Szukaj na blogu

TOP - NAJPOPULARNIEJSZE TEMATY MIESIĄCA - AKWARIUM - RYBY - FILTRACJA - POKARMY - VIDEO

DYMORFIZM PŁCIOWY U LABIDOCHROMIS CAERULEUS


Pyszczak Yellow - Pyszczak żółty to potoczne nazwy dla tego gatunku.
Pisałam już kiedyś o dymorfiźmie tych pyszczaków, ale napisał do mnie początkujący akwarysta, który założył niedawno akwarium z rybami z jeziora Malawi. Nabył stadko Labidochromis caeruleus i zastanawia się jak odróżnić samce od samic, ponieważ ryby wyglądają prawie tak samo. Jego ryby są jeszcze młode i małe dlatego odróżnienie płci jest jeszcze trudne. 

Różnice - na co zwrócić uwagę ?


► Dopiero u 6-7 miesięcznych osobników tego gatunku możliwe staje się rozróżnienie płci, w przypadku młodszych ryb odróżnienie samca od samicy może stanowić duży problem, nawet dla doświadczonego hodowcy. 

► Pierwszą najważniejszą różnicą jest wielkość ryb - samce są większe od samiczek o jakieś 2 - 3 cm będących w tym samym wieku.

Malawi - Labidochromis caeruleus

► Drugą, do zauważenia różnicą u dorosłych ryb jest wybarwienie płetw - samce mają intensywnie zaczernione płetwy grzbietowe, brzuszne i odbytowe, a u samic zaczernienie to jest mniej intensywne, bledsze, co szczególnie widać na płetwach brzusznych - u samiczek są jasne.



► Trzecia różnica to  budowa ciała - samiczki są pulchniejsze, szczególnie to widać gdy noszą już ikrę w brzuszkach, brzuch jest wyraźnie zaokrąglony. Można też zauważyć lekkie różnice w kształcie pyszczków, ale widoczne tylko u całkiem dorosłych osobników. Samiec ma rysy bardziej ostre,  u starszych dorosłych samców wyraźny jest też garb tłuszczowy na głowie. 




► Samiczki nigdy nie mają atrap jajowych na płetwach, natomiast u samców mogą występować, jednak nie jest to regułą gdyż nie wszystkie samce je mają. 



► Zachowanie Labidochromis caeruleus w akwarium, samce biorą udział w niegroźnych walkach o terytoria, rywalizują ze sobą, prężąc i wyginając swe ciała.  Przepychają się w tył i przód z otwartymi pyszczkami, czasem łapią się delikatnie za pyski, ale nie jest to groźne, za to dość widowiskowe. Natomiast samiczki przeważnie pozostają raczej obojętne, bierne w czasie utarczek samców. U bardzo  dużych i dorosłych  samic czasem można zaobserwować przeganianie innych samic, ale tylko na tym się kończy. Tak przynajmniej wygląda to w moim domowym Malawi.


Malawi - Labidochromis caeruleus -samce

► Zachowania godowe, samce na ten czas zmieniają kolor, stają się bardzo intensywnie ubarwione, ostro żółte barwy ciała, kolor czarny z płetw przechodzi czasem aż na pysk i głowę. Samce są wtedy bardzo energiczne, nakręcone i intensywnie zalecają się do samiczek. Dlatego hodowla musi być haremowa, na każdego samca powinno przypadać kilka samiczek.

► Samiczki po odbyciu tarła, po około tygodniu mają powiększone podgardle, w pysku już inkubują jaja. Potem podgardle powiększa się wraz z wylęgniętym i rosnącym narybkiem. Samica wtedy nie pobiera pokarmu, i jej brzuszek jest szczupły, a czasem zapadnięty. Za to głowa i podgardle mocno uwydatnione. Wielkość podgardla zależy od ilości wyklutych rybek, młode samice przy pierwszym tarle zawsze mają mniej rybek, z kolejnym tarłem ich ilość może wzrastać.  



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NAJWIĘKSZY WYBÓR POKARMÓW DLA RYB

NAJLEPSZE FILTRY

PREPARATY I TESTY

AKWARIA NOWE WZORY

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...