Strony

WODA W AKWARIUM

FILTRACJA W AKWARIUM

POKARMY DLA RYB DOMOWEJ ROBOTY

AKWARIUM - ZBIORNIK

TRANSPORT RYB I AKWARIUM

Systematyka Ryb

ZRÓB TO SAM

FILTRACJA MECHANICZNA









CO TO JEST FILTRACJA ?

Filtracja polega na przepuszczeniu wody w akwarium przez odpowiednio dobrane materiały filtracyjne, które usuwają z niej wszelkie zanieczyszczenia różnego rodzaju w zależności od frakcji i pochodzenia. W całym procesie filtracji wody wyróżniamy trzy rodzaje filtracji: mechaniczną, chemiczną i biologiczną.

NA CZYM POLEGA FILTRACJA MECHANICZNA ?



Filtracja mechaniczna jest pierwszym, niezbędnym etapem uzdatniania wody w akwarium,  to podstawowy rodzaj filtracji w akwarystyce. Ten rodzaj filtracji powinien być stosowany w każdym akwarium i odbywać się w sposób ciągły - czyli 24 godziny na dobę. Filtracja mechaniczna zapewnia filtrację fizycznych nieczystości. Stosuje sięw każdym rodzaju zbiorników od małych po duże. 

Taka filtracja wychwytuje pierwsze większe zaniczyszczenia widzialne z przepływającej wody, służy do usunięcia z wody wszelkich zawiesin i stalych cząstek różnego pochodzenia, zanieczyszczeń które przeniknęły do toni wodnej w wyniku wzruszenia podłoża czy też kurzu, zanieczyszczeń które dostały się do wody z powietrza osiadając na jej powierzchni, osadów, odchodów ryb, resztek pokarmu, drobinek mułu, szczątków roślin, itd. 

Dzięki filtracji mechanicznej uzyskuje się efekt estetyczny poprzez zwiększenie przejrzystości wody i jej wyklarowanie jak i usuwa się z obiegu zbiornika odfiltrowane zanieczyszczenia, chociaż to następuje dopiero po oczyszczeniu  czyli wypłukaniu wkładu filtra.

Możemy stosować  każdy rodzaj filtrów wewnętrznych i zewnętrznych. Jednak skuteczność filtracji, czyli wielkość najmniejszych usuwanych cząstek zależy od zastosowanych  wkładów filtracyjnych oraz wydajności filtra. 

Zanim zastosujemy wkłady chemiczne czy biologiczne, wodę zawsze poddajemy filtracji mechanicznej. Filtracja mechaniczna jest pierwszą warstwą filtrującą, która uniemożliwia dostęp  zanieczyszczeń  do następnych warstw filtrujących. Filtry mechaniczne stosuje się w dużych zbiornikach jako dodatkowy filtr  po to by nie otwierać zbyt często filtru pełniącego rolę biologicznego. W małych zbiornikach pełnią funkcje mechaniczne i biologiczne.

Filtry mechaniczne można podzielić na te o szybkim i o powolnym przepływie wody przez wkład filtracyjny. Filtry o powolnym przepływie mają zastosowanie w akwariach z małą ilością ryb, narybkiem i najczęściej są to filtry gąbkowe.

Filtr mechaniczny wewnętrzny dodatkowo  zapewnia konieczny ruch wody wewnątrz zbiornika i go natlenia. Filtry wewnętrzne jednak zajmują miejsce wewnątrz  zbiornika i mają mało miejsca na rózne wkłady. Najczęściej mieści się w nich tylko gąbka lub wata perlonowa, która głównie filtruje mechanicznie a  biologicznie zaś w niewielkim stopniu. Ponieważ powierzchnia gąbki nie jest za duża. Jednak jakieś  kolonie pożytecznych bakterii ja zasiedlają.

Fizyczna - mechaniczna  filtracja nie zmienia składu chemicznego wody. Jednakże istnieją również  filtry mechaniczne poprawiające także skład chemiczny wody ( głównie pH ).  W tego typu filtrach jako tamponów używa się węgla brunatnego oraz różnego rodzaju stabilizatorów pH.




ZASTOSOWANIE FILTRÓW MECHANICZNYCH

Filtr mechaniczny może być zastosowany jako:

samodzielny filtr pracujący niezależnie obok innych filtrów np. biologicznych, z tym że w zależności od potrzeb może być ich w akwarium więcej niż jeden.

jako pre filtr wstępnie oczyszczający wodę przed jej podaniem do innego rodzaju filtra np. biologicznego lub filtra UV lub filtra diatomowego

połączony  z filtrem biologicznym w jednej obudowie, to rozwiązanie jest najczęściej stosowane w filtrach kanistrowych - kubełkowych 

cały zespół filtrów mechanicznych, dwa lub więcej połączonych szeregowo z zachowaniem zasady ze każdy następny w szeregu jest wyposażony we wkład do filtrowania zanieczyszczeń o coraz mniejszych rozmiarach. Tego typu rozwiązanie jest stosowane w akwariach ze szczególnie wrażliwymi na zanieczyszczenia rybami.

FILTRY MECHANICZNE GĄBKOWE


Typowo mechanicznymi filtrami do akwarium są proste filtry gąbkowe, które umieszczamy wewnątrz zbiornika. Stosowane są od dawna i dobrze spełniają swoją rolę.  Wkład gąbkowy dzięki swej porowatej strukturze jest również dobrym siedliskiem bakterii nitryfikacyjnych odpowiedzialnych za filtrację biologiczną. Dlatego gąbka sprawdza się dobrze jako uniwersalne medium w mniejszych filtrach. Powierzchnia i wnętrze gąbki jest również miejscem, na którym osiedlają się bakterie nitryfikacyjne. Taki filtr gąbkowy pełni rolę filtra biologicznego do pewnego momentu. Jeśli jednak zależy nam na bardziej wydajnej filtracji biologicznej, trzeba zamontować w do zbiornika filtr zewnętrzny, który umożliwia zastosowanie różnych wkładów filtracyjnych. 





JAKIE WKŁADY DO FILTRACJI MECHANICZNEJ ?

Wszystkie wkłady mechaniczne stosowane w filtrach mechanicznych powinny być obojętne chemicznie, nie wydzielać do wody samoistnie ani w wyniku reakcji z wodą żadnych substancji chemicznych.

Wkłady mechaniczne stosuje się jako pierwsze warstwy filtracyjne, czyli umieszcza się je w tych komorach filtra, do których w pierwszej kolejności dopływa brudna woda z akwarium.

Włóknina czyli kłębki wykonanych ze sztucznego materiału grubych nici, ma najmniejszą gęstość ze wszystkich wkładów, dlatego za jej pomocą usuwa się największe zanieczyszczenia fizyczne. Powinno się ją zatem umieszczać jako pierwszą warstwę filtracyjną.

Gąbki są średniej gęstości materiałem filtracyjnym. Zatrzymują większe drobiny zanieczyszczeń. Mogą zatem stanowić drugą warstwę w filtracji mechanicznej, po włókninie.

Żwirki naturalne i ceramiczne zależnie od wielkości, służą do usuwania mniejszych lub większych zanieczyszczeń fizycznych.

Wata perlonowa i mata perlonowa wkłady te są najbardziej gęste i służą do usuwania z wody najmniejszych zanieczyszczeń fizycznych. Z tego powodu powinny stanowić ostatnią warstwę filtracji mechanicznej.




JAK CZYŚCIĆ  FILTRY MECHANICZNE ?

Wkłady filtracyjne, które służą do filtracji mechanicznej powinny być regularnie czyszczone, ponieważ osadzające się na nich resztki powodują stopniowe ograniczanie przepływu, zatykanie, wtedy spada efektywności samej filtracji.

W przeciwieństwie do filtrów biologicznych filtry mechaniczne należy czyścić minimum raz w tygodniu po to by oczyszczały mechanicznie jak najlepiej nasze akwarium. Częstym błędem początkujących akwarystów jest mycie ich bezpośrednio pod kranem i to w gorącej wodzie. 

Nie należy płukać gąbki w gorącej wodzie, ponieważ zabijamy w ten sposób cenne bakterie nitryfikacyjne, które osiedliły się na naszym filtre. Najlepiej płukać ją w wodzie spuszczonej z akwarium, podczas częściowych podmian wody. 

Wymiana wkładu filtracyjnego zależy od jakości i ilości przefiltrowanej wody.
Włókninę i gąbkę wymienia się bardzo rzadko, tylko wówczas, gdy już są bardzo zniszczone. Podczas czyszczenia filtra musimy je tylko porządnie wypłukać.

Watę i maty perlonowe wymieniamy podczas każdego czyszczenia filtra, ponieważ są bardzo gęste i uwięzionego w nich brudu po prostu nie da się wypłukać.


© Lady BonaFide

Wykorzystywanie i publikowanie w części lub całości tekstów, zdjęć i rysunków bez zgody autora jest zabronione i podlega ochronie prawa autorskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz