Strony

WODA W AKWARIUM

FILTRACJA W AKWARIUM

POKARMY DLA RYB DOMOWEJ ROBOTY

AKWARIUM - ZBIORNIK

TRANSPORT RYB I AKWARIUM

Systematyka Ryb

ZRÓB TO SAM

WKŁADY MECHANICZNE






JAKIE WYBRAĆ WKŁADY DO FILTRACJI MECHANICZNEJ ?

Filtracja mechaniczna odpowiedzialna jest za usuwanie drobnych zanieczyszczeń, odchodów ryb, cząstek roślin, osadów i resztek jakie znajdują się w wodzie. Filtr wychwytuje resztki organiczne a odpowiednie wkłady mają za zadanie zatrzymać je po to by woda była przejrzysta i bez pływających w niej resztek i pyłów. 

Wszystkie wkłady mechaniczne stosowane w filtrach mechanicznych powinny być obojętne chemicznie, nie wydzielać do wody samoistnie ani w wyniku reakcji z wodą żadnych substancji chemicznych.

Wkłady mechaniczne stosuje się jako pierwsze warstwy filtracyjne, czyli umieszcza się je w tych komorach filtra, do których w pierwszej kolejności dopływa brudna woda z akwarium.

►Włóknina - czyli kłębki wykonanych ze sztucznego materiału grubych nici, ma najmniejszą gęstość ze wszystkich wkładów, dlatego za jej pomocą usuwa się największe zanieczyszczenia fizyczne. Powinno się ją zatem umieszczać jako pierwszą warstwę filtracyjną.

►Gąbki - są najczęściej wykorzystywanym w akwarystyce materiałem filtracyjnym. Są średniej gęstości materiałem. Zatrzymują większe drobiny zanieczyszczeń. Mogą zatem stanowić drugą warstwę w filtracji mechanicznej, po włókninie. Zależnie od gęstości, używamy je do odfiltrowywania zanieczyszczeń różnej wielkości – gąbki o największych porach zawsze stanowią pierwszą warstwę w filtrze. 

Jednak nie wszystkie gąbki się nadają. Należy stosować tylko te, które są przeznaczone do filtracji wody w akwarium, Gąbki stosowane w domu mogą zawierać szkodliwe dla ryb związki chemiczne i barwniki, które będą przenikać do wody i zanieczyszczać, zatruwać akwarium. Należy stosować tylko specjalne gąbki dostępne w sklepach akwarystycznych. Stosując wkłady zakupione w takich sklepach mamy pewność, że nie uwolnią do wody szkodliwych zanieczyszczeń oraz nie rozłożą się za sprawą bakterii. 


Na powierzchni gąbki oraz w jej wnętrzu osadzają się również pożyteczne bakterie nitryfikacyjne, jednak uzyskana w ten sposób filtracja biologiczna nie jest bardzo efektywna. Jeśli stosujemy gąbkę również jako wkład mechaniczny i biologiczny, płuczemy ją wyłącznie w wodzie spuszczonej z akwarium podczas podmiany. Chodzi o to, by nie zabijać bakterii nikryfikacyjnych.

►Wata perlonowa - to bardzo włóknisty materiał wykonany z tworzyw sztucznych, mający nitkowatą strukturą, mniej lub bardziej zbitą. w

.kłady te są najbardziej gęste i służą do usuwania z wody najmniejszych zanieczyszczeń fizycznych. Z tego powodu powinny stanowić ostatnią warstwę filtracji mechanicznej. Należy stosować tylko specjalnie przystosowane waty i maty żeby mieć pewność że nie uwolnią do wody szkodliwych zanieczyszczeń oraz nie rozłożą się za sprawą bakterii. 

►Mata perlonowa - to po prostu odmianą waty perlonowej, ale jest nieco gęściejsza i pocięta na prostokątne lub kwadratowe kawałki. Wkłady te są najbardziej gęste i służą do usuwania z wody najmniejszych zanieczyszczeń fizycznych. Z tego powodu powinny stanowić ostatnią warstwę filtracji mechanicznej. Należy stosować tylko specjalnie przystosowane waty i maty żeby mieć pewność że nie uwolnią do wody szkodliwych zanieczyszczeń oraz nie rozłożą się za sprawą bakterii. 

Maty perlonowe i maty perlonowe  mają zastępować tradycyjną gąbkę i stanowić jedyny wkład mechaniczny. W większych, wielokomorowych filtrach stosuje się je jako dodatkowy materiał filtracyjny i umieszcza najczęściej za gąbką i innymi mniej zwartymi substratami. Podczas czyszczenia filtra, waty i maty perlonowej nie czyścimy, tylko wyrzucamy. Ze względu na strukturę po prostu nie da się ich dokładnie oczyścić

►Ziemia okrzemkowa - przypomina drobnoziarniste podłoże o żółtawo beżowym zabarwieniu. Ziemia okrzemkowa jest niezwykle wydajnym materiałem filtracyjnym, która ponoć może wychwycić z wody nawet pasożyty i bakterie. Stosuję się ją jako ostatnią ze wszystkich warstw mechanicznych, ponieważ służy do odfiltrowywania najdrobniejszych cząstek. Ziemia okrzemkowa jest materiałem wielokrotnego użytku. Trzeba ją porządnie wypłukać pod bieżącą wodą, a dodatkowo najlepiej wyprażyć, by zabić wszelkie bakterie i pasożyty, które się w niej zgromadziły.

►Piaski i żwiry o różnej granulacji stosuje się w filtracji od dawna. Mają dwie ważne zalety: bardzo dobrze przepuszczają wodę i doskonale wychwytują z niej różnorodne zanieczyszczenia mechaniczne. Stosujemy je jako dodatkowy materiał filtracyjny. Przed umieszczeniem w filtrze najlepiej wsadzić je do specjalnej siateczki. Podobnie jak gąbki i ziemia okrzemkowa jest to materiał wielokrotnego użytku, który dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą. 

►Amonit - produkowany jest z pewnego rodzaju skał i ma zwykle postać drobnego żwirku, którego średnica ziaren wynosi około 1-3 mm. Używany bywa również do filtracji biologicznej, ponieważ stanowi dobre podłoże dla rozwoju bakterii nitryfikacyjnych.Ten substrat stosujemy jako dodatkową mechaniczną warstwę filtracyjną. Przed użyciem trzeba go bardzo dobrze wypłukać, ponieważ zawiera dużo pyłów, które zanieczyszczą akwarium. Do filtra wkłada się go w specjalnych siateczkach


WAŻNE !!!

Należy pamiętać o bardzo ważnych zagadnieniach związanych z eksploatacją wkładów do filtrów akwarystycznych. Nigdy nie należy wymieniać od razu wszystkich wkładów filtrujących. Wkłady zawsze myjemy w wodzie o temperaturze zbliżonej do panującej w akwarium, nigdy pod bieżącą  wodą z kranu, nigdy w gorącej wodzie bo zniszczymy pożyteczne bakterie nitryfikacyjne, które biorą udział w cyklu azotowym. Wkłady zawsze płuczemy w wodzie spuszczonej z akwarium podczas częściowej podmiany wody. Nie należy myć wkładów filtracyjnych zbyt dokładnie, ponieważ możemy zabić wszelkie pożyteczne bakterie w nich się znajdujące.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz