Co trzeba wiedzieć aby transport był bezpieczny i jak najmniej bezstresowy dla ryb. Przewożenie ryb z naszego lub czyjegoś akwarium może wydawać się wielkim problemem, ale odpowiednio zaplanowany i przemyślany oraz odpowiednio dobrane materiały transportowe nie powinny przysporzyć nam zbytnich problemów.
Dlaczego transportujemy ryby akwariowe ?
Dlaczego transportujemy ryby akwariowe ?
- Gdy się np. przeprowadzamy w inne miejsce zamieszkania, musimy zabrać ze sobą nie tylko nasze ryby, ale również cały nasz wodny świat.
- Może się zdążyć, że z różnych powodów musimy sprzedać lub oddać nasze akwarium wraz z rybami i musimy zapewnić bezpieczny transport zbiornika i ryb.
- Innym razem gdy chcemy kupić nowe rybki w sklepie akwarystycznym i będziemy musieli je ze sklepu przywieść do domu
- Możemy też nabyć ryby bezpośrednio od hodowcy z innego miasta i musimy po nie pojechać dość daleko.
- Hodowcy sprzedający rybki często muszą wysyłać je do osoby zamawiającej, przesyłka i ryby muszą być dobrze zabezpieczone i dotrzeć do nabywającego żywe, zdrowe i niezestresowane.
- Niektórzy akwaryści biorą udział w wystawach akwarystycznych i pokazach hodowlanych, muszą oni ze sobą zabierać ryby i wrócić z wystawy z powrotem.
W czym przewozić ryby i inne bezkręgowce ? ODDYCHAJĄCE WORKI
W zależności od ilości i wielkości ryb transportujemy swoje ryby albo w poliutylenowych specjalnych grubych i odpornych workach kupionych w sklepie akwarystycznym. Nie używajcie cienkich i słabych worków ani rek
W zależności od ilości i wielkości ryb transportujemy swoje ryby albo w poliutylenowych specjalnych grubych i odpornych workach kupionych w sklepie akwarystycznym. Nie używajcie cienkich i słabych worków ani reklamówek z marketu bo nie są do tego przeznaczone i mogą wydzielać toksyny do wody !!!
Worki napełnia się wodą mniej niż połowa ok.1/4 worka wody, reszta przestrzeni powinna być napompowana powietrzem lub najlepiej czystym tlenem, możemy też użyć tabletki uwalniające tlen. Tak przygotowany worek pozwoli rybom na swobodne oddychanie podczas transportu i zmniejszy ich stres.
Napompowane worki owijamy dobrze gumką, by nie wypuścić powietrza. Dobrze jest wsadzić do drugiego worka na wypadek, gdyby pierwszy worek przedziurawił się, lub pękła gumka. Podczas dłuższego transportu ryby bardziej potrzebują powietrza niż wody dlatego w worku powinno być więcej powietrza niż wody.
Obecnie w handlu mamy dostęp do nowych innowacyjnych tworzyw plastikowych. Taką nowością są oddychające worki do transportu ryb !!!
Takie worki to unikalna technologia, zapewnia stały dostęp tlenu O2, usuwa szkodliwy dla zwierząt CO2, minimalizuje stres związany z podróżą,,minimalizuje ryzyko śmierci w trakcie transportu, zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny worek. Worki umożliwiają stały przepływ gazów, podczas którego następuje przesyłanie dwutlenku węgla z wody na zewnątrz worka i pochłanianie tlenu z atmosfery poprzez ścianki do jego wnętrza. Zapewnia to rybom stały dopływ świeżego tlenu do woreczka i daje rybom oraz innym zwierzętom wodnym możliwość oddychania. Takie worki świetnie się sprawdzają gdy ryby i inne bezkręgowce, muszą przebyć długą i daleką podróż.
Pamiętać należy, że im dłuższa jest podróż tym musimy zapewnić odpowiednio większy worek dla ryb. Można też ryby pakować każda osobno, wtedy zużycie tlenu będzie mniejsze. Worki pakujemy do pudełka kartonowego wyłożonego styropianem a wolne przestrzenie uzupełniamy zgniecionymi gazetami. Obecnie w handlu w marketach dostępne są różne styroboksy, pudełka do pakowania mrożonek, i inne.
Jak pakować ryby o różnych wielkościach i wymaganiach ?
W workach umieszczać należy po kilka ryb jeśli są jeszcze małe, ryby większe należy pakować do większych worków. Natomiast ryby drapieżne i agresywne zawsze pakujemy do worków pojedynczo. Ryby żyjące w ławicach umieszczać powinno się razem w jednym dużym worku by czuły się bezpieczniej w grupie. Duże dorosłe ryby, np. paletki, skalary, frontosy i inne duże pielęgnice, ziemiojady, przewoziłam w dużych plastikowych wiaderkach ze szczelną pokrywką by zapobiec wylewaniu się wody podczas jazdy. Wodę we wiaderkach wcześniej dobrze natleniałam, a w czasie podróży co jakiś czas uchylałam pokrywę z wiaderek by wpuścić do nich świeże powietrze. Wiaderka i worki musza być dobrze okryte przed zimnem i gorącem w zależności od pory roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz