Strony

WODA W AKWARIUM

FILTRACJA W AKWARIUM

POKARMY DLA RYB DOMOWEJ ROBOTY

AKWARIUM - ZBIORNIK

TRANSPORT RYB I AKWARIUM

Systematyka Ryb

ZRÓB TO SAM

AFRYKAŃSKIE RZEKI - HEMICHROMIS LIFALILI

PIĘKNA RYBA Z RODZINY PIELĘGNIC Z AFRYKI WYSTĘPUJĄCA W DORZECZU KONGO, NIGER, NIL.


Afryka oprócz jezior posiada również wspaniałe rzeki, które swoje źródła mają wysoko w górach i jak każda rzeka swe ujście w oceanie. Rzeka Kongo przez połowę swej długości posiada wartki, lub nieco słabszy nurt z występującymi wodospadami. Rzeka porywa butwiejące drewno, jak i resztki organiczne do niżej położonych partii rzeki. Ten odcinek przez swój wartki nurt znikomą ilość podłoża posiada bardzo słabą roślinność. 

Gatunek słodkowodnej ryby tropikalnej (tropical fish) okoniokształtnej z rozpowszechnionej rodziny pielęgnicowatych. Hemichromis Lifalili - Czerwieniak kongijski czyli Czerwieniak dwuplamy - piękna afrykańska pielęgnica, jedna z najbardziej ubarwionych czerwonych pielęgnic afrykańskich..

Mimo dużej agresywności i nieznośnego zachowania, ryba hodowana jest w akwarium przez wielu akwarystów na całym świecie. Jest szeroko rozprzestrzeniona od Nigru do Konga i Nilu. W dorzeczu Konga występuje, z wyjątkiem regionów Shaba i Kasaï. Nie występuje na terenach bagiennych ani w rwących strumieniach.

WYGLĄD RYB
Ta Pielęgnica afrykańska osiąga długość od 12 - 15 cm, lecz pozbawiona naturalnego, żywego i roślinnego pokarmu, lub złych parametrów wody ma tylko około 8 cm - 10 cm. Grzbiet ryby ma barwę oliwkowo-brunatną do czerwonej a brzuch żółtawo - oliwkowy do lekko czerwonego. W czasie tarła samiec przybiera intensywne czerwone barwy, a jego całe ciało usiane jest drobnymi, zielono żółtymi-metalicznie mieniącymi się punktami. Samica jest oliwkowo - czerwona, z lekko żółtym przodem ciała i brzuchem. Ubarwienie i intensywność tej pielęgnicy zależy w dużym od nastroju i wieku ryb. Tylna krawędź płetwy ogonowej jest intensywnie czerwono obrzeżona. Na czerwonym tle rozłożone są jasno niebieskie plamki tworzące luźno ułożone linie wzdłuż boków ciała.  Prawidłowo pielęgnowane ryby w akwarium mają piękne barwy nawet w okresie spoczynku czyli poza tarłem. Długie trzymanie ryb w nieodpowiednich warunkach np. zła jakość wody, nie odpowiednia temperatura wody, za mały zbiornik lub dieta zbyt monotonna prowadzą do utraty barwy. Ryby wtedy są słabo ubarwione, mają złożone płetwy, mało się ruszają w zbiorniku. Nie są wtedy tak atrakcyjne. Ale gdy zapewnimy im odpowiednie warunki potrafią zaskoczyć swymi barwami i temperamentem.


Afryka - Kongo- Hemichromis Lifalili - Czerwieniak kongijski

DYMORFIZM PŁCIOWY
Jeśli chodzi o dymorfizm płciowy u czerwieniaka kongijskiego, to  bardzo wyraźnie jest widoczny  już przy wielkości 4-5 cm. U samców płetwa odbytowa jest zaostrzona, lecz bez wyraźnego przedłużenia. Dodatkowo płetwy samca są wyraźnie szersze niż u samicy. Samica ma płetwy zaokrąglone. Jest nieco mniejsza i bardziej krępa, zaokrąglona. W okresie tarła ma wyraźnie okrągły i napęczniały od ikry brzuszek.


Afryka - Kongo- Hemichromis Lifalili - Czerwieniak kongijski

AKWARIUM 
Jest to ryba terytorialna i dość agresywna, szczególnie w okresie godowym. U tego gatunku również samice wykazują agresję w okresie godów. Pielęgnice te nie nadają się do towarzyskiego akwarium wielogatunkowego. Akwarium jednogatunkowe powinno odzwierciedlać warunki panujące w rzekach afrykańskich. Akwarium powinno być duże minimum 100 litrów, ja swoje czerwieniaki hodowałam w zbiorniku 150 litrów. W akwarium trzeba im zapewnić sporo wolnej przestrzeni do pływania. 

Akwarium dla ryb należy przygotować ze żwirowatym podłożem, należy w nim umieścić kilka płaskich kamieni, które posłużą do tarła, jak również mogą się na nich zasiedlić glony, które również są chętnie wyskubywane przez czerwieniaki. Potrzebne też będą korzenie oraz skalne groty, które częściowo dadzą schronienie rybom. Należy stworzyć liczne kryjówki, które umożliwią rybom ucieczkę przed nadmiernie agresywnymi osobnikami. Miejscami w zbiorniku można posadzić mocne i sztywne o grubych liściach  rośliny i zabezpieczyć je przed wyrywaniem. Rośliny akwarystyczne można najpierw umieścić w plastikowych doniczkach a potem zakopać do żwiru i umocnić je większymi kamieniami. Słabsze delikatniejsze i miękkie rośliny zostaną wykopane i zjedzone lub będą pływały na powierzchni zbiornika. Należy umocować je na tyle by kopiące w podłożu ryby ich nie wykopywały. Wszystkie dekoracje również należy tak umocować by ryby nie zostały przygniecione pod obsuniętymi kamieniami czy korzeniami w trakcie kopania. 

WODA
Woda w akwarium z czerwieniakami powinna  mieć temperaturę okresowo od 20-27°C, choć okresowo poza okresem tarła znoszą spadki temperatury 18-20 stopni, oczywiście wtedy nie będą miały intensywnego ubarwienia, wraz ze spadkiem temperatury kolory stają się bledsze. Odczyn wody w akwarium na poziomie pH 6,5-7,5, woda miękka do średnio twardej pomiędzy 14 - 20°n i  Potrzebny jest  dobry wydajny filtr mechaniczny i biologiczny, oraz bardzo dobrze napowietrzona woda. Ryby te są dość odporne na choroby i zmiany fizykochemiczne wody, pod warunkiem że nie trwają zbyt długo.



TARŁO RYB
Hemichromis Lifalili  żyją w parach, dobierają się same ze stada, trzeba im pozwolić na samodzielne dobranie. WAŻNE !!!!  Nie należy samemu dobierać samca i samicy, ponieważ źle dobrana para będzie toczyć walki ze sobą, zamiast odbywać tarło, co może doprowadzić do ostrego poturbowania jednego z nich a nawet śmierci.



Tarło ryb poprzedza piękny taniec godowy samca, który z naprężonymi płetwami krąży wokół samicy. Ikra jest składana na otwartym podłożu. Samica wybiera odpowiedni kamień, sprawdza go kilka razy, dotyka pyszczkiem i ociera się brzuchem, sprawdza też dokładnie całą okolicę kamienia. Na dokładnie oczyszczonym przez samicę kamieniu, która to tę czynność wykonuje bardzo starannie, przybierając momentami pozycję głową w dół. Kamień czyści tylko samica, natomiast samiec wykopuje płytki dołek w pobliżu kamienia, oczyszczając go z niepotrzebnych elementów. Po tych wszystkich czynnościach para przystępuje do tarła. U ryb wyraźnie już widać pokładełka, u samca nieco dłuższe, a u samicy krótsze i grubsze. Samica dotykając brzuchem kamienia składa ikrę i przesuwając się wzdłuż niego układa ikrę rzędami. Potem odpływa na chwilę, a jej miejsce zastępuje samiec, który zapładnia ikrę. Po zakończonym tarle, samica  wachluje ikrę płetwami płetwami, a czasami ruchami całego ciała, napędzając w ten sposób świeżą, dobrze natlenioną wodę. W tym czasie samiec pływa w pobliżu pilnując rewiru. 

Po około 48 do 72 godzinach od złożenia ikry wykluwają się larwyLiczba larw wylęgających się z jednego złożenia wynosi około 100 - 300 sztuk. Larwy zostają przeniesione przeważnie do wykopanego wcześniej dołka. Czasem para przenosi je na pobliski korzeń, lub do wnętrza łupiny orzecha kokosowego, jeśli uzna że dołek jednak nie jest odpowiedni dla ich potomstwa. Samiec bardzo dobrze opiekuje się złożonymi jajami oraz młodymi larwami a później narybkiem. Ryby dbając o larwy przenoszą go w miejsca dobrze natlenione. Czerwieniaki to wspaniali rodzice, pilnują narybku, wypływają wspólnie z gniazda, oprowadzając stopniowo narybek po zbiorniku, coraz to dalej, by zaznajomić go z całym zbiornikiem. Rozmnażanie ryb i opieka nad narybkiem to wspaniały widok i doświadczenie dla akwarysty.

ŻYWIENIE
Hemichromis lifalili , pod względem wyżywienia, nie sprawiają żadnych kłopotów. Są raczej wszystkożerne. Chętnie spożywają każdy pokarm naturalny oraz sztuczny, zarówno pokarm żywymrożony oraz pokarm suchy. Można im podawać siekane dżdżownice, larwy owadów. Pokarm urozmaicony zjadany jest chętnie, a nawet żarłocznie. Karmimy 3-4 razy dziennie małymi porcjami tak by ryby zjadły całość a pokarm nie zalegał w zbiorniku. Oprócz pokarmu mięsnego chętnie zjadają pokarm roślinny, takiego pokarmu częściowo dostarczą im rośliny w akwarium oraz glony. Dodatkowo dokarmiamy je suchymi pokarmami roślinnymi, może to być spirulina, parzone liście sałaty, szpinaku., mniszka lekarskiego. Brak pokarmu roślinnego powoduje słaby wzrost i ubogie wybarwienie. Dorosłe osobniki z chęcią połykają żywe rybki, są drapieżnikami, wiec polują na mniejsze ryby w akwarium. Zdarza się, że po odbytym tarle gdy warunki w zbiorniku nie pozwalają na rozwój larw, zjadają całą swoją ikrę. 

Małe rybki, karmimy drobnym jak pył planktonem, oczlikami, pierwotniakami,   ugotowanym na twardo żółtkiem oraz suszonym Mikrovitem lub roztartymi na pył suszonymi roślinami. Narybek jest żarłoczny i rośnie dość szybko. Wśród narybku panuje kanibalizm, większe rybki często zjadają te które wolniej rosną lub są słabsze. 

                          Karmienie czerwieniaków kongijskich z ręki



    

Te pielęgnice mimo swego agresywnego zachowania, terytorializmu są wspaniałymi rybami, gdy zapewni się im odpowiednie warunki które opisałam powyżej to pięknie wyglądają, są wspaniale wybarwione, mają żywy temperament. Mają widowiskowe tarło,  dodatkowym atutem jest ich wspaniała opieka nad narybkiem. Dlatego polecam czerwieniaki  dwuplame doświadczonym już akwarystom, aby spróbowali hodowli tych wspaniałych i pięknych pielęgnic. Dostarczą im wielu nie zapomnianych wrażeń i kolejnych doświadczeń akwarystycznych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz