Strony

WODA W AKWARIUM

FILTRACJA W AKWARIUM

POKARMY DLA RYB DOMOWEJ ROBOTY

AKWARIUM - ZBIORNIK

TRANSPORT RYB I AKWARIUM

Systematyka Ryb

ZRÓB TO SAM

CO TO SĄ ATRAPY JAJOWE - DO CZEGO SĄ POTRZEBNE RYBOM ? ATRAPY JAJOWE U PYSZCZAKÓW.



ATRAPY JAJOWE, PYSZCZAKI, PIELEGNICE MALAWI, AKWAPASJA, TANIEC GODOWY
Są to plamki na płetwie odbytowej, to jedna lub kilka regularnych biało-żółtych lub żółto-pomarańczowych regularnych owalnych plamek na płetwie odbytowej samca, imitująca ziarna ikry. Przypominają one kształtem i kolorem ikrę ryb. U samców plamki te są duże i intensywnej barwy.



DO CZEGO SŁUŻĄ ATRAPY JAJOWE ?

Atrapy jajowe są różnej wielkości w zależności od gatunku ryby. U samic są one mniejsze, bledsze i występują w mniejszej ilości, lub nie występują wcale w zależności od gatunku. Atrapy jajowe są potrzebne samcowi do wabienia i uwodzenia samiczki podczas godów oraz pośrednio do procesu zapłodnienia ikry. Jak to się odbywa ? Samiec wybiera i przygotowuje miejsce do tarła. 

Gdy miejsce jest już przygotowane wyrusza na podbój swojej wybranki. Przybiera szatę godową, jego barwy ciała są bardzo okazałe i intensywne. Teraz gdy samiec przybrał szatę godową i jest tak intensywnie ubarwiony jego atrapy jajowe na płetwie odbytowej są jeszcze bardziej intensywne i wyraźne. Mają przecież wabić samiczkę :)


ATRAPY JAJOWE, PYSZCZAKI, PIELEGNICE MALAWI, AKWAPASJA, TANIEC GODOWY



ATRAPY JAJOWE, PYSZCZAKI, PIELEGNICE MALAWI, AKWAPASJA, TANIEC GODOWY



ATRAPY JAJOWE, PYSZCZAKI, PIELEGNICE MALAWI, AKWAPASJA, TANIEC GODOWY

Samiec adoruje wybrankę, ukazuje swoje barwy, pręży i wygina ciało, stroszy płetwy, paraduje i  pokazuje swoje piękno i daje sygnał gotowości do rozrodu. podczas tańca godowego samiec rozchyla szeroko pletwę odbytową by atrapy jajowe były jeszcze bardziej widoczne dla samiczki. Gdy samiczka ulegnie jego zalotom i urokowi przypływa do wybranego miejsca i przystępuje do wspólnego tańca godowego. 
Samica jest gotowa do godów i tańca, gdy ma powiększony brzuszek od ikry a jej brodawka płciowa jest znacznie powiększona i gotowa do składania ikry. Samiec podpływa i zbliża się do brodawki samicy i ją pobudza ruchem drgającym, samica składa ikrę i pobiera ją do pyska.



Te atrapy jajowe prezentowane przez samca zwabiają samicę z jajami w pyszczku do płetwy samca i samiczka próbuje je pobrać do pyska, otwiera pyszczek i dotyka, skubie płetwę samca w celu pobrania imitowanych jaj. Wtedy samiec uwalnia swój mlecz (mleczko) czyli płyn nasienny. Mlecz dostaje się do pyska samicy i następuje zapłodnienie jaj w pysku. Ten proces powtarzany jest kilkakrotnie. Za każdym razem samica składa porcję ikry następnie bierze ją do pyska, samiec ją okrąża swym ciałem ukazując atrapy jajowe a samiczka ponownie zbliża pysk do płetwy i znów następuje uwolnienie nasienia do pyszczka samiczki i zapłodnienie jaj. To wspaniały i widowiskowy proces rozmnażania pyszczaków, jakim obdarzyła ich natura. 


ATRAPY JAJOWE, PYSZCZAKI, PIELEGNICE MALAWI, AKWAPASJA, TANIEC GODOWY

ATRAPY JAJOWE, PYSZCZAKI, PIELEGNICE MALAWI, AKWAPASJA, TANIEC GODOWY


CIEKAWOSTKA 

Ostatnie badanie eksperymentalne na pielęgnicach Malawi w zakresie funkcji atrap jajowych wykazują, że liczba jaj - plamek na płetwie odbytowej samca jest związana z jego wiekiem, męską kondycją, temperamentem, jego pozycją w grupie i stanem dominacji. Na liczbę plamek - atrap jajowych ma też czynnik genetyczny danego gatunku. To sugeruje, że funkcja atrap jajowych jest związana z pełnym sukcesem zapłodnienia. Im okazalszy samiec tym większa szansa, że zostanie zaakceptowany przez samicę i dojdzie do zapłodnienia jaj.

Atrapy jajowe służą również do rozpoznawania gatunków wśród pielęgnic. Do rozróżniania płci wewnątrz gatunku, rywalizacji i dominacji między samcami. 
Obserwacje pokazują że samce z mniejszą ilością atrap jajowych odnoszą więcej ataków ze strony innych samców.

Atrapy jajowe mają funkcje sygnalizacyjne i służą do komunikacji Ryb. 

Materiały:



1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy wpis, dowiedziałam się coś nowego dzięki niemu!Czekam na kolejne posty :)

    OdpowiedzUsuń