Strony

WODA W AKWARIUM

FILTRACJA W AKWARIUM

POKARMY DLA RYB DOMOWEJ ROBOTY

AKWARIUM - ZBIORNIK

TRANSPORT RYB I AKWARIUM

Systematyka Ryb

ZRÓB TO SAM

TŁO DO AKWARIUM ZEWNĘTRZNE



ZRÓB TO SAM - TŁO STRUKTURALNE ZEWNĘTRZNE DO MALAWI - WŁASNEJ ROBOTY.

ObrazekTŁO STRUKTURALNE ZEWNĘTRZNE DO MALAWI - WŁASNEJ ROBOTY, MALAWI, TANGANIKA
Pewnego dnia po wizycie w sklepie akwarystycznym i wielkim rozczarowaniu związanym z ceną, postanowiłam wykonać tło strukturalne własnoręcznie. Na początku miałam zamiar wykonać tło z ogólnie dostępnego styropianu do dociepleń budynków , który miał być ukształtowany na wzór tła skalistego. Ale w między czasie wpadł mi do głowy inny pomysł. Mój pomysł na tło był prosty i szybki w realizacji. Materiały do wykonania tła znalazłam w domu. Był to kawałek płyty PCV takiej jakiej używa się  w reklamie grubości  3 mm i wymiarach 100 cm x 50 cm. 

Do tego 2 metry tapety winylowej o strukturze skórzastej pozostałej po remoncie mieszkania, klej uniwersalny sylikonowy bezbarwny, klej do papieru  taki na pewno znajdzie się w każdym mieszkaniu. No i oczywiście akcesoria pomocnicze: linijka, długopis, nożyk i nożyczki do cięcia, farby i pędzle


TŁO STRUKTURALNE ZEWNĘTRZNE DO MALAWI - WŁASNEJ ROBOTY


Etap I

Tworzywo pcv stanowiące podkład do tła, wysmarowałam częściowo klejem uniwersalnym( uwaga! należy wysmarować taką część którą  jest się w stanie wykleić w szybkim czasie by  klej nie wysechł). Następnie przycięłam odpowiednio szeroki i długi pas tapety, w dłoniach go wstępnie zgniotłam i zaczęłam formować na podłożu. Należy formować tak by uzyskać jak największy efekt przestrzenny. Moje tło miało stanowić skalisty biotop Malawi, więc formowałam tak by uzyskać podobieństwo do tła strukturalnego oglądanego w sklepie. W ten  właśnie prosty sposób pokryłam całe podłoże doklejając kolejne etapy tapety. I nie ma co się przejmować jeśli przy formowaniu i naciąganiu tapeta się przerwie, można spokojnie dokleić dodatkowy  kawałek uformowanej tapety.  Dzięki temu można też  uzyskać dodatkowy przestrzenny efekt a po pomalowaniu nie będzie śladu łatania. Gdy klej i uformowana tapeta przeschnie (moja schła ok. 10 minut) przeszłam do następnego etapu.


ObrazekTŁO STRUKTURALNE ZEWNĘTRZNE DO MALAWI - WŁASNEJ ROBOTY, MALAWI, TANGANIKA


Etap II

Na tym etapie potrzebne będą farby i dwa pędzle.  Miałam do dyspozycji akwarele i tempery. Trochę wody w słoiczku i zabrałam się do pracy. Najpierw grubym pędzlem nałożyłam jaśniejsze partie na tapetę robiąc na pół suchym pędzlem przecierkę,  która dała dość ciekawy na wstępie efekt na skórzanej fakturze tapety. Potem malowałam inne części tła dobierając odpowiednie odcienie. Osobiście użyłam jasnych odcieni brązów i żółtego, gdyż tło miało stanowić uzupełnienie już istniejącej dekoracji wewnętrznej wykonanej z piaskowców w zbiorniku. Ale każdy może użyć dowolnej kolorystyki w zależności od indywidualnych upodobań. Tło może być jasne lub ciemne, a odpowiednie cieniowanie stworzy efekt bardziej przestrzenny.Następnie cieńszym pędzlem i ciemniejszą farbą malowałam fragmenty zagłębień struktury  tak by nadać jej dodatkowy przestrzenny efekt. No i udało się ! Po  pomalowaniu pozostawiłam tło do wyschnięcia  na 15 minut. celu  werniksu do obrazów, jest dostępny w sprayu, ale można też bezpiecznie użyć  



ObrazekTŁO STRUKTURALNE ZEWNĘTRZNE DO MALAWI - WŁASNEJ ROBOTY, MALAWI, TANGANIKA

Tło po wstępnym pomalowaniu jednym odcieniem farny. Nie nalezy powlekac całego tła jednym kolorem jedynie jego fragmenty.

ObrazekTŁO STRUKTURALNE ZEWNĘTRZNE DO MALAWI - WŁASNEJ ROBOTY, MALAWI, TANGANIKA

Tutaj tło już po cieniowaniu, które nadało bardziej przestrzenny wygląd.


Etap III 

Gdy miałam już pomalowane tło należało je zabezpieczyć przed wilgocią. Użyłam do tego celu  werniksu do obrazów, jest dostępny w sprayu, ale można też bezpiecznie użyć ekologicznego lakieru bezbarwnego. Należy wtedy poczekać aż dobrze wywietrzeje by opary nie dostały się do zbiornika wraz  z zassanym powietrzem


ObrazekTŁO STRUKTURALNE ZEWNĘTRZNE DO MALAWI - WŁASNEJ ROBOTY, MALAWI, TANGANIKA

Gotowe tło po impregnacji. Może być - mnie się podoba ! Jestem zadowolona szczególnie że wykonałam tło sama. 

Etap IV 

To montaż gotowego tła. Na początku uznałam, że przykleję tło z tyłu szyby na taśmę samoprzylepną w kilku miejscach, gdyż tło jest lekkie. Po kilku dniach okazało się , że to był zły pomysł,  bo tło spadło za szafkę. Miałam trochę trudności z wyciągnięciem go gdyż zbiornik z szafką stoi we wnęce i jest utrudniony dosęep. Ale jakoś sobie poradziłam. Tym  razem tło umocowałam 4 uchwytami do grzałki akwarystycznej + folia. Teraz jest OK!  tło się trzyma i myślę, że wytrzyma do następnego, które wymyślę. 

Uważam, że tło wykonane przeze mnie jest dość estetyczne i w części oddaje 
podobieństwo tła oryginalnego w sklepie wykonanego z tworzywa sztucznego.
Zresztą można to ocenić na podstawie zamieszczonego zdjęcia mojego tła. Zatem namawiam wszystkich, którzy chcą mieć własne tło do wykonania moim lub podobnym sposobem,a satysfakcja będzie tym większa im, włożymy w nie więcej pracy i pomysłowości.  





A tak wygląda tło mojej roboty skomponowane z akwarium.



Serdecznie zapraszam do dalszego przeglądania i czytania bloga.
Subskrybuj stronę aby być na bieżąco gdy tylko pojawi się nowy post !!!


© Lady BonaFide

3 komentarze:

  1. Witam, kupiłem właśnie większy baniak, który ma dojść w poniedziałek, przymierzam się do zrobienia takie tła jak Pan opisał, jednak nie za bardzo wiem jak tło przyczepić:/ mógłby Pan dokładnie opisać a najlepiej wkleić zdjęcie jak tło jest umieszczone u Pana? Bardzo bym prosił:)

    OdpowiedzUsuń
  2. przepraszam za formę męską, źle przeczytałem:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Tło jest umieszczone na zewnątrz akwarium. Przyklejone do tylnej szyby na taśmę dwustronnie przylepną. Niestety nie mam zdjęcia zamocowania tła z tyłu. Tego akwarium i tła już nie posiadam, zostało sprzedane. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń