Strony

WODA W AKWARIUM

FILTRACJA W AKWARIUM

POKARMY DLA RYB DOMOWEJ ROBOTY

AKWARIUM - ZBIORNIK

TRANSPORT RYB I AKWARIUM

Systematyka Ryb

ZRÓB TO SAM

PODZIAŁ FILTRÓW AKWARIOWYCH

FILTRY DZIELIMY NA 3 RODZAJE ZE WZGLĘDU NA OCZYSZCZANIE WODY:



FILTRY MECHANICZNE - filtracja ta ma na celu usunięcie z wody wszelkich zawiesin i ciał stałych dzięki czemu zabezpiecza dalszą część instalacji przed uszkodzeniami. W filtracji mechanicznej używa się mediów filtracyjnych: gąbka, wata, filc akwarystyczny, ceramika.


FILTRY CHEMICZNE - filtracja ta zadanie usunięcie szkodliwych związków z wody: metale ciężkie, leki, amoniak, jony amonowe. Do tego celu stosuje się specjalne wkłady, jednak takie wkłady działają dość krótko i należy je co jakiś czas wymienić. W filtracji chemicznej używa się  mediów filtracyjnych: 

► żwirek amonowy jest to minerał który wchłania amoniak jak i również jony amonowe czyli substancje toksyczne. Używa się go tylko na początku przy rozruchu akwarium. Po cyklu azotowym te pierwiastki są bardzo znikome i żwirek amonowy się usuwa z filtra.

► zeolit  to minerał  przygotowany do wchłaniania między innymi azotanów. Jest rzadko stosowany.

 węgiel aktywny służy do likwidacji leków, metali ciężkich, chloru z wody. Należy pamiętać, że węgiel wraz z niechcianymi lekami i metalami ciężkimi w naszym akwarium usuwa również przydatne dla roślin i ryb pierwiastki dlatego nie można stosować go cały czas, tylko okresowo. 


FILTRY BIOLOGICZNE  - filtracja biologiczna, czyli rozkład produktów przemiany materii i nadmiaru składników odżywczych do form przyswajalnych przez organizmy żywe. Filtracja, która ma na celu wspomóc zmiany biochemiczne wody,  ustabilizować biologię zbiornika, służyć jako oczyszczalnia ścieków i produktów przemiany materii naszych rybek. Ma służyć do namnażania i jako siedlisko bakterii nitryfikacyjnych, które uczestniczą w cyklu azotowym utleniając amoniak do kwasu azotowego i są konieczne w żywych zbiornikach Taki filtr powinien mieć jak największy wkład ceramiczny, żeby zapewnić bakteriom nitryfikacyjnym jak najlepsze warunki bytowania. 





© Lady BonaFide

Wykorzystywanie i publikowanie w części lub całości tekstów, zdjęć i rysunków bez zgody autora jest zabronione i podlega ochronie prawa autorskiego

1 komentarz: