Strony

WODA W AKWARIUM

FILTRACJA W AKWARIUM

POKARMY DLA RYB DOMOWEJ ROBOTY

AKWARIUM - ZBIORNIK

TRANSPORT RYB I AKWARIUM

Systematyka Ryb

ZRÓB TO SAM

TĘCZANKI - WYSTĘPOWANIE, WYGLĄD, ZACHOWANIE, HODOWLA, TARŁO, ODŻYWIANIE


TĘCZANKI Melanotaeniidae, występowanie, wygląd, zachowanie, hodowla, rozmnażanie, pokarmy www.AkwaPasja.com.pl
Tęczanki - PIĘKNE, ŁAGODNE, I BARDZO AKTYWNE
Rodzina ryb aterynokształtnych z rodziny Melanotaeniidae. Liczne gatunki są popularnymi rybami akwariowymi o dużym znaczeniu w akwarystyce. Tęczanki hodowane w akwarium od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Są to ryby bardzo dekoracyjne, pięknie ubarwione, łagodne i bardzo odporne oraz łatwe w hodowli. Przez co można trzymać w jednym akwarium kilka różnych gatunków. Wiele gatunków jest zagrożonych.

SFOTOGRAFUJ SWOJE TĘCZANKI 



TĘCZANKI Melanotaeniidae, występowanie, wygląd, zachowanie, hodowla, rozmnażanie, pokarmy www.AkwaPasja.com.pl

Występowanie ryb z gatunku tęczanek


Przedstawiciele tej rodziny zamieszkują głównie słodkie wody północnej i wschodniej Australii, Nowej Gwinei i kilku pobliskich wysp, gdzie niektóre są endemitami. Bedotia i Rheocles (wydzielane do odrębnej rodziny) są endemitami Madagaskaru. Ryby tęczankowate występują w wodach płynących i stojących. 
Nieliczne zasiedlają wody słonawe, rzadko morskie. W Australii żyją w trzech strefach klimatycznych. Na wahania parametrów fizyko-chemicznych bardziej narażone są osobniki z Australii niż z Nowej Gwinei. W trakcie pory suchej niektóre gatunki płyną w dół rzek, aż do ujść o wodach słonawych. Te które muszą pozostać są zmuszone przez pewien czas żyć w wysychających kałużach. W tropikalnych lasach Nowej Gwinei przez cały czas utrzymuje się temperatura 25-30 C. Panuje tam stabilny klimat monsunowy, woda jest zazwyczaj lekko kwaśna, bardzo miękka oraz nisko zasolona.

Cechy charakterystyczne - wygląd

Są to niewielkie, kolorowe ryby o ciele bocznie silnie ścieśnionym, smukłym do krępego. Długość ciała mieści się w przedziale od kilku do 12 centymetrów. Wyróżniają się obecnością dwóch płetw grzbietowych z szeroką przerwą między nimi. Pierwsza z tych płetw ma 3–7 promieni i jest znacznie mniejsza od drugiej (6–22 promieni). Linia boczna nieobecna lub słabo rozwinięta. Łuski duże. U wielu gatunków dymorfizm płciowy jest silnie zaznaczony.


TĘCZANKI Melanotaeniidae, występowanie, wygląd, zachowanie, hodowla, rozmnażanie, pokarmy www.AkwaPasja.com.pl

TĘCZANKI Melanotaeniidae, występowanie, wygląd, zachowanie, hodowla, rozmnażanie, pokarmy www.AkwaPasja.com.pl

Zachowanie tęczanek



Tęczanki od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Są to ryby bardzo dekoracyjne,  pięknie ubarwione, łagodne i bardzo odporne oraz łatwe w hodowli. Przez co można trzymać w jednym akwarium kilka różnych gatunków. Są to ryby stadne, aktywne i bardzo ruchliwe wymagające przestronnego akwarium. 

Tęczanki pływają w górnej i środkowej części zbiornika. Są bardzo towarzyskie i najlepiej czują się w większej grupie. Powinno się trzymać w grupach przynajmniej 6-10 osobników, samce trzymane w ławicy pokazują najlepiej swoje barwy. 

Tęczanki są bardzo łatwe w hodowl. Są przy tym wytrzymałe, łagodne, i bardzo aktywne. Mają ciekawe kształty i kolory. Nie są wybredne w karmieniu. Nadają się doskonale do zarówno do zbiorników towarzyskich, jak i jednogatunkowych. Większość z nich ma spokojne usposobienie i pasuje również  do akwarium towarzyskiego z innymi spokojnymi rybami o tych samych wymaganiach. Można je trzymać razem z małymi i średniej wielkości pielęgnicami, żyworódkami. Mogą być doskonałym uzupełnieniem tzw. akwariów holenderskich.


TĘCZANKI Melanotaeniidae, występowanie, wygląd, zachowanie, hodowla, rozmnażanie, pokarmy www.AkwaPasja.com.pl



Warunki hodowlane - akwarium dla tęczanek 

Tęczanki wymagają dużego akwarium obsadzonego gęsto roślinami i dużą wolną przestrzenią do pływania. Zbiornik nie musi być wysoki, ważne aby był długi.  Powinien mieć minimum 100 cm długości, z bujną roślinnością ale i z rozległą przestrzenią do pływania. Należy zapewnić ruch wody dla lepszej wymiany gazowej.  Wydajny filtr zapewni odpowiednią filtrację i czystość i jakość wody.

W hodowli tych ryb najbardziej istotna jest temperatura wody, nasycenie tlenem oraz zawartość produktów przemiany materii. Temperatury wody od 24 do 26 C, natomiast podczas tarła około 28 C. Chemia wody czyli odczyn i twardość wody muszą mieścić się w rozsądnym przedziale. Ogólnie powinny się zawierać w granicach 3-12 n oraz odczyn pH 6,8-7,8.

Odżywianie - jakie pokarmy ?

W naturze Tęczanki żywią się drobnymi skorupiakami, owadami lądowymi i wodnymi oraz glonami. Oczywiście w warunkach domowych karmimy tęczanki różnorodnym pokarmem suchym, mrożonym i żywym. Są to ryby, które zjadają wszystko w dużych ilościach. Szczególnie wskazane jest podawanie larw ochotek i komarów oraz rozwielitki. Wartościowe są również pokarmy roślinne takich jak szpinak czy sparzona sałata. Tęczanki należy karmić 3-4 razy dziennie, w ilości która nie opadnie zbyt szybko na dno, ponieważ bardzo niechętnie jest pobierany z dna. 


Rozmnażanie - przebieg tarła

Tęczanki łatwo się rozmnażają, możemy je rozmnażać w grupach, jak również parach. W odpowiednich warunkach dosyć często przystępują do tarła w zbiornikach ogólnych. Jednak gdy w zbiorniku ogólnym trzymamy kilka gatunków tęczanek, należy pary przenieść do akwarium tarliskowego, by nie tworzyć hybryd i zachować czystość gatunków. Samiec w okresie tarła jest naprawdę imponująco ubarwiony, pływa z napiętymi płetwami i przyciągając uwagę samiczki wabi ją w kępy roślin. 

Tęczanki są rybami o tzw. tarle ciągłym, tzn. w okresie tarła składają codziennie. Tarło odbywa się zazwyczaj w porach porannych i trwa kilka dni. Zapłodniona ikra jest przylepiana do roślinności. Larwy lęgną się po około tygodniu. Woda w zbiorniku przeznaczonym do tarła powinna mieć temperaturę 28 C, woda raczej miękka o pH około 7. W momencie złożenia ikry, ryby stykają się brzuchami, uwalniana wtedy ikra przyczepia się do roślin w zbiorniku. Rozwój ikry trwa od 6 - 9 dni zależne od gatunku i temperatury wody. Wychów podrośniętego narybku nie sprawia żadnych problemów, narybek zjada sporo pokarmu i nie jest wybredny.


TĘCZANKI Melanotaeniidae, występowanie, wygląd, zachowanie, hodowla, rozmnażanie, pokarmy www.AkwaPasja.com.pl


GATUNKI RYB TĘCZANKOWATYCH

► Tęczanka mniejsza - Melanotaenia macculochi
► Tęczanka większa - Melanotaenia nigrans
► Tęczanka trójpręga -  Melanotaenia trifasciata
► Tęczanka czerwona - Glossolepis incisus
► Tęczanka neonowa - Melanotaenia praecox 
► Tęcznka axeleroda - Chilatherina axelrodi 
► Tęczanka blehera - Chilatherina bleheri
 Tęczanka allena - Chilatherina alleni
► Tęczanka bulolo - Chilatherina bulolo
► Tęczanka wspaniała - Melanotaenia boesemani
► Tęczanka filigranowa - Iriatherina werneri
► Chilatherina crassispinosa
► Chilatherina fasciata
► Chilatherina lorentzi
► Chilatherina pricei
► Chilatherina sentaniensis
► Melanotaenia maylandi
► Bedocja madagaskarska 
► Bedocja czarnopręga - Bedotia geayi





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz