Strony

WODA W AKWARIUM

FILTRACJA W AKWARIUM

POKARMY DLA RYB DOMOWEJ ROBOTY

AKWARIUM - ZBIORNIK

TRANSPORT RYB I AKWARIUM

Systematyka Ryb

ZRÓB TO SAM

JAKIE AKWARIUM WYBRAĆ ?

Jakie akwarium wybrać ? 

Rynek akwarystyczny obecnie dysponuje bardzo różnorodną ofertą zbiorników akwarystycznych. Oferują akwaria wielkie, duże, średnie i małe, wysokie i niskie, długie i krótkie, w różnych przedziwnych formach i kształtach, o różnych odmianach szkła, płaskie i wypukłe, o różnej grubości proporcjonalnie do wielkości. 

Akwaria mogą być w różny sposób wykonane i wykończone. Zbiorniki mogą stać otwarte i zamknięte pokrywą, stojące, wbudowane w ścianę lub meble oraz wiszące na ścianie lub w przestrzeni. Różnorodność oferowanych zbiorników pozwala dopasować akwarium do indywidualnych potrzeb. Firmy oferują również akwaria na zamówienie, dopasowując je wymiarami, gabarytami i kształtami  do konkretnego miejsca przeznaczenia. Takie akwaria na zamówienie są ciekawym elementem wystroju wnętrza np. kawiarni, restauracji, w firmie, w salonie sklepowym, w domu.





Jakie akwarium wybierzecie zależy od indywidualnych możliwości każdego z Was. Od tego jak dużym miejscem dysponujecie ? gdzie może stać akwarium ? Jakie może być duże, długie lub wysokie ? Jaką będzie pełnić funkcję w pomieszczeniu  ? Czy będzie to akwarium dekoracyjne współgrające z otoczeniem ? Czy akwarium przedstawiające konkretne środowisko ? Akwarium wielogatunkowe - towarzyskie ? A może niezwykłe akwarium morskie ?  Może to być akwarium zaaranżowane w stylu Holenderskim imitujące podwodny roślinny ogród  albo akwarium Naturalne odwzorujące naturalny krajobraz ale nie podwodny, tylko pasmo lasu, lub górskie, Modne są też akwaria odwzorujące Japońskie Ogrody. Jak widać stylów i sposobów aranżacji jest bardzo dużo. Wybór jest bardzo duży...... To od Was zależy inwencja twórcza, upodobania środowiskowe oraz  zasobność portfela.....

Niezależnie od tego jak wielki jest wybór należy mieć na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo zbiornika i jego mieszkańców, to priorytet !!!! Istnieje zasada - im większe akwarium tym lepiej i łatwiej w utrzymanie stałych parametrów wody i całej równowagi biologicznej. Duże akwarium daje więcej możliwości aranżacji zbiornika i jego obsady. Mniejsze akwaria również mogą być zaaranżowane gustownie i być wspaniałym akcentem dekoracyjnym pomieszczenia. Jednak z własnego doświadczenia polecam dla początkujących akwarystów akwaria nie mniejsze niż 80 litrów i nie większe niż 200 litrów aby łatwiej i bez większych porażek wejść w tajniki akwarystyki i się nie zniechęcić. Później zdobyte doświadczenie pozwoli na zakładanie zbiorników większych i miniaturowych.  Dla bardziej zaawansowanych polecam akwaria bardzo duże powyżej 500 litrów i te mniejsze w stylu kałuża lasów tropikalnych lub różnej wielkości akwaria w stylu japońskim naturalnym.




WIELKOŚĆ AKWARIUM

Na rynku mamy możliwość kupienia lub wykonania akwarium na zamówienie dowolnej wielkości. Ze względu na przeznaczenie i ilość miejsca jakim dysponujemy akwaria mogą mieć przeróżne rozmiary i proporcje. 

Akwaria małe od 10 - 50 litrów - z przeznaczeniem na kotnik, tarlisko, kwarantannę ryb, skorupiaków, ślimaków, do hodowania pokarmu.
Akwaria 50 - 100 litrów - małe ale już z przeznaczeniem do hodowli ryb, skorupiaków i roślin.
Akwaria średnie od 100 - 350 litrów
Akwaria duże od 400 - 1000 litrów
Akwaria wielkie od 1500 litrów i większe ......


KSZTAŁT AKWARIUM

Na rynku dostępne są akwaria w różnych kształtach i proporcjach. I tu rynek oferuje:

Akwaria proste - klasyczny zbiornik o czterech prostokątnych ścianach i dnie, 

Akwaria typu Cube - kostki o dnie na planie kwadratu, akwaria o podstawie kwadratu ale wysokie. 

Akwaria standardowe prostokąty - zbiorniki o wszystkich bokach prostokątnych 

Akwaria sześciokątne - zbiorniki te posiadają sześć ścian, wszystkie są tego samego rozmiaru. 

Akwaria cylindryczne - na bazie koła w kształcie walca, cylindra,  walca akrylowego

Akwaria profilowane: zbiornik o czterech ścianach z profilowaną przednią szybą czyli odpowiednio wygiętą) i dopasowanym dnem. I tu mamy dwa typy: 

Akwaria owalne - przednia ściana jest półokrągła i Akwaria falowane - przednia ściana jest w kształcie fali. 

Akwaria APP - zbiornik ten wykonany jest z dwóch ścian: tylnej oraz przedniej profilowanej w całości odpowiednio wygiętej.

Akwaria panoramiczne - są to zbiorniki z sześcioma ścianami gdzie przednia szyba została ścięta, dzięki czemu pojawiły się dwie, dodatkowe ściany narożnikowe. Celem tego zabiegu jest uwydatnienie głębi w akwarium.

Akwaria narożne - trójkątne  to zbiorniki o trzech ścianach,  ściana frontowa jest profilowana - półokrągła lub półowalna odpowiednio wygięta. Ich kształt umożliwia ustawienie w kącie lub narożniku.

Akwaria kule i półkuli typu kinkiet - Kule - bardzo małe zbiorniki, które nie nadają się do przetrzymywania w nim żadnego gatunku ryb. Akwarium kula i kinkiet to pomyłka akwarystyczna, chociaż sklepy akwarystyczne je oferują a producenci produkują różne buble dla zysku, nie kupujcie ich, ponieważ dla ryb to tortura, pływanie w kółko i zła wymiana gazowa to tylko niektóre z nich.  W innym artykule opisuję bardziej szczegółowo wady zbiornika kuli.

Rynek akwarystyki dekoracyjnej oferuje także wiele małych fikuśnych dekoracyjnych zbiorników, akwaria o kształcie, jabłka, serca, buta, instrumentu muzycznego, deski klozetowej .... itp. Takie zbiorniki jednak przeznaczone są bardziej do ozdoby ze sztucznymi kolorowymi żwirkami i sztucznymi elementami dekoracyjnymi. Nie nadają się do hodowli i trzymania tam żywych zwierząt !!!!!!!. Ich pojemność  to około 5-8 litrów. 

Nano akwaria - to kompletny zestaw nano zbiornika, w skład którego wchodzą: akwarium, szczelna pokrywa, oświetlenie typu LED, filtr oraz uzdatniacze wody i pełne okablowanie skrzetnie ukryte w stojaku. Wadą tego nano zestawu jest utrudniony dostęp do środka oraz czyszczenie zbiornika, 

Zbiorniki specjalistyczne japońskiej firmy ADA - w handlu dostępne już są specjalistyczne zbiorniki, z wydzielonym miejscem w jednym z narożników na dodatkową komorę przelewową - tzw. sumpy, Inne ciekewe zbiorniki typu „waterfall”  przeznaczone są one do uprawy emersyjnej roślin, a ich konstrukcja opiera się na półkach szklanych 2 lub 3 poziomy.przez które cały czas przepływa woda z góry na dół.





KSZTAŁT SZYBY W AKWARIUM

Rynek też oferuje sporą gamę kształtów tafli szyby z przodu zbiornika. Mamy do dyspozycji akwaria z szybą prostą czyli standardowe, akwaria z szybą profilowaną - półokrągłą - wypukłą, profilowana fala, szyby gięte do kształtu, szyby łamane. Wybieramy spośród nich te najbardziej praktyczne i pasujące do naszego pomieszczenia w domu, firmie, restauracji. Ważne aby spełniały wymagania ryb które chcemy hodować w akwarium. Ponieważ ryby mają różne upodobania środowiskowe i budowę ciała, należy dopasować do ich indywidualnych potrzeb. Ryby o smukłej sylwetce i szybkie potrzebują długiego akwarium, z dużą ilością miejsca do pływania. Inne potrzeby mają ryby o wysokim ciele i poruszające się ruchem do góry i w dół, które najlepiej czują się w zbiorniku wysokim, obszernym ale nie długim. Dla niektórych gatunków ryb z Malawi i Tanganiki, które są terytorialne, ważna jest duża i długa powierzchnia dna, zbiornik może być niski ale powinien być długi. Krewetki też wymagają większej powierzchni dna niż wysokości ze względu na tryb życia jaki prowadzą. ryby z rodzaju tęczanek są szybkie i zwrotne, pływają całą ławicą i potrzebują zbiornika długiego i dużego, aby mogły swobodnie pływać. Charakterystyka poszczególnych biotopów i środowisk i ryb w nich żyjących w innych moich artykułach.

ODMIANY SZKŁA W AKWARIUM

Producenci akwariów dysponują kilkoma odmianami szkła. Najpopularniejsze odmiany  to FLOAT oraz OPTI WHITE . Szkło  rodzaj użytego do produkcji szkła ma wpływ na zabarwienie szyb: od różnych odcieni koloru zielonkawego. 

FLOAT - charakteryzuje się przeciętną dość niską ceną, przekłamuje troszkę kolorystycznie barwą zielonkawą to co znajduje się w akwarium. To szkło płaskie, przezroczyste typu clear - wysokiej jakości odprężone szkło produkowane metodą float. Jego zaletami są: jednolita grubość, płaska powierzchnia, brak zniekształceń optycznych, wysoki stopień przechodzenia światła To najbardziej popularne pojedynsze szkło stosowane w akwarystyce i budownictwie. Poprzez dodatek związków żelaza szkło uzyskuje zdecydowanie mniejszą przepuszczalność promieniowania UV co niewątpliwie jest korzystne w przypadku stolarki budowlanej ale nie koniecznie w akwarystyce. 

OPTI WHITE lub ExtraClear Plus -  to szkło odbarwione, transparentne zwane też odżelazionym produkowane jest w sposób zbliżony do szkła typu float. Ale do jego produkcji stosowany jest piasek o niskiej zawartości żelaza i krzemionki. Dodatek kilku substancji m.in. arszeniku powoduje związanie tlenków żelaza co ma znaczący wpływ na jego przeźroczystość. Jego zaletami są: zachowanie czystości barw, wyższa przepuszczalność światła. Poza przeziernością nie ma żadnych różnic w stosunku do szkła typu float clear. Jest ono dostępne w tych samych grubościach oraz rozmiarach tafli, daje się w podobny sposób obrabiać. Ale jest droższe i charakteryzuje się doskonałą przejrzystością. Dziś bez szkła odbarwionego trudno wyobrazić sobie kilkuset tysięczne zbiorniki w oceanariach czy też publicznych akwariach, gdzie grubość szkła nierzadko przekracza kilkanaście centymetrów. 




GRUBOŚĆ SZKŁA W AKWARIUM

Grubość szyby, tafli w akwarium, uzależniona jest tylko od dwóch wielkości - długości i wysokości zbiornika czyli wysokości słupa wody. Przy produkcji akwariów o długości dłuższej niż 250cm stosuje się grubszą szybę na dno akwarium w stosunku do jego ścian bocznych. Ściany dużych zbiorników często posiadają  dodatkowe specjalne szklane listwy wzmacniające montowane na przedniej i tylnej ścianie oraz wzmacniające poprzeczki. Krawędzie szyb w akwarium powinny być dokładnie oszlifodane i polerowane. Szyby sa łączone specjalnym klejem silikonowym na bazie szkła wodnego. Klej musi być rozprowadzony  równomiernie i  bio-neutralny by nie wydzielał toksyn do wody. Silikony akwarystyczne maja różne kolory połączeń, np.: czarny, biały, transparentny.

SPOSÓB WYKONANIA AKWARIUM

Akwaria możemy podzielić ze względu na sposób ich wytwarzania - wykonania. Mogą być to akwaria  klejone - gdzie szyby klejone są ze sobą za pomocą klejów silikonowo kauczukowych, tworząc zwartą konstrukcję.Takie zbiorniki klejone są najbardziej popularne. Akwaria obramowane całkowicie ( w ramie ) - to znaczy że szyby są przyklejone do wnętrza metalowej ramy - konstrukcji, przy każdej krawędzi zbiornika. Taka rama  najczęściej wykonana jest z aluminium, a kiedyś wykonana była ze stopu żelaza. Akwaria obramowane tylko częściowo - czyli metalowa rama znajduje się na górze i na dole akwarium. Akwaria jednolite szklane - odlewane są raczej nie wielkich lub średnich rozmiarów ze względu na możliwość pękania, 

AKWARIA ODKRYTE LUB ZAKRYTE

Akwaria odkryte - to zbiorniki bez zastosowania pokrywy z wolną przestrzenią nad powierzchnią wody i oświetleniem zawieszonym powyżej na belce lub wmontowane w sufit. Mają szczególne zastosowanie przy hodowli roślin wyrastających powyżej lustra wody. A w dolnej części zbiornika zyją ryby. Wadą takiego zbiornika jest brudzenie się wody poprzez zakurzenie z otoczenia i szybkie parowanie wody. Wymagają częstszego uzupełniania ubytków wody w zbiorniku.

Akwaria pół nakryte - zbiorniki bez zastosowania pokrywy ale  zakryte od góry elementami z szyby lub plexi i oświetleniem zawieszonym powyżej na podwieszonej konstrukcji. Są przydatne do obserwacji ryb i roślin z góry.

Akwaria  zakryte pokrywą z zamontowanym w niej oświetleniem -  chronią wodę przed zabrudzeniem i zmniejszają jej parowanie. Są przydatne przy hodowli ryb mających tendencję do wyskakiwania z akwarium. Takie akwaria sa najbardziej popularne.


Mamy charakterystyką akwariów, ich kształtów, wielkości. Teraz powinniśmy wybrać odpowiednie miejsce i zastanowić się czy akwarium stanie na specjalnie zakupionej do tego celu szafce, czy może będzie wbudowane w już istniejący mebel lub zaaranżowny w ścianie. Jeśli to będzie szafka to powinna być dobrana  tak, aby wytrzymała dość duże obciążenie. Pamiętajmy że akwarium to nie same szkło, ale także woda, podłoże, być może skały ..... W razie potrzeby wzmacniamy szafkę  np. kątownikami. Gdy wykonujemy szafkę według własnego projektu również bierzemy pod uwagę stabilnośc i ciężar docelowego zbiornika. Akwarium wbudowane w ścianie, również musi mieć podłoże na solidnej konstrukcji metakowej lub betonowej, dobrze wypoziomowane by niewielki przecgył akwarium nie spowodowł nadmiernego parcia na jadną z szyb, co może spowodować pęknięcie szkła.

Nie zależnie gdzie akwarium stawiamy nie wolno kłaść go bezpośrednio na mebel, beton, cegłę itp... kładzie się podstawkę ze specjalnej maty gumowej, styropianu czy też innego plastiku. Taka mata chroni naprężenia działające na spodnią szybę bezpośrednio stykającą się z szafką, oraz zabezpiecza przed dostawaniem się drobin piasku. To by było chyba na tyle, myślę, że dość wyczerpująco napisałam aby uzmysłowić pierwsze wybory akwarium początkującym akwarystom.


1 komentarz: