat torfowy aby zakwasic wode. Gdy chcemy aby woda była bardziej zasadowa i twarda, nalezy umieścić substrat wapniowy, który podniesie pH wody.
►Dzięki możliwości zastosowania dowolnych dostępnych wkładów filtracyjnych mamy duży wpływ na jakość wody w akwarium. Możemy stosować różne wkłady w zależności od potrzeby.
► Filtry mogą oczyścić wodę z chemii. Dzieki zastosowaniu wkladów z węglem aktywnym można
usunąć z wody leki i preparaty po kuracji lecznicznej ryb.
► Filtry te dają możliwość podłączenia lampy UV, którą można podłączyć w celu szybkiego wyeliminowania glonów, zielonego zakwitu wody.
► W filtrze kubełkowym można zastosować przeróżne wkłady pochłaniające fosforany, dzięki temu skutecznie pozbędziemy się glonów, gdyż zniknie dla nich pożywka.
► Filtry kubełkowe pracują cicho i nie przenosi drgań do akwarium i nie rozbiją powietrza na drobne pęcherzyki co czyni je najcichszymi filtrami akwarystycznymi. Nie słychać ich jak są zamknięte w szafce.
► Dzięki filtrom kubełkowym jest wydajne ogrzewanie, gdyż można zastosować grzałkę przepływowa usuwając grzałkę z wnętrza akwarium. Tak jest bezpieczniej dla ryb, bo ryby nie mogą się poparzyć ani rozbić grzałki.
► Stosując filtr kubełkowy można zamontować dyfuzor przepływowy CO2 i rozpuszczać dwutlenek węgla w akwarium roślinnym. Wydajniejsze dozowanie CO2.
► Dla uzyskania większej estetyki oraz zaoszczędzenie miejsca, filtry można schować w szafce pod akwarium lub w meblach. wtedy nie widać ich ani nie słychać.Świetnie się sprawdzają w pomieszczeniach w których śpimy przy akwarium.
► Filtry są bardzo proste w obsłudze, łatwo się je demontuje od węży i rozkłada poszczególne koszyczki z wkładami, Łatwy w czyszczeniu i konserwacji.
► Filtry te czyścimy rzadziej co 6-9 miesięcy. Gdy filtr wewnętrzny czyścimy co tydzień. Jest to możliwe dzięki dużej pojemności filtracyjnej i sprawnej filtracji biologicznej. Pożyteczne bakterie nitryfikacyjne zamieszkujące filtr
rozkładają cząsteczki organiczne wzbogacając wodę w pierwiastki niezbędne
dla wzrostu roślin.
► Taki filtr działa bezstresowo na ryby, nie trzeba nic wyciągać z akwarium, bo węże łatwo się odpina, węże mają dodatkowo specjalne zabezpieczenie aqua stop.
► Filtry są łatwe też w montażu w akwarium, trzeba zrobić tylko małe otwory w pokrywie na same węże.
► Filtry zewnętrzne posiadają ekologiczne głowice napędowe, dzięki czemu uzyskują pobór mocy zbliżony do filtrów wewnętrznych przy dużo większej wydajności filtracyjnej.
► Filtry te są bardzo wytrzymałe, prawie bezawaryjne. Filtry wewnetrzne zuzywaja sie srednio po 3-5 latach, natomiast filtry zewnetrzne pracują bez problemu ponad 10 lat
► Jest łatwy dostęp do części zamiennych, co jest dość ważne, by nie kupować kolejnego filtra.
WADY FILTRÓW
► Na filtr potrzebujemy dodatkowe miejsce w okolicy akwarium lub w szafce, choć dla mnie nie jest to wadą ani problemem
► Konieczność czyszczenia węży co 6 m-cy ponieważ zarastają glonami, osadami zmniejszając wydajność filtra. Ja znalazłam na to sposób, można węże owinąć czymś np. taśmą aby nie dochodziło do nich światło.
► Wyższa cena = wyższa jakość, a to nie wada :)
► Filtry są dużo cięższe i większe od wewnętrznych.
W porównaniu z zaletami wady są praktycznie znikome. A filtry kubełkowe są bardzo wygodne w użyciu i zapewniają nam w akwarium czystą wodę wolna od substancji toksycznych oraz dobre napowietrzanie,
Nasze ryby będą zdrowsze a my szczęśliwi.
.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz