Strony

WODA W AKWARIUM

FILTRACJA W AKWARIUM

POKARMY DLA RYB DOMOWEJ ROBOTY

AKWARIUM - ZBIORNIK

TRANSPORT RYB I AKWARIUM

Systematyka Ryb

ZRÓB TO SAM

KWASOWOŚĆ WODY AKWARIOWEJ





CO TO JEST KWASOWOŚĆ WODY I NA CZYM POLEGA ?

Dla akwarystów odczyn pH to bardzo ważny. Jest on wskaźnikiem obecności w wodzie kwasów i zasad.  Odczyn wody w akwarium powinien być zbliżony do tego jaki występuje w miejscach naturalnego występowania naszych ryb. Wartość odczynu wody pH  trzeba kontrolować tak często jak to jest możliwe. Gdy wyniki testu wyjdą nam inne niż wymagane są dla hodowanych przez nas ryb należy jak najszybciej je skorygować.

Kwasowość wody – to zdolność wody do zobojętniania dodawanych do niej mocnych zasad. Może być wywołana obecnością rozpuszczonego dwutlenku węgla, słabych kwasów organicznych np. kwasów humusowych, soli, które ulegają w wodzie hydrolizie (np. soli żelaza lub glinu), substancji dodawanych w procesie uzdatniania wody, a także zanieczyszczeń.

kwasowość mineralna - jest to wskaźnik zawartości mocnych kwasów, oznaczany przez miareczkowanie próbki mocną zasadą do pH = 4,5 wobec oranżu metylowego lub potencjometrycznie

kwasowość ogólna - jest wskaźnikiem zawartości mocnych kwasów i soli mocnych kwasów i słabych zasad, oznaczanym przez miareczkowanie próbki mocną zasadą do pH = 8,3 wobec fenoloftaleiny lub potencjometrycznie.

Wartość pH poniżej 6 jest wodą silnie kwaśną
Wartość pH 6 do 6,9 lekko kwaśną
Wartość pH 7 to odczyn wody jest obojętny

Różne gatunki ryb żyjące w przeróżnych środowiskch na różnych kontynentach potrzebują  różny poziom kwasowości lub zasadowości wody. Jest to bardzo ważne, które ryby można trzymać razem, aby zapewnić im odpowiednie środowisko, w którym będą mogły żyć zdrowo. Gwałtowne zmiany pH mogą powodować wstrząsy dla ryb, mogą być nawet śmiertelne. Należy być szczególnie ostrożnym przy wprowadzaniu nowych ryb i podczas częściowej podmiany wody aby nie doszło do gwałtownych zmian parametrów wody.

Jeżeli odczyn jest za wysoki można go zmniejszyć:

►W sposób naturalny dodając garbniki: taninę lub przez moczenie w wodzie szyszek olchy, kory dębowej, liści dębowych, lub zielonych łupin orzecha włoskiego, można też wode przefiltrowac przez torf. Sa to naturalne i proste sposoby, jednak nie zawsze skuteczne, i niektóre gatunki ryb nie lubią  zbyt dużej ilości garbników w wodzie.

►Za pomocą preparatów dostępnych w sklepach akwarystycznych

►Dodając kwas ortofosforowy (kilka ml kwasu na 1 l wody) lub azotowy (1 ml  kwasu na 1 l wody). 
 Jest to jednak sposób nie polecany dla niedoświadczonych akwarystów.

Jeżeli odczyn jest zbyt niski możemy go zwiększyć:

►Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym

►Używając węglanu sodowego lub wodorowęglanu sodowego.

Podczas zmiany odczynu wody w akwarium trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

►Lepiej zmniejszyć lub zwiększyć pH za mało niż za dużo.

►Wszystkie zmiany powinny być przeprowadzane po dokładnym zbadaniu odczynu wody i co pewien czas powinny być kontrolowane.

►Nie wolno doprowadzić do zbyt dużej, nagłej zmiany odczynu pH. Powinno się to robić stopniowo w kilku etapach.

►Zmiany odczynu najlepiej przeprowadzać jest bez obecności ryb i roślin. Po zakończeniu korygowania pH powinny być one stopniowo wprowadzanie do zbiornika.


Również ważnymi parametrami wody jest zawartość związków azotu (amoniaku, azotynów, azotanów), fosforu, żelaza, manganu, chlorków, siarczanów, fluorków, oraz rozpuszczonych gazów (CO2, O2, siarkowodoru).



© Lady BonaFide

Wykorzystywanie i publikowanie w części lub całości tekstów, zdjęć i rysunków bez zgody autora jest zabronione i podlega ochronie prawa autorskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz