Strony

WODA W AKWARIUM

FILTRACJA W AKWARIUM

POKARMY DLA RYB DOMOWEJ ROBOTY

AKWARIUM - ZBIORNIK

TRANSPORT RYB I AKWARIUM

Systematyka Ryb

ZRÓB TO SAM

SHRIMP MIX - PRZEPISY

Jak zrobić własny SHRIMP - MIX dla ryb ?



Ponieważ dostaję wiele e-maili od polskich i zagranicznych akwarystów z prośbą o podanie dokładnego przepisu na słynny SHRIMP MIX mrożony pokarm dla ryb, dlatego wracam ponownie do tematu tej mieszanki pokarmowej własnej domowej roboty (DYI). Taki post pisałam już wcześniej,  ale ponowię temat aby indywidualnie każdemu nie odpisywać. Podaję kilka przepisów.



Dla jakich ryb przeznaczony jest shrimp mix ? 
Jest to doskonały pokarm dla ryb o szczególnych wymaganiach dietetycznych, szczególnie ryb preferujących pokarmy roślinne, dla ryb mięsożernych stosuje się zwiększone proporcje krewetek.Dla pielęgnic z jeziora Malawi i  jeziora Tanganika. Można nim skarmiać pyszczaki z grupy Mbuna i Utaka z jeziora Malawi, tropheusy z jeziora Tanganika i inne tanganikańskie ryby np. szczelinowce i muszlowce. Wersja dla roślinożernych nie pogardzą glonojady.


Shrimp mix - co to jest ? -  to po prostu mieszanka składająca się ze składników roślinnych, mięsnych, witamin i substancji wiążącej. Podstawowy shrimp mix to krewetki i zielony groszek z dodatkiem substancji wiążącej. To doskonały pokarm dla ryb do samodzielnego przygotowania w domu. Tradycyjny przepis to proporcje 1:1, czyli jedna część krewetek + jedna część zielonego groszku, jednak nie jest to ścisłą regułą, której trzeba się trzymać. Proporcje krewetek i groszku można dobrać biorąc pod uwagę czy pokarmem będziemy karmić pielęgnice roślinożerne czy mięsożerne. Dla ryb mięso i wszystkożernych stosuję proporcje 1:1, ale dla moich roślinożerców przygotowuje wersje 2:1

Shrimp mix dla ryb klasyczny 



0.5 kg krewetek w całości ze skorupkami 
0.5 kg zielonego, mrożonego groszku 
5 ml spiruliny w proszku  
5 kropel witamin w płynie 
żelatyna w proszku lub agar - proporcje na opakowaniu




Shrimp mix wzbogacony: 

 krewetki, małże
 mrożony zielony groszek, szpinak
 rozdrobnione rośliny wodne - wgłębka
 suszona pokrzywa
 spirulina w proszku
 sproszkowany czosnek
 tran
 witaminy



Shrimp mix dla roślinożerców

0.5 kg krewetek w całości ze skorupkami 
1 kg zielonego, mrożonego groszku 
0,3 kg blanszowanego szpinaku
0,1 kg brokuły gotowane
0,1 kg marchewki gotowanej
5 - 7 ml spiruliny w proszku  
5 kropel witamin w płynie 
żelatyna w proszku lub agar - proporcje na opakowaniu




Shrimp mix dla mięsożerców

1 kg krewetek w całości ze skorupkami 
0,4 kg filet z białej ryby
20 szt małży
0,6 kg zielonego groszku 
0,3 kg blanszowanego szpinaku
5 ml spiruliny w proszku  
5 kropel witamin w płynie 
żelatyna w proszku lub agar - proporcje na opakowaniu




Składniki mięsne

Jednak skład mieszanki można trochę modyfikować stosując podobne składniki. Na zmianę zamiast krewetek możemy użyć do mieszanki: kraby, kalmary, małże, mięso chudych morskich ryb, suszone rozwielitki. Owoce morza trzeba dokładnie wypłukać bo na pewno będą pokryte glazurą. Dobrze by było użyć krewetek nie obranych z pancerzykiem i odnóżami, gdyż zawarta w nich chityna reguluje czynności przewodu pokarmowego ryb i nie dopuszcza do niestrawności oraz zaparć. Chitynę zawierają też osłonki rozwielitek, które również można dodać do mieszanki, gdy mamy krewetki koktajlowe obrane, wtedy nie zawierają chityny.

Składniki roślinne


Zielony groszek musi być mrożony, nie wolno dawać groszku z puszki w zalewie !!!Natomiast oprócz zielonego groszku można dać inne warzywa np. brokuły, marchew, dynia, szpinak, sałata, mniszek, pokrzywa, kiełki. Jednak wiem że warzywa liściaste zawierają kwas oksolinowy który utrudnia wchłanianie wapnia dlatego nie powinny stanowić podstawy mieszanki, ale tylko jako dodatek. Jeśli Shrimp mix podajemy codziennie to lepiej ominąć warzywa liściaste i użyć groszek, marchew, brokuły, dynie i pokrzywę. Warto dodawać młode liście świeżej pokrzywy sparzonej oczywiście lub pokrzywę suszoną , gdyż zawiera dużo wartościowych składników mineralnych.

W moich mieszankach stosuję na przemiennie groszek, brokuły, kalafior, marchewka, dynia, a szpinak i pokrzywa jest tylko mniejszym dodatkiem, podobnie jak spirulina.

Spirulina

Jako dodatku do mixu używam spirulinę w proszku, jest do nabycia w sklepie ze zdrową żywnością, ale bez żadnych dodatków ziołowych - musi być czysta najlepiej sproszkowana. Spirulina zawiera około 4000 substancji odżywczych, zawiera białko, węglowodany, tłuszcze, błonnik, witaminy i minerały. Spirulina to bomba witaminowa dlatego  trzeba podawać umiarkowanie, nie należy skarmiać ryb samą czystą spiruliną, ale jako dodatek ok. 5% - 10%. w nadmiarze niektóre witaminy mogą szkodzić podobnie jak u ludzi. 

Można też kupić spirulinę w płatkach w sklepie zoologicznym, ale należy pamiętać że jest ona już wzbogacona różnymi dodatkami np: glony kelp, mączka z ryb i krewetek, mięczaki, tran, białko roślinne, zboża, drożdże, witaminy, minerały, lecytyna itp. Dodając taka spirulinę należy w shrimp mixie pominąć witaminy w kroplach.

Spirulina to wysuszone glony – składnik pokarmów dla ryb roślinożernych - występujące w czystych głębinach morskich. Potocznie nazywane zielonym złotem. To bogate źródło składników odżywczych, dzięki zawartości białka (65%) organizm łatwo ją przyswaja. Jest najbogatszym, roślinnym źródłem ważnych dla życia witamin : B, B1, B12 oraz A, D, E, K. Sprulina zawiera wszystkie podstawowe minerały, pierwiastki, sole mineralne i enzymy których organizm ryby nie jest w stanie sam wyprodukować. Stopień przyswajalności tych składników wynosi ok. 95 %, co pozwala na szybkie przywracanie równowagi fizjologicznej i zwiększenie ogólnej odporności organizmu.


Witaminy

W tradycyjnym przepisie na Strimp - mix dodaje się jeszcze witaminy w płynie, niektórzy akwaryści stosują dodawanie vibowitu w proszku lub kropelkach dla dzieci o smaku waniliowy. Ja jednak nie stosuję dodatkowych witamin w swych mieszankach, ponieważ witaminy dostarczam w innych zbilansowanych pokarmach płatkowanych i granulowanych dla pielęgnic.

Inne dodatki

Dodatkowo wg potrzeb można dodać do mixu np. czosnek w celach zdrowotnych, lub profilaktycznie w leczeniu pasożytów wewnętrznych u ryb. Oczywiście nie musimy dodawać czosnku do całego mixu, można podzielić go na dwie części i dodać czosnek tylko do jednej z nich. 

Substancja wiążąca 

Ważny jest dobór substancji wiążącej wszystkie składniki razem. Akwaryści często podają w swym przepisie żelatynę lub białko jaja kurzego. Jednak żelatyna regularna spożywana może dodatkowo zaszkodzić nasilając stany zapalne organizmu na skutek zawartych nasyconych kwasów tłuszczowych. Dodatkowo dla ryb może być ciężkostrawna. Ja osobiście staram się nie używać żelatyny w swojej kuchni, dlatego też nie używam jej do przygotowania Shrimp mix dla swoich pielegnic. Jako substancji wiążącej używam roślinny Agar, który jest dużo łatwiej strawny od żelatyny i jest zdrowszym składnikiem odżywczym.







Jak przygotować Shrimp mix ?

1. Produkty mięsne - skorupiaki lub mieczaki dokładnie płuczemy, przelewamy gorącą wodą. Dodajemy do nich produkty roślinne - warzywa i całość miksujemy. 

2. Następnie dodajemy dodatki: spirulinę w proszku lub płatkach, rozdrobnioną pokrzywę, sproszkowany czosnek i witaminy. Całość znów miksujemy ale nie za gładko bo potem po rozmrożeniu w wodzie rozbija się na pył i brudzi wodę. 

3. Zmiksowaną masę dodajemy do przygotowanego rozpuszczonego w gorącej wodzie agaru lub innej substancji wiążącej. Mieszamy by nie było grudek. To wszystko, bardzo proste. Shrimp mix jest już gotowy. 

4, Teraz wystarczy go podzielić na porcje i zapakować w woreczki i zamrozić. Wkładam masę do małych śniadaniowych woreczków i spłaszczam tworząc płaską taflę grubości do 5 mm, którą po zamrożeniu łatwo się odłamuje i podaje rybom. Można też włożyć do woreczków lub pojemników na kostki lodu. 

Polecam Shrimp mix podawać rybom 3-4 razy na tydzień, na przemian z innymi pokarmami w zależności od preferencji danych gatunków ryb.





Jak przechowywać shrimp mix ?
Przygotowaną masę pakujemy i zamrażamy. Należy przechowywać nie dłużej niż 3-4 miesiące ponieważ zawarte w mixie witaminy zanikną.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz