Biologiczne wkłady do filtrów akwariowych produkowane są w takich sposób i z takich materiałów by miały jak największą powierzchnię by stwarzały najlepsze warunki do rozwoju dla bakterii nitryfikacyjnych. Wkłady do filtracji biologicznej umieszcza się po wkładach do filtracji mechanicznej, tak by przepływająca przez nie woda została już oczyszczona z rozmaitych zawiesin i pyłów, które mogłyby je zapychać, zmniejszając tym samym ich wydajność. W przeciwnym razie pory w biologicznym substracie zatkają się, a to doprowadzi do śmierci rozwijającej się tam kolonii bakterii i biologiczna filtracja ustanie.
CERAMICZNE BIO RURKI - złoże biologiczne
Takim najbardziej popularnym złożem biologicznym jest właśnie ceramika biologiczna. Ceramika to po prostu biologiczny wkład do filtra akwarystycznego tak zwane złoże biologiczne. Ma zwykle postać porowatych, grubościennych, krótkich ceramicznych rurek, walców, pierścieni. Wielkości od 15- 20 mm. Bio rurki, Bio pierscienie - wkład w postaci ceramicznych, porowatych pierścieni, posiadający olbrzymią powierzchnie aktywną (filtracyjną), którą tworzy skomplikowana sieć kanalików i porów.
CERAMICZNE BIO KULKI - złoże biologiczne
Mogą to być nieregularne dobrze porowate kulki ceramiczne wielkości 2-3 mm. posiadają olbrzymią powierzchnię aktywną filtracyjną, którą tworzy skomplikowana sieć kanalików i porów. Doskonałe siedlisko dla bakterii nitryfikacyjnych. Specyficzna struktura oraz kształt zapewnia bardzo dobry przepływ wody, a tym samym odpowiednie natlenienie i odżywienie złoża biologicznego.
BIOCERAMIKA PORCELANOWA - złoże biologiczne
Wysokiej jakości porowate, karbowane porcelanowe, pierścienie o wymiarach 20x20mm, wypalane w temperaturze 1300*C co zapewnia intensywną biologiczną filtracje wody w filtrach o dużych i bardzo dużych przepływach wody. Dzięki swej budowie zapewniają bardzo dobry przepływ wody a tym samym odpowiednie natlenienie i odżywienie złoża biologicznego. Dzięki wypalaniu w wysokiej temperaturze są praktycznie niezniszczalne , nie wypłukują się jak ceramika do filtrów akwarystycznych i dlatego mogą pracować w filtrach o bardzo dużych przepływach Porcelana dzięki licznym równomiernie rozłożonym mikroskopijnym porom posiada olbrzymią powierzchnie aktywną (filtracyjną), doskonałe siedlisko dla bakterii nitryfikacyjnych. Dlatego bio-ceramika to podstawowy, wkład biologiczny, stosowany w wysokiej jakości filtrach do oczek i stawów wodnych jak również do dużych filtrów akwariowych. Może być używana również w różnych typach systemów filtracyjnych. Odporna na kwasy, zasady oraz sole.
Ceramika biologiczna jest jednym z lepszych i bardziej popularnych wkładów do filtra. Ma bardzo dużą porowatość i olbrzymią powierzchnię filtracyjną. Mnóstwo dziurek i porów sprawia, że ceramika biologiczna jest doskonałym siedliskiem dla miliardów bakterii nitryfikacyjnych. Bakterii, które są niezbędne w każdym prawidłowo funkcjonującym akwarium
Osiadłe bakterie rozkładają toksyczny amoniak i azotyny (NO2) do najmniej szkodliwej formy azotu, czyli do azotanów (NO3). Jest stosowana do filtracji biologicznej w filtrach zewnętrznych jak i wewnętrznych w akwarium. Jej wielkość to około 1cm, co zapewnia optymalny przepływ przez ceramikę. Można ją umieszczać luzem w koszyczkach filtracyjnych filtrów zewnętrznych i wewnętrznych jak i w torebkach.
Zalety ceramiki to:
- doskonała filtracja biologiczna
- super siedlisko dla pożytecznych bakterii nitryfikacyjnych
- przekształca trujący amoniak (NH4) do mniej szkodliwego NO3
- przekształca toksyczne azotyny (NO2) do mniej szkodliwego NO3
- dzięki rozkładowi trujących związków pozytywnie wpływa na życie, samopoczucie, wzrost i zachowanie ryb i krewetek
- dzięki bakteriom osiadłym stabilizuje akwarium - równowaga
- przyspiesza proces dojrzewania akwarium
Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.
OdpowiedzUsuń